niedziela, 22 listopad 2020 10:16

Dobrodziejstwa nocnego marka czyli właściwości wiesiołka dwuletniego

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Olej z wiesiołka Olej z wiesiołka

Wiesiołek to niepozorna roślinka, spotykana na lokalnych łąkach i polach. Posiada żółte kwiaty, które zamykają się za dnia, a otwierają nocą, co jest dla niej cechą charakterystyczną. Jednak to nie nocne upodobania kwiatów sprawiają, że wiesiołek jest wyjątkową rośliną, a nasiona, które zamykają w sobie źródło zdrowia.

 

Olej wiesiołkowy

W maleńkich nasionach wiesiołka znajduje się olej. Jest szczególnie cennym surowcem, ze względu na skład kwasów tłuszczowych. W 70% składa się on z kwasu linolowego, ok 10% kwasu gamma-linolenowego, ok 9% kwasu palmitynowego i ponownie w ok. 9% kwasu oleinowego. Pomimo, że każda z tych substancji jest potrzebna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, to najcenniejszym z powyższych, jest właśnie kwas gamma-linolenowy czyli GLA. Należy on do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, których organizm ludzki bezwzględnie potrzebuje, a sam nie potrafi ich wytworzyć w odpowiednich ilościach.

Działanie kwasu gamma-linolenowego

Głównym zadaniem kwasu GLA w organizmie człowieka jest działanie przeciwzapalne. Dlatego też olej z wiesiołka powinny zażywać osoby borykające się ze schorzeniami o podłożu zapalnym, takimi jak choroby reumatyczne, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, a nawet miażdżyca i alergia.  

Właściwości oleju z nasion wiesiołka

Nasiona wiesiołka to jednak nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe. Cennymi składnikami zawierającymi się w nich, są minerały takie jak magnez, wapń, cynk oraz selen, a także znajdujący się w łusce nasiennej  - błonnik pokarmowy.

Wspomaganie odchudzania

Błonnik pokarmowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Przede wszystkim oczyszcza jelita z zalegających w nich resztek pokarmu oraz wchłania nadmiar tłuszczu z pokarmu i toksyny. Spożywanie go powoduje, że szybciej stajemy się nasyceni, zjadając mniejsze porcje. Te i wiele innych funkcji spełnia właśnie błonnik pokarmowy, ułatwiając nam utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Zarówno błonnik znajdujący się w okrywie nasion wiesiołka, minerały w nich zawarte jak i olej wiesiołkowy wspomagają prawidłową pracę układu krążenia. Nienasycone kwasy tłuszczowe  wpływają na odpowiedni poziom lipidów, w tym cholesterolu, w organizmie człowieka. Przeciwzapalne NNKT wygaszają stany zapalne zlokalizowane w naczyniach krwionośnych i prowadzące do powstawania w nich blaszki miażdżycowej. Minerały takie jak wapń czy magnez przyczyniają się do prawidłowych ruchów mięśniówki naczyń krwionośnych i odpowiedniego ciśnienia krwi.

Piękna skóra

Nie tylko wnętrza naszych ciał czerpią korzyści z oleju wiesiołkowego. Stosowany na skórę sprawia, że staje się ona jędrna, elastyczna i nabiera zdrowego kolorytu. Kwasy tłuszczowe zawarte w tym oleju, regenerują komórki skóry i odżywiają ją. Olej z nasion wiesiołka łagodzi stany zapalne na skórze oraz trądzik.

To tylko kilka z niesamowitych właściwości nasion wiesiołka, do których doliczyć należy jeszcze łagodzenie dolegliwości kobiecych, poprawę pracy mózgu, wspomaganie odporności czy wspieranie terapii nowotworowych. Warto bliżej zapoznać się z tą roślinką i na co dzień korzystać z jej dobrodziejstw.

  • Warszawa: Narodowy Dzień Sportu, w najbliższą niedzielę
    Warszawa: Narodowy Dzień Sportu, w najbliższą niedzielę

    W nadchodzącą niedzielę, na terenie błoni Stadionu Narodowego, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które zgromadzi miłośników sportu. Jest to 12. edycja Narodowego Dnia Sportu, podczas której uczestnicy będą mieli okazję nie tylko świętować, ale i aktywnie uczestniczyć w różnorodnych dyscyplinach sportowych. Wydarzenie to, organizowane przez Fundację Zwalcz Nudę, zapowiada się jako festiwal ruchu, zdrowia i rodzinnej zabawy.

    Napisano piątek, 13 wrzesień 2024 08:18
  • Mężczyzna z Nigerii zatrzymany za przemyt narkotyków na lotnisku Chopina w Warszawie
    Mężczyzna z Nigerii zatrzymany za przemyt narkotyków na lotnisku Chopina w Warszawie

    Na warszawskim lotnisku Chopina, Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas rutynowej kontroli zatrzymali mężczyznę, który zachowywał się nerwowo i odpowiadał niespójnie na pytania dotyczące jego podróży. Zatrzymany okazał się 31-letni obywatel Nigerii, który jak się okazało, próbował przemycić znaczne ilości kokainy.

    Napisano czwartek, 12 wrzesień 2024 08:41
  • Warszawa: Zatrzymanie 41-letniego mężczyzny za przemoc, kradzież i posiadanie narkotyków
    Warszawa: Zatrzymanie 41-letniego mężczyzny za przemoc, kradzież i posiadanie narkotyków

    W Warszawie doszło do serii poważnych naruszeń prawa przez 41-letniego mężczyznę, który usiłował uniknąć odpowiedzialności karnej pomimo nałożonego dozoru policyjnego. Mieszkaniec stolicy naraził się na szereg zarzutów, które obejmowały kradzież samochodu, naruszenie nietykalności cielesnej oraz posiadanie narkotyków.

    Napisano środa, 11 wrzesień 2024 08:08
  • Warszawa: Nie kursuje druga linia metra. Akcja policji
    Warszawa: Nie kursuje druga linia metra. Akcja policji

    W dniu dzisiejszym pasażerowie korzystający z linii metra M2 w Warszawie napotkali na znaczące utrudnienia. Niektóre stacje zostały ewakuowane, a ruch pociągów na kluczowych odcinkach drugiej linii został wstrzymany. Warszawski Transport Publiczny (WTP) zareagował na te wydarzenia, wprowadzając środki zaradcze, w tym uruchomienie komunikacji zastępczej.

    Napisano wtorek, 10 wrzesień 2024 10:12
  • Koniec epoki McDonald's przy ulicy Ostrobramskiej w Warszawie
    Koniec epoki McDonald's przy ulicy Ostrobramskiej w Warszawie

    Zamknięcie jednej z najbardziej charakterystycznych restauracji McDonald's w Warszawie stanowi znaczący moment w historii miejskiej gastronomii. Restauracja przy ulicy Ostrobramskiej 71, która przez blisko trzy dekady serwowała amerykańskie jedzenie w wyjątkowo stylizowanym wnętrzu, zakończyła swoją działalność.

    Napisano poniedziałek, 09 wrzesień 2024 09:25