środa, 12 styczeń 2022 10:20

Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
porady prawne porady prawne pixabay

Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

 

Czym są porady prawne?

Porady prawne są niezbędne, gdy zmagasz się z różnymi sytuacjami związanymi z prawem, które wymagają pomocy specjalisty. Są to np. sytuacje związane z napisaniem odpowiedniego pisma czy poinformowaniem o Twoich prawach i obowiązkach (np. w życiu zawodowym).

Wiele osób przez nieznajomość swoich praw wpada w poważne problemy. Utarł się pewien mit, w który nadal wiele osób wierzy. Mianowicie chodzi o to, że porady prawne są drogie. Zazwyczaj bywa tak, że nieskomplikowane sprawy nie kosztują bardzo dużo, a pierwsza wizyta w kancelarii radcowskiej lub adwokackiej jest bezpłatna. 

Gdzie można szukać porad prawnych?

Porady prawne są udzielane w kancelariach adwokackich, radcowskich lub w wyznaczonych do tego punktach nieodpłatnej pomocy prawnej (informacje, gdzie znajdują się takie punkty, możesz uzyskać w starostwie powiatowym, urzędzie gminy czy urzędzie miasta), 

Odpowiedzi na różne pytania związane z prawem można też znaleźć w internecie, jednak trzeba uważać na to, z jakich stron się korzysta. Porad prawnych najlepiej szukać na blogach i innych stronach prawniczych takich jak np. https://konczal-kancelaria.pl/. To blog prawniczy, który prowadzi toruńska kancelaria radców prawnych. Można tam znaleźć komentarze specjalistów na temat różnych kwestii prawnych. 

porady prawne

Porady prawne pomagają uniknąć przeróżnych komplikacji, które niewyjaśnione mogą wpędzić w poważne kłopoty

Jednak jeśli męczy Cię sprawa, która jest bardziej złożona, warto zasięgnąć pomocy radcy prawnego lub adwokata. Taki specjalista podejdzie do Twojej sprawy indywidualnie i udzieli Ci jak najlepszej porady prawnej. Wytłumaczy Ci wszystko prostym językiem, byś nie miał/miała żadnych problemów ze zrozumieniem (wiadomo, jak polskie prawo potrafi być zawiłe, a na dodatek często ulega zmianom, dlatego trudno jest odnaleźć się w prawniczym gąszczu, nie mając wcześniej żadnej styczności z prawem). 

Podczas wizyty będą potrzebne odpowiednie dokumenty związane z Twoją sprawą lub po prostu będziesz musiał/musiała opowiedzieć swoją historię i związany z nią problem.

Na co zwracać uwagę przy poradach prawnych?

Wybierając specjalistę, czy to radcę prawnego, czy adwokata warto zawczasu sprawdzić, w jakich dziedzinach udziela porad, ponieważ nie zawsze są to wszystkie dziedziny. Np. jeden radca prawny może udzielać porad skupionej w takiej dziedzinie jak prawo nieruchomości, a inny może w ogóle nie prowadzić pomocy prawnej w tym zakresie. 

Porad prawnych udzielają radcowie prawni, adwokaci, doradcy podatkowi oraz prawni. Z tym że doradcy prawni nie mają własnego samorządu zawodowego, w związku z czym nie obowiązuje ich tajemnica zawodowa jak w przypadku pozostałych specjalistów. Doradcy prawni nie mogą też reprezentować danej osoby w sądzie. 

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54