środa, 12 styczeń 2022 10:20

Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
porady prawne porady prawne pixabay

Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

 

Czym są porady prawne?

Porady prawne są niezbędne, gdy zmagasz się z różnymi sytuacjami związanymi z prawem, które wymagają pomocy specjalisty. Są to np. sytuacje związane z napisaniem odpowiedniego pisma czy poinformowaniem o Twoich prawach i obowiązkach (np. w życiu zawodowym).

Wiele osób przez nieznajomość swoich praw wpada w poważne problemy. Utarł się pewien mit, w który nadal wiele osób wierzy. Mianowicie chodzi o to, że porady prawne są drogie. Zazwyczaj bywa tak, że nieskomplikowane sprawy nie kosztują bardzo dużo, a pierwsza wizyta w kancelarii radcowskiej lub adwokackiej jest bezpłatna. 

Gdzie można szukać porad prawnych?

Porady prawne są udzielane w kancelariach adwokackich, radcowskich lub w wyznaczonych do tego punktach nieodpłatnej pomocy prawnej (informacje, gdzie znajdują się takie punkty, możesz uzyskać w starostwie powiatowym, urzędzie gminy czy urzędzie miasta), 

Odpowiedzi na różne pytania związane z prawem można też znaleźć w internecie, jednak trzeba uważać na to, z jakich stron się korzysta. Porad prawnych najlepiej szukać na blogach i innych stronach prawniczych takich jak np. https://konczal-kancelaria.pl/. To blog prawniczy, który prowadzi toruńska kancelaria radców prawnych. Można tam znaleźć komentarze specjalistów na temat różnych kwestii prawnych. 

porady prawne

Porady prawne pomagają uniknąć przeróżnych komplikacji, które niewyjaśnione mogą wpędzić w poważne kłopoty

Jednak jeśli męczy Cię sprawa, która jest bardziej złożona, warto zasięgnąć pomocy radcy prawnego lub adwokata. Taki specjalista podejdzie do Twojej sprawy indywidualnie i udzieli Ci jak najlepszej porady prawnej. Wytłumaczy Ci wszystko prostym językiem, byś nie miał/miała żadnych problemów ze zrozumieniem (wiadomo, jak polskie prawo potrafi być zawiłe, a na dodatek często ulega zmianom, dlatego trudno jest odnaleźć się w prawniczym gąszczu, nie mając wcześniej żadnej styczności z prawem). 

Podczas wizyty będą potrzebne odpowiednie dokumenty związane z Twoją sprawą lub po prostu będziesz musiał/musiała opowiedzieć swoją historię i związany z nią problem.

Na co zwracać uwagę przy poradach prawnych?

Wybierając specjalistę, czy to radcę prawnego, czy adwokata warto zawczasu sprawdzić, w jakich dziedzinach udziela porad, ponieważ nie zawsze są to wszystkie dziedziny. Np. jeden radca prawny może udzielać porad skupionej w takiej dziedzinie jak prawo nieruchomości, a inny może w ogóle nie prowadzić pomocy prawnej w tym zakresie. 

Porad prawnych udzielają radcowie prawni, adwokaci, doradcy podatkowi oraz prawni. Z tym że doradcy prawni nie mają własnego samorządu zawodowego, w związku z czym nie obowiązuje ich tajemnica zawodowa jak w przypadku pozostałych specjalistów. Doradcy prawni nie mogą też reprezentować danej osoby w sądzie. 

 • Torebki na co dzień, czyli totalny must have. Propozycje idealne do każdej stylizacji!
  Torebki na co dzień, czyli totalny must have. Propozycje idealne do każdej stylizacji!

  Torebki: są tak różnorodne, że wpiszą się w styl i estetykę każdej kobiety. Które torebki na co dzień, a które modele na wyjątkowe okazje?

  Written on wtorek, 09 sierpień 2022 09:31
 • Wybieramy najlepszy wózek dziecięcy
  Wybieramy najlepszy wózek dziecięcy

  Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka często bywa niełatwy. Co wobec tego należy brać pod uwagę, kiedy trzeba kupić wózek dziecięcy? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wózków dziecięcych, to przeczytaj poniższy artykuł.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 09:07
 • Sposoby na upał w biurze
  Sposoby na upał w biurze

  Upalne dni dają się we znaki, a prognozy pogody sugerują, że wysokie temperatury szybko nie przeminą. Jak radzić sobie z taką sytuacją, szczególnie kiedy spędzamy długie godziny w pracy w pomieszczeniu bez klimatyzacji?

  Written on czwartek, 28 lipiec 2022 16:27
 • Jak i gdzie zamówić tort na Mokotowie?
  Jak i gdzie zamówić tort na Mokotowie?

  Warszawa to jeden z największych w Polsce rynków cukierniczych. Każda dzielnica ma swoje cukiernie – Mokotów nie jest tu żadnym wyjątkiem. W większości takich miejsc nie ma problemu z zamówieniem tortu. O czym trzeba przy tej okazji pamiętać?

  Written on środa, 27 lipiec 2022 14:12
 • Kurs protetyka stomatologiczna – rozwijaj swoje umiejętności!
  Kurs protetyka stomatologiczna – rozwijaj swoje umiejętności!

  Każda dziedzina związana bezpośrednio ze stanem naszego zdrowia wciąż się rozwija. Stale słyszymy o coraz to nowych metodach zwalczania chorób, czy przeprowadzania zabiegów.

  Written on piątek, 22 lipiec 2022 10:28