czwartek, 21 wrzesień 2023 13:51

Kreski na powiekach przy użyciu cieni — jak to zrobić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Duraline Duraline freepik.com

Kochamy kreski na powiekach! Stosujemy je zarówno w makijażu dziennym, jak i wieczorowym, na spotkania z przyjaciółmi i wielkie wyjścia. Ponadczasowym klasykiem jest czarna linia, z kącikiem lekko pociągniętym ku górze, jednak coraz chętniej sięgamy także po inne kolory i kształty.

 

Czy kreski na powiekach zawsze muszą być wykonane eyelinerem? Zdarza się, że używamy go na tyle rzadko, iż nie warto go kupować, bo zanim zużyjemy połowę, zdąży wyschnąć. Bywa też tak, że marzy nam się kreska w kolorze ukochanego cienia, jest on jednak tak nietypowy, że próżno szukać identycznego tuszu do kresek. Na szczęście jest rozwiązanie! 

Czym jest płyn utrwalający?

Jeśli masz ochotę spróbować zamienić ulubiony cień do powiek lub pigment w kosmetyk do rysowania kresek, będziesz potrzebować dodatkowo dwóch akcesoriów. Cienkiego pędzelka (o ich rodzajach w dalszej części) oraz płynu utrwalającego, takiego jak Duraline firmy Inglot. 

Ten przezroczysty, lekko tłustawy płyn, zwykle zamknięty jest w buteleczce z pipetką. Produkt utrwalający ma wiele zastosowań. Można przy jego pomocy uratować zaschnięty tusz do rzęs lub żelowy eyeliner, aplikować cienie do powiek na mokro, uzyskując przy tym ich większą trwałość. Nadaje się także do bodypaintingu. Taki płyn z łatwością też zamieni zwykły prasowany cień lub pigment w kolorowy wodoodporny tusz do kresek. Ponieważ tego typu produktu używamy zazwyczaj bardzo niewiele, jest wydajny i jedna buteleczka posłuży nam naprawdę do różnych zadań.

Jak wykonać kreskę cieniem?

Przy pomocy cieni do powiek i płynu utrwalającego zrobisz nie tylko kreskę w wybranym kolorze, ale także dowolnej grubości, ostrą lub roztartą. Czego będziesz potrzebować?:

 • wybrany cień lub pigment do powiek,
 • płyn utrwalający typu Duraline,
 • pędzelek do kresek,
 • mały spodeczek lub czyste lusterko — do wymieszania na nim produktów.

Na spodeczek nałóż odrobinę pigmentu lub zeskrob delikatnie nieco cienia do powiek w kamieniu. Nie zaleca się nakładać płynu bezpośrednio na cień, może to bowiem częściowo zniszczyć jego strukturę. Do cienia na podkładce dodaj kroplę produktu utrwalającego. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić konsystencję, dokładając więcej sypkiego lub płynnego składnika. Starannie wymieszaj powstały tusz pędzelkiem. Pewnym ruchem wykonaj kreskę na górnej powiece, nadając jej na końcu wybrany kształt. Dokładając więcej produktu, możesz nadać linii intensywniejszy kolor lub pogrubić ją. Jeśli chcesz, by była nieco rozmyta, czystym pędzelkiem lekko rozblenduj jej krawędzie. 

Nie bój się eksperymentować. Wykonując kreski cieniami do powiek, masz naprawdę mnóstwo możliwości, testuj je i wybierz swoje ulubione. 

Linia nie musi biec jedynie idealnie wzdłuż rzęs, spróbuj obrysować nią całą powiekę dookoła, by uzyskać graficzny efekt. Na letnią imprezę skuś się kreski wykonane cieniem w jaskrawym, a nawet w neonowym kolorze. Znajdź swój unikalny odcień, mieszając z płynem utrwalającym dwa lub trzy cienie w różnych kolorach. Nie bój się cieni holograficznych czy brokatowych. A może skusisz się na gradientową kreskę, w której kolory przechodzą jeden w drugi? Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Jakie pędzle do rysowania kreski cieniami?

Część z nas, będąc przyzwyczajonym do eyelinera z załączonym pędzelkiem, nie ma pomysłu, jaki aplikator byłby najlepszy do nałożenia kreski przy pomocy cieni. Tymczasem dobór odpowiedniego narzędzia ma wpływ na ostateczny efekt. Jaki pędzel będzie do tego celu odpowiedni?

Dwa główne rodzaje pędzelków, które możemy wykorzystać do rysowania linii na powiekach to płaskie, skośnie ścięte (które nadają się także do makijażu brwi) i cienkie, podobne kształtem do igły. Oczywiście im mniejsza i cieńsza końcówka, tym bardziej precyzyjne kreski uda nam się wykonać. Pamiętajmy, że pędzle skośne z reguły są sztywniejsze, w związku z czym łatwiej nimi operować i np. wyrysować bardzo staranną „jaskółkę” w kąciku oka. Osobom mało wprawnym przychodzi z pomocą jeszcze jeden rodzaj pędzla — cienki, z zagiętą końcówką. Jego zaletą jest to, że łatwiej nim dotrzeć np. do wewnętrznych kącików oczu. Sprawdza się też znakomicie w przypadku malowania drugiej osoby. 

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54