czwartek, 21 wrzesień 2023 13:51

Kreski na powiekach przy użyciu cieni — jak to zrobić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Duraline Duraline freepik.com

Kochamy kreski na powiekach! Stosujemy je zarówno w makijażu dziennym, jak i wieczorowym, na spotkania z przyjaciółmi i wielkie wyjścia. Ponadczasowym klasykiem jest czarna linia, z kącikiem lekko pociągniętym ku górze, jednak coraz chętniej sięgamy także po inne kolory i kształty.

 

Czy kreski na powiekach zawsze muszą być wykonane eyelinerem? Zdarza się, że używamy go na tyle rzadko, iż nie warto go kupować, bo zanim zużyjemy połowę, zdąży wyschnąć. Bywa też tak, że marzy nam się kreska w kolorze ukochanego cienia, jest on jednak tak nietypowy, że próżno szukać identycznego tuszu do kresek. Na szczęście jest rozwiązanie! 

Czym jest płyn utrwalający?

Jeśli masz ochotę spróbować zamienić ulubiony cień do powiek lub pigment w kosmetyk do rysowania kresek, będziesz potrzebować dodatkowo dwóch akcesoriów. Cienkiego pędzelka (o ich rodzajach w dalszej części) oraz płynu utrwalającego, takiego jak Duraline firmy Inglot. 

Ten przezroczysty, lekko tłustawy płyn, zwykle zamknięty jest w buteleczce z pipetką. Produkt utrwalający ma wiele zastosowań. Można przy jego pomocy uratować zaschnięty tusz do rzęs lub żelowy eyeliner, aplikować cienie do powiek na mokro, uzyskując przy tym ich większą trwałość. Nadaje się także do bodypaintingu. Taki płyn z łatwością też zamieni zwykły prasowany cień lub pigment w kolorowy wodoodporny tusz do kresek. Ponieważ tego typu produktu używamy zazwyczaj bardzo niewiele, jest wydajny i jedna buteleczka posłuży nam naprawdę do różnych zadań.

Jak wykonać kreskę cieniem?

Przy pomocy cieni do powiek i płynu utrwalającego zrobisz nie tylko kreskę w wybranym kolorze, ale także dowolnej grubości, ostrą lub roztartą. Czego będziesz potrzebować?:

 • wybrany cień lub pigment do powiek,
 • płyn utrwalający typu Duraline,
 • pędzelek do kresek,
 • mały spodeczek lub czyste lusterko — do wymieszania na nim produktów.

Na spodeczek nałóż odrobinę pigmentu lub zeskrob delikatnie nieco cienia do powiek w kamieniu. Nie zaleca się nakładać płynu bezpośrednio na cień, może to bowiem częściowo zniszczyć jego strukturę. Do cienia na podkładce dodaj kroplę produktu utrwalającego. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić konsystencję, dokładając więcej sypkiego lub płynnego składnika. Starannie wymieszaj powstały tusz pędzelkiem. Pewnym ruchem wykonaj kreskę na górnej powiece, nadając jej na końcu wybrany kształt. Dokładając więcej produktu, możesz nadać linii intensywniejszy kolor lub pogrubić ją. Jeśli chcesz, by była nieco rozmyta, czystym pędzelkiem lekko rozblenduj jej krawędzie. 

Nie bój się eksperymentować. Wykonując kreski cieniami do powiek, masz naprawdę mnóstwo możliwości, testuj je i wybierz swoje ulubione. 

Linia nie musi biec jedynie idealnie wzdłuż rzęs, spróbuj obrysować nią całą powiekę dookoła, by uzyskać graficzny efekt. Na letnią imprezę skuś się kreski wykonane cieniem w jaskrawym, a nawet w neonowym kolorze. Znajdź swój unikalny odcień, mieszając z płynem utrwalającym dwa lub trzy cienie w różnych kolorach. Nie bój się cieni holograficznych czy brokatowych. A może skusisz się na gradientową kreskę, w której kolory przechodzą jeden w drugi? Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Jakie pędzle do rysowania kreski cieniami?

Część z nas, będąc przyzwyczajonym do eyelinera z załączonym pędzelkiem, nie ma pomysłu, jaki aplikator byłby najlepszy do nałożenia kreski przy pomocy cieni. Tymczasem dobór odpowiedniego narzędzia ma wpływ na ostateczny efekt. Jaki pędzel będzie do tego celu odpowiedni?

Dwa główne rodzaje pędzelków, które możemy wykorzystać do rysowania linii na powiekach to płaskie, skośnie ścięte (które nadają się także do makijażu brwi) i cienkie, podobne kształtem do igły. Oczywiście im mniejsza i cieńsza końcówka, tym bardziej precyzyjne kreski uda nam się wykonać. Pamiętajmy, że pędzle skośne z reguły są sztywniejsze, w związku z czym łatwiej nimi operować i np. wyrysować bardzo staranną „jaskółkę” w kąciku oka. Osobom mało wprawnym przychodzi z pomocą jeszcze jeden rodzaj pędzla — cienki, z zagiętą końcówką. Jego zaletą jest to, że łatwiej nim dotrzeć np. do wewnętrznych kącików oczu. Sprawdza się też znakomicie w przypadku malowania drugiej osoby. 

 • Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie
  Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie

  W czwartek rano, Warszawa ponownie stała się miejscem protestów grupy Ostatnie Pokolenie. Około 15 aktywistów i aktywistek zajęło ulicę Marszałkowską, pomiędzy ulicami Żurawią a Wspólną, blokując ruch kołowy. Zdarzenie to miało miejsce po godzinie 8.30, a przez około trzydzieści minut ulica była nieprzejezdna. Protestujący, uzbrojeni w transparenty oraz tabliczki z nazwami gmin borykających się z problemami dostępu do wody, domagali się od rządu większych inwestycji w publiczny transport.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:14
 • Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda
  Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda

  Ratusz m.st. Warszawy, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych w centrum miasta, koncentrując się na kwartale między ulicami Złotą, Zgoda, Jasną oraz Sienkiewicza. W ramach projektu, który jest kluczowym elementem prezydenckiego programu "Nowe Centrum Warszawy", przewidziano przeprowadzenie kompleksowych zmian mających na celu zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności tej części miasta.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 10:22
 • Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta
  Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta

  Dzisiaj rano, na skrzyżowaniu ulic Nowogrodzkiej i Brackiej w Warszawie, doszło do niepokojącego incydentu w gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdarzenie to, skupiło uwagę licznych służb oraz mediów.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 12:17
 • Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  
  Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  

  1 lipca w Warszawie, wprowadzono Strefę Czystego Transportu (SCT). Inicjatywa ta obejmuje znaczną część Śródmieścia oraz selektywne fragmenty przyległych dzielnic. Celem wprowadzenia SCT jest redukcja poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, co stanowi odpowiedź na rosnące problemy z jakością powietrza w dużych miastach.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 09:05
 • Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie
  Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie

  W czwartkowy wieczór, 11 lipca, doszło do tragicznego wypadku na trasie W - Z przy Alei Solidarności 71. Śmierć poniosła 40 - letnia pasażerka, podróżująca osobową toyotą, która z nieustalonych przyczyn uderzyła w słup latarni.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 08:47