środa, 12 styczeń 2022 10:20

Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
porady prawne porady prawne pixabay

Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

 

Czym są porady prawne?

Porady prawne są niezbędne, gdy zmagasz się z różnymi sytuacjami związanymi z prawem, które wymagają pomocy specjalisty. Są to np. sytuacje związane z napisaniem odpowiedniego pisma czy poinformowaniem o Twoich prawach i obowiązkach (np. w życiu zawodowym).

Wiele osób przez nieznajomość swoich praw wpada w poważne problemy. Utarł się pewien mit, w który nadal wiele osób wierzy. Mianowicie chodzi o to, że porady prawne są drogie. Zazwyczaj bywa tak, że nieskomplikowane sprawy nie kosztują bardzo dużo, a pierwsza wizyta w kancelarii radcowskiej lub adwokackiej jest bezpłatna. 

Gdzie można szukać porad prawnych?

Porady prawne są udzielane w kancelariach adwokackich, radcowskich lub w wyznaczonych do tego punktach nieodpłatnej pomocy prawnej (informacje, gdzie znajdują się takie punkty, możesz uzyskać w starostwie powiatowym, urzędzie gminy czy urzędzie miasta), 

Odpowiedzi na różne pytania związane z prawem można też znaleźć w internecie, jednak trzeba uważać na to, z jakich stron się korzysta. Porad prawnych najlepiej szukać na blogach i innych stronach prawniczych takich jak np. https://konczal-kancelaria.pl/. To blog prawniczy, który prowadzi toruńska kancelaria radców prawnych. Można tam znaleźć komentarze specjalistów na temat różnych kwestii prawnych. 

porady prawne

Porady prawne pomagają uniknąć przeróżnych komplikacji, które niewyjaśnione mogą wpędzić w poważne kłopoty

Jednak jeśli męczy Cię sprawa, która jest bardziej złożona, warto zasięgnąć pomocy radcy prawnego lub adwokata. Taki specjalista podejdzie do Twojej sprawy indywidualnie i udzieli Ci jak najlepszej porady prawnej. Wytłumaczy Ci wszystko prostym językiem, byś nie miał/miała żadnych problemów ze zrozumieniem (wiadomo, jak polskie prawo potrafi być zawiłe, a na dodatek często ulega zmianom, dlatego trudno jest odnaleźć się w prawniczym gąszczu, nie mając wcześniej żadnej styczności z prawem). 

Podczas wizyty będą potrzebne odpowiednie dokumenty związane z Twoją sprawą lub po prostu będziesz musiał/musiała opowiedzieć swoją historię i związany z nią problem.

Na co zwracać uwagę przy poradach prawnych?

Wybierając specjalistę, czy to radcę prawnego, czy adwokata warto zawczasu sprawdzić, w jakich dziedzinach udziela porad, ponieważ nie zawsze są to wszystkie dziedziny. Np. jeden radca prawny może udzielać porad skupionej w takiej dziedzinie jak prawo nieruchomości, a inny może w ogóle nie prowadzić pomocy prawnej w tym zakresie. 

Porad prawnych udzielają radcowie prawni, adwokaci, doradcy podatkowi oraz prawni. Z tym że doradcy prawni nie mają własnego samorządu zawodowego, w związku z czym nie obowiązuje ich tajemnica zawodowa jak w przypadku pozostałych specjalistów. Doradcy prawni nie mogą też reprezentować danej osoby w sądzie. 

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48