niedziela, 22 listopad 2020 10:16

Dobrodziejstwa nocnego marka czyli właściwości wiesiołka dwuletniego

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Olej z wiesiołka Olej z wiesiołka

Wiesiołek to niepozorna roślinka, spotykana na lokalnych łąkach i polach. Posiada żółte kwiaty, które zamykają się za dnia, a otwierają nocą, co jest dla niej cechą charakterystyczną. Jednak to nie nocne upodobania kwiatów sprawiają, że wiesiołek jest wyjątkową rośliną, a nasiona, które zamykają w sobie źródło zdrowia.

 

Olej wiesiołkowy

W maleńkich nasionach wiesiołka znajduje się olej. Jest szczególnie cennym surowcem, ze względu na skład kwasów tłuszczowych. W 70% składa się on z kwasu linolowego, ok 10% kwasu gamma-linolenowego, ok 9% kwasu palmitynowego i ponownie w ok. 9% kwasu oleinowego. Pomimo, że każda z tych substancji jest potrzebna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, to najcenniejszym z powyższych, jest właśnie kwas gamma-linolenowy czyli GLA. Należy on do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, których organizm ludzki bezwzględnie potrzebuje, a sam nie potrafi ich wytworzyć w odpowiednich ilościach.

Działanie kwasu gamma-linolenowego

Głównym zadaniem kwasu GLA w organizmie człowieka jest działanie przeciwzapalne. Dlatego też olej z wiesiołka powinny zażywać osoby borykające się ze schorzeniami o podłożu zapalnym, takimi jak choroby reumatyczne, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, a nawet miażdżyca i alergia.  

Właściwości oleju z nasion wiesiołka

Nasiona wiesiołka to jednak nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe. Cennymi składnikami zawierającymi się w nich, są minerały takie jak magnez, wapń, cynk oraz selen, a także znajdujący się w łusce nasiennej  - błonnik pokarmowy.

Wspomaganie odchudzania

Błonnik pokarmowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Przede wszystkim oczyszcza jelita z zalegających w nich resztek pokarmu oraz wchłania nadmiar tłuszczu z pokarmu i toksyny. Spożywanie go powoduje, że szybciej stajemy się nasyceni, zjadając mniejsze porcje. Te i wiele innych funkcji spełnia właśnie błonnik pokarmowy, ułatwiając nam utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Zarówno błonnik znajdujący się w okrywie nasion wiesiołka, minerały w nich zawarte jak i olej wiesiołkowy wspomagają prawidłową pracę układu krążenia. Nienasycone kwasy tłuszczowe  wpływają na odpowiedni poziom lipidów, w tym cholesterolu, w organizmie człowieka. Przeciwzapalne NNKT wygaszają stany zapalne zlokalizowane w naczyniach krwionośnych i prowadzące do powstawania w nich blaszki miażdżycowej. Minerały takie jak wapń czy magnez przyczyniają się do prawidłowych ruchów mięśniówki naczyń krwionośnych i odpowiedniego ciśnienia krwi.

Piękna skóra

Nie tylko wnętrza naszych ciał czerpią korzyści z oleju wiesiołkowego. Stosowany na skórę sprawia, że staje się ona jędrna, elastyczna i nabiera zdrowego kolorytu. Kwasy tłuszczowe zawarte w tym oleju, regenerują komórki skóry i odżywiają ją. Olej z nasion wiesiołka łagodzi stany zapalne na skórze oraz trądzik.

To tylko kilka z niesamowitych właściwości nasion wiesiołka, do których doliczyć należy jeszcze łagodzenie dolegliwości kobiecych, poprawę pracy mózgu, wspomaganie odporności czy wspieranie terapii nowotworowych. Warto bliżej zapoznać się z tą roślinką i na co dzień korzystać z jej dobrodziejstw.

  • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
    Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

    Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

    Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
  • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
  • Czerwona bransoletka
    Czerwona bransoletka

    Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
  • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
    Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

    Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

    Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
  • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
    Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

    Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

    Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54