wtorek, 19 wrzesień 2023 11:08

Jakie są dobre maseczki do włosów? Odkryj składniki masek do włosów z Azji!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
najlepsze maski do włosów najlepsze maski do włosów freepik.com

Maska do włosów jest zwykle bardziej treściwa i bogatsza w składniki odżywcze niż odżywka do włosów. Z tego powodu rekomenduje się ją stosować raz w tygodniu jako osobny rytuał pielęgnacji. Zazwyczaj maseczki do włosów są przeznaczone do aplikacji na długość włosów, ale w azjatyckim rezerwuarze kosmetycznym nie brakuje też masek i kuracji do nakładania na skórę głowy – mogą przynieść komfort, szczególnie gdy skalp jest przesuszony i podrażniony. Jak używać maski do włosów, aby to miało sens? Po jakie składniki sięgnąć?

 

Czy warto stosować maski do włosów?

Oczywiście, że warto stosować maski do włosów. Rób to regularnie 1–2 razy w tygodniu, nawet jeśli na co dzień po każdym myciu nakładasz odżywkę. Maska ma zazwyczaj bardziej skoncentrowaną formułę niż odżywka, jest gęstsza i ma silniejsze działanie regeneracyjne. Zwykle skupia się na dostarczaniu włosom substancji z trzech podstawowych grup. Opiszmy je w kolejnym akapicie.

Jaka jest różnica między maską odżywczą, nawilżającą i wygładzającą?

  • Azjatyckie maski do włosów wyróżnia wysoka zawartość białek i aminokwasów – pierwszą podstawową grupą produktów są tak zwane maski proteinowe (odżywcze, regeneracyjne), które włosy Koreanek bardzo lubią. Proteiny z jedwabiu, mleka, ryżu czy innych roślin, keratyna i aminokwasy to składniki, które odbudowują strukturę włosa i unoszą pasma u nasady. Są niezwykle potrzebne włosom osłabionym, zniszczonym, zmęczonym – takim, którym brakuje tak zwanej witalności.
  • W kolejnej grupie można umieścić maski humektantowe, czyli zawierające składniki nawilżające. W koreańskich maskach do włosów prym wiedzie oczywiście aloes, ale nie brakuje też ekstraktów z kaktusa, opuncji figowej, kwasu hialuronowego, banana czy trehalozy. Maski nawilżające do włosów dostarczają wilgoć do ich struktury i tworzą rodzaj filmu ochronnego, zamykając nawilżenie we włosach.
  • Jeszcze innym rodzajem maski do włosów są maski emolientowe. To przede wszystkim maseczki wygładzające strukturę włosa, które zawierają oleje i woski, takie jak olejek kameliowy, oliwa z oliwek czy ulubieniec Koreanek – olejek z awokado. Maski dociążają włosy, zapobiegając ich puszeniu. Zamykają ich łuski, dzięki czemu pasma stają się bardziej lśniące, miękkie i gładkie. Maska emolientowa chroni też włosy przed wysuszeniem i uszkodzeniem.

Warto pamiętać, że żadna maska nie ma działania czysto nawilżającego czy tylko wygładzającego. Zwykle emolienty (czyli substancje lekko natłuszczające) towarzyszą w maskach do włosów humektantom (czyli składnikom zatrzymującym wodę) itd.

Co najpierw – szampon czy maska?

Czy po masce trzeba myć włosy? Teoretycznie kolejność zawsze powinna wyglądać tak:

  • najpierw szampon, który oczyszcza głowę z nadmiaru sebum oraz pasma z tak zwanej nadbudowy (kosmetyków stylizacyjnych i zanieczyszczeń); 
  • potem maska do włosów, której składniki mogą wniknąć w oczyszczone włosy.

Jednak od tej reguły są odstępstwa – jeśli maska jest bardzo treściwa, bogata w oleje i powoduje przyklapnięcie włosów, możesz ją nałożyć przed myciem włosów delikatnym szamponem. Wówczas najpierw zaaplikuj dużą ilość maski na wilgotne włosy, przytrzymaj ją minimum 20 minut, spień szampon na skórze głowy i umyj włosy jedynie spływającą po nich pianą.

Pamiętaj, by nie nakładać maski na skórę, ponieważ obciąży włosy i może blokować ujścia gruczołów łojowych, przez co włosy błyskawicznie się przetłuszczają (wyjątkiem są maski do skóry głowy). Nakładaj maskę jedynie na długość włosów, mniej więcej od ucha w dół.

Ile trzymać włosy w masce?

To bardzo dobre pytanie, ponieważ najczęstszym błędem pielęgnacyjnym przy zastosowaniu najlepszych masek do włosów jest ich zbyt szybkie spłukiwanie. Za krótki czas trzymania maski sprawi, że składniki aktywne nie zdążą zadziałać w oczekiwany sposób. Z tego powodu trzymaj maskę na włosach minimum 20 minut, chyba że producent jasno deklaruje inaczej.

Warto pamiętać, że wiele produktów intensyfikuje działanie w cieple. Przyjemna, ciepła kąpiel i maska nawilżająca do włosów to całkiem przyjemna perspektywa spędzenia wieczoru. Po wyjściu spod prysznica możesz też delikatnie podgrzać turban ciepłym strumieniem suszarki. Potraktuj obowiązek stosowania maski do włosów jako cotygodniowy rytuał odprężający – Twoje włosy i ciało będą wdzięczne za poświęcony im czas!

  • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
    Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

    Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

    Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
  • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
  • Czerwona bransoletka
    Czerwona bransoletka

    Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
  • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
    Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

    Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

    Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
  • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
    Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

    Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

    Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54