wtorek, 28 listopad 2023 12:04

Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
prawnik nieruchomości z Warszawy prawnik nieruchomości z Warszawy mat.prasowe

Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

 

Zalety nabycia nieruchomości na licytacji komorniczej:

  1. Cena: Główną zaletą jest możliwość zakupu nieruchomości za cenę znacznie niższą od ceny rynkowej. Najniższa suma, za którą można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji komorniczej wynosi 3/4 sumy oszacowania nieruchomości, określonej w opisie i oszacowaniu nieruchomości sporządzanym w toku postępowania egzekucyjnego. Jeżeli nieruchomość nie zostanie nabyta na pierwszej licytacji, komornik wyznacza drugą licytację. Cena wywołania na drugiej licytacji stanowi 2/3 sumy oszacowania nieruchomości. Jest to cena najniższa, za którą można nabyć nieruchomość.
  2. Mniejsza konkurencja: W przeciwieństwie do rynku pierwotnego i wtórnego, na licytacjach komorniczych konkurencja jest zazwyczaj mniejsza, co zwiększa szanse na zakup wybranej nieruchomości.

Wady nabycia nieruchomości na licytacji komorniczej:

  1. Długotrwała procedura: Nabycie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej jest dość długotrwałe i sformalizowane. Przystępując do przetargu należy złożyć rękojmię w wysokości 1/10 części sumy oszacowania. Przetarg wygrywa licytant, który zaoferował najwyższą cenę. Po zamknięciu przetargu zostaje wydane postanowienie o udzieleniu przybicia. Na postanowienie to jednak przysługuje zażalenie. Następnie, po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. W postanowieniu o przysądzeniu własności nieruchomości sąd stwierdza, czy cała cena nabycia została uiszczona, albo czy na jej poczet zaliczona została wierzytelność nabywcy lub innego wierzyciela, a także stwierdza obowiązek dłużnika wydania nieruchomości nabywcy oraz wydaje zarządzenie w przedmiocie utrzymania w mocy służebności. Na postanowienie o przysądzeniu własność również przysługuje zażalenie. W przypadku, gdy na wymienione postanowienia zostaną złożone zażalenia, a praktyka pokazuje, iż właściciele, których lokal są licytowane korzystają ze wszystkich przysługujących im środków, procedura nabycia nieruchomości znacznie się wydłuża. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości (ewidencji gruntów i budynków) oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów.
  2. Ryzyko związane z nieruchomością: Nieruchomości nabywane na licytacji komorniczej mogą być obciążone hipoteką, mogą mieć ukryte wady lub być zamieszkane przez lokatorów, którzy nie chcą się wyprowadzić. Osoba zainteresowana udziałem w przetargu powinna wcześniej zapoznać się z dokumentami dot. nieruchomości, obejrzeć nieruchomość. Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do przetargu warto spotkać się z prawnikiem nieruchomości z Warszawy i dokonać badania stanu prawnego nieruchomości. Dokładne zapoznanie się ze stanem prawnym i faktycznym nieruchomości jest niezwykle ważne. Zgodnie z przepisami prawa nabywca nie może żądać unieważnienia nabycia nieruchomości ani zmniejszenia ceny z powodu później zidentyfikowanych wad nieruchomości lub przedmiotów razem z nią nabytych.
  3. Konieczność zapłaty pełnej kwoty: Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie, aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy Ministra Finansów cenę nabycia z potrąceniem wpłaconej rękojmi. Na wniosek nabywcy, komornik może oznaczyć dłuższy termin na uiszczenie ceny nabycia, nie może być to jednak termin dłuższy niż miesiąc. Jeżeli nabywca nie wykona w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają.

 

Podsumowując, nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej ma swoje plusy i minusy. Wielu ludzi skusiło się na taką formę zakupu i nie żałuje, ale takie transakcje wymagają dokładnej analizy i świadomości ryzyka. Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości na licytacji komorniczej, zaleca się przeprowadzenia badania stanu prawnego nieruchomości i skorzystanie z porady warszawskiego prawnika ds. nieruchomości. Nabywając nieruchomości na licytacji komorniczej poza wskazanymi powyżej ryzykami należy obliczyć również czas potrzebny do przejęcia lokalu tj. w szczególności wydłużające się procedury sądowe oraz czasami konieczność przeprowadzenia kolejnego etapu jakim jest postępowanie eksmisyjne.

  • Kobieta weszła pod tramwaj w Warszawie
    Kobieta weszła pod tramwaj w Warszawie

    We wtorek po południu doszło do poważnego wypadku z udziałem pieszej. 21-letnia kobieta została potrącona przez tramwaj linii 15. Do zdarzenia doszło przy przystanku PKP Rakowiec. Kobieta trafiła do szpitala w stanie ciężkim.

    Napisano czwartek, 17 kwiecień 2025 15:40
  • 69-latka przekazała 130 tys. zł fałszywemu adwokatowi
    69-latka przekazała 130 tys. zł fałszywemu adwokatowi

    Mieszkanka Piaseczna została oszukana metodą na wypadek. Kobieta uwierzyła, że jej córka potrąciła ciężarną kobietę. Przekazała 130 tysięcy złotych nieznajomemu.

    Napisano środa, 16 kwiecień 2025 07:48
  • Warszawa buduje trzy nowe przejazdy bezkolizyjne
    Warszawa buduje trzy nowe przejazdy bezkolizyjne

    Władze Warszawy oraz PKP PLK wspólnie realizują program poprawy bezpieczeństwa i komunikacji drogowej. W ramach projektu powstaną trzy strategiczne inwestycje: tunel w Wesołej, tunel w ul. Marsa oraz wiadukt w Rembertowie. Wszystkie mają rozładować korki i zapewnić mieszkańcom większy komfort.

    Napisano poniedziałek, 14 kwiecień 2025 08:12
  • Praca Warszawa – zawody, które jeszcze nie są przereklamowane
    Praca Warszawa – zawody, które jeszcze nie są przereklamowane

    Mieszkanie w Warszawie, czyli stolicy Polski, to marzenie wielu osób. Miasto to przyciąga nie tylko świetnie rozwiniętą infrastrukturą i długą listą atrakcji, ale też znakomitym rynkiem pracy. Znajdziesz tam zatrudnienie nie tylko w najbardziej popularnych branżach, ale również w miejscach, które cieszą się nieco mniejszą popularnością.

    Napisano czwartek, 10 kwiecień 2025 11:24
  • Męskie bransoletki z unikatowymi grawerami
    Męskie bransoletki z unikatowymi grawerami

    Mimo że biżuteria kojarzy się przede wszystkim z kolekcjami damskimi, to w ostatnich latach na popularności zyskują bransoletki oraz łańcuszki męskie. Stanowią one idealne uzupełnienie modnej stylizacji zarówno do pracy, jak i na ekstremalne wyprawy w góry czy też nad jezioro.

    Napisano czwartek, 10 kwiecień 2025 11:07