środa, 12 styczeń 2022 10:20

Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
porady prawne porady prawne pixabay

Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

 

Czym są porady prawne?

Porady prawne są niezbędne, gdy zmagasz się z różnymi sytuacjami związanymi z prawem, które wymagają pomocy specjalisty. Są to np. sytuacje związane z napisaniem odpowiedniego pisma czy poinformowaniem o Twoich prawach i obowiązkach (np. w życiu zawodowym).

Wiele osób przez nieznajomość swoich praw wpada w poważne problemy. Utarł się pewien mit, w który nadal wiele osób wierzy. Mianowicie chodzi o to, że porady prawne są drogie. Zazwyczaj bywa tak, że nieskomplikowane sprawy nie kosztują bardzo dużo, a pierwsza wizyta w kancelarii radcowskiej lub adwokackiej jest bezpłatna. 

Gdzie można szukać porad prawnych?

Porady prawne są udzielane w kancelariach adwokackich, radcowskich lub w wyznaczonych do tego punktach nieodpłatnej pomocy prawnej (informacje, gdzie znajdują się takie punkty, możesz uzyskać w starostwie powiatowym, urzędzie gminy czy urzędzie miasta), 

Odpowiedzi na różne pytania związane z prawem można też znaleźć w internecie, jednak trzeba uważać na to, z jakich stron się korzysta. Porad prawnych najlepiej szukać na blogach i innych stronach prawniczych takich jak np. https://konczal-kancelaria.pl/. To blog prawniczy, który prowadzi toruńska kancelaria radców prawnych. Można tam znaleźć komentarze specjalistów na temat różnych kwestii prawnych. 

porady prawne

Porady prawne pomagają uniknąć przeróżnych komplikacji, które niewyjaśnione mogą wpędzić w poważne kłopoty

Jednak jeśli męczy Cię sprawa, która jest bardziej złożona, warto zasięgnąć pomocy radcy prawnego lub adwokata. Taki specjalista podejdzie do Twojej sprawy indywidualnie i udzieli Ci jak najlepszej porady prawnej. Wytłumaczy Ci wszystko prostym językiem, byś nie miał/miała żadnych problemów ze zrozumieniem (wiadomo, jak polskie prawo potrafi być zawiłe, a na dodatek często ulega zmianom, dlatego trudno jest odnaleźć się w prawniczym gąszczu, nie mając wcześniej żadnej styczności z prawem). 

Podczas wizyty będą potrzebne odpowiednie dokumenty związane z Twoją sprawą lub po prostu będziesz musiał/musiała opowiedzieć swoją historię i związany z nią problem.

Na co zwracać uwagę przy poradach prawnych?

Wybierając specjalistę, czy to radcę prawnego, czy adwokata warto zawczasu sprawdzić, w jakich dziedzinach udziela porad, ponieważ nie zawsze są to wszystkie dziedziny. Np. jeden radca prawny może udzielać porad skupionej w takiej dziedzinie jak prawo nieruchomości, a inny może w ogóle nie prowadzić pomocy prawnej w tym zakresie. 

Porad prawnych udzielają radcowie prawni, adwokaci, doradcy podatkowi oraz prawni. Z tym że doradcy prawni nie mają własnego samorządu zawodowego, w związku z czym nie obowiązuje ich tajemnica zawodowa jak w przypadku pozostałych specjalistów. Doradcy prawni nie mogą też reprezentować danej osoby w sądzie. 

 • Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?
  Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?

  Przeprowadzka może doprowadzić do wielu problemów i trudności zwłaszcza wtedy, kiedy nie masz doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Co zrobić aby przebiegła szybko i sprawnie?

  Written on czwartek, 20 styczeń 2022 17:44
 • Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?
  Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?

  Rozkloszowane spódnice pozostają w modzie już od kilku sezonów i nic nie zapowiada zmiany w tym temacie. To jeden z ulubionych fasonów, noszony przez kobiety niezależnie od pory roku. Świetnie wyglądają latem z lekkimi bluzeczkami i zimą, w połączeniu z golfami. Jak nosić rozkloszowane spódnice?

  Written on środa, 19 styczeń 2022 12:59
 • Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!
  Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!

  Botki, czy to białe, czy czarne, koniecznie muszą znaleźć się w damskiej szafie, choćby w pojedynczym egzemplarzu. To ponadczasowe obuwie, które pasuje do wielu stylizacji.  Możesz znaleźć zarówno modele basicowe, jak i z modnymi detalami, aplikacjami i zdobieniami. Podpowiadamy, do jakich ubrań najlepiej je nosić i z czym warto zestawić.

  Written on wtorek, 18 styczeń 2022 10:39
 • Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?
  Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

  Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

  Written on środa, 12 styczeń 2022 10:20
 • Do czego służą gadżety reklamowe?
  Do czego służą gadżety reklamowe?

  Odpowiednio użyte gadżety reklamowe potrafią przynieść wiele korzyści firmie. Kiedy ich używać? Jak wdrożyć artykuły promocyjne, aby zbudować pozytywny wizerunek firmy? Co będzie odpowiednim artykułem promocyjnym i kiedy je podarować potencjalnym klientom?

  Written on poniedziałek, 10 styczeń 2022 10:20