Olej wiesiołkowy
W maleńkich nasionach wiesiołka znajduje się olej. Jest szczególnie cennym surowcem, ze względu na skład kwasów tłuszczowych. W 70% składa się on z kwasu linolowego, ok 10% kwasu gamma-linolenowego, ok 9% kwasu palmitynowego i ponownie w ok. 9% kwasu oleinowego. Pomimo, że każda z tych substancji jest potrzebna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, to najcenniejszym z powyższych, jest właśnie kwas gamma-linolenowy czyli GLA. Należy on do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, których organizm ludzki bezwzględnie potrzebuje, a sam nie potrafi ich wytworzyć w odpowiednich ilościach.
Działanie kwasu gamma-linolenowego
Głównym zadaniem kwasu GLA w organizmie człowieka jest działanie przeciwzapalne. Dlatego też olej z wiesiołka powinny zażywać osoby borykające się ze schorzeniami o podłożu zapalnym, takimi jak choroby reumatyczne, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, a nawet miażdżyca i alergia.
Właściwości oleju z nasion wiesiołka
Nasiona wiesiołka to jednak nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe. Cennymi składnikami zawierającymi się w nich, są minerały takie jak magnez, wapń, cynk oraz selen, a także znajdujący się w łusce nasiennej - błonnik pokarmowy.
Wspomaganie odchudzania
Błonnik pokarmowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Przede wszystkim oczyszcza jelita z zalegających w nich resztek pokarmu oraz wchłania nadmiar tłuszczu z pokarmu i toksyny. Spożywanie go powoduje, że szybciej stajemy się nasyceni, zjadając mniejsze porcje. Te i wiele innych funkcji spełnia właśnie błonnik pokarmowy, ułatwiając nam utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Profilaktyka chorób układu krążenia
Zarówno błonnik znajdujący się w okrywie nasion wiesiołka, minerały w nich zawarte jak i olej wiesiołkowy wspomagają prawidłową pracę układu krążenia. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na odpowiedni poziom lipidów, w tym cholesterolu, w organizmie człowieka. Przeciwzapalne NNKT wygaszają stany zapalne zlokalizowane w naczyniach krwionośnych i prowadzące do powstawania w nich blaszki miażdżycowej. Minerały takie jak wapń czy magnez przyczyniają się do prawidłowych ruchów mięśniówki naczyń krwionośnych i odpowiedniego ciśnienia krwi.
Piękna skóra
Nie tylko wnętrza naszych ciał czerpią korzyści z oleju wiesiołkowego. Stosowany na skórę sprawia, że staje się ona jędrna, elastyczna i nabiera zdrowego kolorytu. Kwasy tłuszczowe zawarte w tym oleju, regenerują komórki skóry i odżywiają ją. Olej z nasion wiesiołka łagodzi stany zapalne na skórze oraz trądzik.
To tylko kilka z niesamowitych właściwości nasion wiesiołka, do których doliczyć należy jeszcze łagodzenie dolegliwości kobiecych, poprawę pracy mózgu, wspomaganie odporności czy wspieranie terapii nowotworowych. Warto bliżej zapoznać się z tą roślinką i na co dzień korzystać z jej dobrodziejstw.