wtorek, 19 wrzesień 2023 11:08

Jakie są dobre maseczki do włosów? Odkryj składniki masek do włosów z Azji!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
najlepsze maski do włosów najlepsze maski do włosów freepik.com

Maska do włosów jest zwykle bardziej treściwa i bogatsza w składniki odżywcze niż odżywka do włosów. Z tego powodu rekomenduje się ją stosować raz w tygodniu jako osobny rytuał pielęgnacji. Zazwyczaj maseczki do włosów są przeznaczone do aplikacji na długość włosów, ale w azjatyckim rezerwuarze kosmetycznym nie brakuje też masek i kuracji do nakładania na skórę głowy – mogą przynieść komfort, szczególnie gdy skalp jest przesuszony i podrażniony. Jak używać maski do włosów, aby to miało sens? Po jakie składniki sięgnąć?

 

Czy warto stosować maski do włosów?

Oczywiście, że warto stosować maski do włosów. Rób to regularnie 1–2 razy w tygodniu, nawet jeśli na co dzień po każdym myciu nakładasz odżywkę. Maska ma zazwyczaj bardziej skoncentrowaną formułę niż odżywka, jest gęstsza i ma silniejsze działanie regeneracyjne. Zwykle skupia się na dostarczaniu włosom substancji z trzech podstawowych grup. Opiszmy je w kolejnym akapicie.

Jaka jest różnica między maską odżywczą, nawilżającą i wygładzającą?

 • Azjatyckie maski do włosów wyróżnia wysoka zawartość białek i aminokwasów – pierwszą podstawową grupą produktów są tak zwane maski proteinowe (odżywcze, regeneracyjne), które włosy Koreanek bardzo lubią. Proteiny z jedwabiu, mleka, ryżu czy innych roślin, keratyna i aminokwasy to składniki, które odbudowują strukturę włosa i unoszą pasma u nasady. Są niezwykle potrzebne włosom osłabionym, zniszczonym, zmęczonym – takim, którym brakuje tak zwanej witalności.
 • W kolejnej grupie można umieścić maski humektantowe, czyli zawierające składniki nawilżające. W koreańskich maskach do włosów prym wiedzie oczywiście aloes, ale nie brakuje też ekstraktów z kaktusa, opuncji figowej, kwasu hialuronowego, banana czy trehalozy. Maski nawilżające do włosów dostarczają wilgoć do ich struktury i tworzą rodzaj filmu ochronnego, zamykając nawilżenie we włosach.
 • Jeszcze innym rodzajem maski do włosów są maski emolientowe. To przede wszystkim maseczki wygładzające strukturę włosa, które zawierają oleje i woski, takie jak olejek kameliowy, oliwa z oliwek czy ulubieniec Koreanek – olejek z awokado. Maski dociążają włosy, zapobiegając ich puszeniu. Zamykają ich łuski, dzięki czemu pasma stają się bardziej lśniące, miękkie i gładkie. Maska emolientowa chroni też włosy przed wysuszeniem i uszkodzeniem.

Warto pamiętać, że żadna maska nie ma działania czysto nawilżającego czy tylko wygładzającego. Zwykle emolienty (czyli substancje lekko natłuszczające) towarzyszą w maskach do włosów humektantom (czyli składnikom zatrzymującym wodę) itd.

Co najpierw – szampon czy maska?

Czy po masce trzeba myć włosy? Teoretycznie kolejność zawsze powinna wyglądać tak:

 • najpierw szampon, który oczyszcza głowę z nadmiaru sebum oraz pasma z tak zwanej nadbudowy (kosmetyków stylizacyjnych i zanieczyszczeń); 
 • potem maska do włosów, której składniki mogą wniknąć w oczyszczone włosy.

Jednak od tej reguły są odstępstwa – jeśli maska jest bardzo treściwa, bogata w oleje i powoduje przyklapnięcie włosów, możesz ją nałożyć przed myciem włosów delikatnym szamponem. Wówczas najpierw zaaplikuj dużą ilość maski na wilgotne włosy, przytrzymaj ją minimum 20 minut, spień szampon na skórze głowy i umyj włosy jedynie spływającą po nich pianą.

Pamiętaj, by nie nakładać maski na skórę, ponieważ obciąży włosy i może blokować ujścia gruczołów łojowych, przez co włosy błyskawicznie się przetłuszczają (wyjątkiem są maski do skóry głowy). Nakładaj maskę jedynie na długość włosów, mniej więcej od ucha w dół.

Ile trzymać włosy w masce?

To bardzo dobre pytanie, ponieważ najczęstszym błędem pielęgnacyjnym przy zastosowaniu najlepszych masek do włosów jest ich zbyt szybkie spłukiwanie. Za krótki czas trzymania maski sprawi, że składniki aktywne nie zdążą zadziałać w oczekiwany sposób. Z tego powodu trzymaj maskę na włosach minimum 20 minut, chyba że producent jasno deklaruje inaczej.

Warto pamiętać, że wiele produktów intensyfikuje działanie w cieple. Przyjemna, ciepła kąpiel i maska nawilżająca do włosów to całkiem przyjemna perspektywa spędzenia wieczoru. Po wyjściu spod prysznica możesz też delikatnie podgrzać turban ciepłym strumieniem suszarki. Potraktuj obowiązek stosowania maski do włosów jako cotygodniowy rytuał odprężający – Twoje włosy i ciało będą wdzięczne za poświęcony im czas!

 • Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie
  Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie

  W czwartek rano, Warszawa ponownie stała się miejscem protestów grupy Ostatnie Pokolenie. Około 15 aktywistów i aktywistek zajęło ulicę Marszałkowską, pomiędzy ulicami Żurawią a Wspólną, blokując ruch kołowy. Zdarzenie to miało miejsce po godzinie 8.30, a przez około trzydzieści minut ulica była nieprzejezdna. Protestujący, uzbrojeni w transparenty oraz tabliczki z nazwami gmin borykających się z problemami dostępu do wody, domagali się od rządu większych inwestycji w publiczny transport.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:14
 • Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda
  Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda

  Ratusz m.st. Warszawy, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych w centrum miasta, koncentrując się na kwartale między ulicami Złotą, Zgoda, Jasną oraz Sienkiewicza. W ramach projektu, który jest kluczowym elementem prezydenckiego programu "Nowe Centrum Warszawy", przewidziano przeprowadzenie kompleksowych zmian mających na celu zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności tej części miasta.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 10:22
 • Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta
  Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta

  Dzisiaj rano, na skrzyżowaniu ulic Nowogrodzkiej i Brackiej w Warszawie, doszło do niepokojącego incydentu w gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdarzenie to, skupiło uwagę licznych służb oraz mediów.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 12:17
 • Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  
  Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  

  1 lipca w Warszawie, wprowadzono Strefę Czystego Transportu (SCT). Inicjatywa ta obejmuje znaczną część Śródmieścia oraz selektywne fragmenty przyległych dzielnic. Celem wprowadzenia SCT jest redukcja poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, co stanowi odpowiedź na rosnące problemy z jakością powietrza w dużych miastach.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 09:05
 • Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie
  Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie

  W czwartkowy wieczór, 11 lipca, doszło do tragicznego wypadku na trasie W - Z przy Alei Solidarności 71. Śmierć poniosła 40 - letnia pasażerka, podróżująca osobową toyotą, która z nieustalonych przyczyn uderzyła w słup latarni.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 08:47