środa, 12 styczeń 2022 10:20

Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
porady prawne porady prawne pixabay

Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

 

Czym są porady prawne?

Porady prawne są niezbędne, gdy zmagasz się z różnymi sytuacjami związanymi z prawem, które wymagają pomocy specjalisty. Są to np. sytuacje związane z napisaniem odpowiedniego pisma czy poinformowaniem o Twoich prawach i obowiązkach (np. w życiu zawodowym).

Wiele osób przez nieznajomość swoich praw wpada w poważne problemy. Utarł się pewien mit, w który nadal wiele osób wierzy. Mianowicie chodzi o to, że porady prawne są drogie. Zazwyczaj bywa tak, że nieskomplikowane sprawy nie kosztują bardzo dużo, a pierwsza wizyta w kancelarii radcowskiej lub adwokackiej jest bezpłatna. 

Gdzie można szukać porad prawnych?

Porady prawne są udzielane w kancelariach adwokackich, radcowskich lub w wyznaczonych do tego punktach nieodpłatnej pomocy prawnej (informacje, gdzie znajdują się takie punkty, możesz uzyskać w starostwie powiatowym, urzędzie gminy czy urzędzie miasta), 

Odpowiedzi na różne pytania związane z prawem można też znaleźć w internecie, jednak trzeba uważać na to, z jakich stron się korzysta. Porad prawnych najlepiej szukać na blogach i innych stronach prawniczych takich jak np. https://konczal-kancelaria.pl/. To blog prawniczy, który prowadzi toruńska kancelaria radców prawnych. Można tam znaleźć komentarze specjalistów na temat różnych kwestii prawnych. 

porady prawne

Porady prawne pomagają uniknąć przeróżnych komplikacji, które niewyjaśnione mogą wpędzić w poważne kłopoty

Jednak jeśli męczy Cię sprawa, która jest bardziej złożona, warto zasięgnąć pomocy radcy prawnego lub adwokata. Taki specjalista podejdzie do Twojej sprawy indywidualnie i udzieli Ci jak najlepszej porady prawnej. Wytłumaczy Ci wszystko prostym językiem, byś nie miał/miała żadnych problemów ze zrozumieniem (wiadomo, jak polskie prawo potrafi być zawiłe, a na dodatek często ulega zmianom, dlatego trudno jest odnaleźć się w prawniczym gąszczu, nie mając wcześniej żadnej styczności z prawem). 

Podczas wizyty będą potrzebne odpowiednie dokumenty związane z Twoją sprawą lub po prostu będziesz musiał/musiała opowiedzieć swoją historię i związany z nią problem.

Na co zwracać uwagę przy poradach prawnych?

Wybierając specjalistę, czy to radcę prawnego, czy adwokata warto zawczasu sprawdzić, w jakich dziedzinach udziela porad, ponieważ nie zawsze są to wszystkie dziedziny. Np. jeden radca prawny może udzielać porad skupionej w takiej dziedzinie jak prawo nieruchomości, a inny może w ogóle nie prowadzić pomocy prawnej w tym zakresie. 

Porad prawnych udzielają radcowie prawni, adwokaci, doradcy podatkowi oraz prawni. Z tym że doradcy prawni nie mają własnego samorządu zawodowego, w związku z czym nie obowiązuje ich tajemnica zawodowa jak w przypadku pozostałych specjalistów. Doradcy prawni nie mogą też reprezentować danej osoby w sądzie. 

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03