wtorek, 28 listopad 2023 12:04

Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
prawnik nieruchomości z Warszawy prawnik nieruchomości z Warszawy mat.prasowe

Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

 

Zalety nabycia nieruchomości na licytacji komorniczej:

  1. Cena: Główną zaletą jest możliwość zakupu nieruchomości za cenę znacznie niższą od ceny rynkowej. Najniższa suma, za którą można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji komorniczej wynosi 3/4 sumy oszacowania nieruchomości, określonej w opisie i oszacowaniu nieruchomości sporządzanym w toku postępowania egzekucyjnego. Jeżeli nieruchomość nie zostanie nabyta na pierwszej licytacji, komornik wyznacza drugą licytację. Cena wywołania na drugiej licytacji stanowi 2/3 sumy oszacowania nieruchomości. Jest to cena najniższa, za którą można nabyć nieruchomość.
  2. Mniejsza konkurencja: W przeciwieństwie do rynku pierwotnego i wtórnego, na licytacjach komorniczych konkurencja jest zazwyczaj mniejsza, co zwiększa szanse na zakup wybranej nieruchomości.

Wady nabycia nieruchomości na licytacji komorniczej:

  1. Długotrwała procedura: Nabycie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej jest dość długotrwałe i sformalizowane. Przystępując do przetargu należy złożyć rękojmię w wysokości 1/10 części sumy oszacowania. Przetarg wygrywa licytant, który zaoferował najwyższą cenę. Po zamknięciu przetargu zostaje wydane postanowienie o udzieleniu przybicia. Na postanowienie to jednak przysługuje zażalenie. Następnie, po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. W postanowieniu o przysądzeniu własności nieruchomości sąd stwierdza, czy cała cena nabycia została uiszczona, albo czy na jej poczet zaliczona została wierzytelność nabywcy lub innego wierzyciela, a także stwierdza obowiązek dłużnika wydania nieruchomości nabywcy oraz wydaje zarządzenie w przedmiocie utrzymania w mocy służebności. Na postanowienie o przysądzeniu własność również przysługuje zażalenie. W przypadku, gdy na wymienione postanowienia zostaną złożone zażalenia, a praktyka pokazuje, iż właściciele, których lokal są licytowane korzystają ze wszystkich przysługujących im środków, procedura nabycia nieruchomości znacznie się wydłuża. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości (ewidencji gruntów i budynków) oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów.
  2. Ryzyko związane z nieruchomością: Nieruchomości nabywane na licytacji komorniczej mogą być obciążone hipoteką, mogą mieć ukryte wady lub być zamieszkane przez lokatorów, którzy nie chcą się wyprowadzić. Osoba zainteresowana udziałem w przetargu powinna wcześniej zapoznać się z dokumentami dot. nieruchomości, obejrzeć nieruchomość. Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do przetargu warto spotkać się z prawnikiem nieruchomości z Warszawy i dokonać badania stanu prawnego nieruchomości. Dokładne zapoznanie się ze stanem prawnym i faktycznym nieruchomości jest niezwykle ważne. Zgodnie z przepisami prawa nabywca nie może żądać unieważnienia nabycia nieruchomości ani zmniejszenia ceny z powodu później zidentyfikowanych wad nieruchomości lub przedmiotów razem z nią nabytych.
  3. Konieczność zapłaty pełnej kwoty: Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie, aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy Ministra Finansów cenę nabycia z potrąceniem wpłaconej rękojmi. Na wniosek nabywcy, komornik może oznaczyć dłuższy termin na uiszczenie ceny nabycia, nie może być to jednak termin dłuższy niż miesiąc. Jeżeli nabywca nie wykona w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają.

 

Podsumowując, nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej ma swoje plusy i minusy. Wielu ludzi skusiło się na taką formę zakupu i nie żałuje, ale takie transakcje wymagają dokładnej analizy i świadomości ryzyka. Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości na licytacji komorniczej, zaleca się przeprowadzenia badania stanu prawnego nieruchomości i skorzystanie z porady warszawskiego prawnika ds. nieruchomości. Nabywając nieruchomości na licytacji komorniczej poza wskazanymi powyżej ryzykami należy obliczyć również czas potrzebny do przejęcia lokalu tj. w szczególności wydłużające się procedury sądowe oraz czasami konieczność przeprowadzenia kolejnego etapu jakim jest postępowanie eksmisyjne.

  • Policjanci odzyskali skradzione porsche na warszawskim Wilanowie
    Policjanci odzyskali skradzione porsche na warszawskim Wilanowie

    Funkcjonariusze Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego w Warszawie dokonali udanej interwencji, odzyskując luksusowy samochód marki Porsche Panamera, który został skradziony. Zatrzymanie 41-letniego mężczyzny oraz odzyskanie pojazdu o wartości ponad 200 tys. zł, było możliwe dzięki współpracy z policjantami z Lublina oraz spostrzegawczości stołecznych wywiadowców.

    Napisano wtorek, 03 grudzień 2024 11:51
  • Zakończono oględziny pogorzeliska Marywilska 44 na Białołęce
    Zakończono oględziny pogorzeliska Marywilska 44 na Białołęce

    Tragiczny pożar Centrum Handlowego przy ul. Marywilskiej 44, na warszawskiej Białołęce, który wybuchł 12 maja 2024 roku, pochłonął ogromny majątek i pozbawił pracy ponad 700 osób. Po 200 dniach intensywnych działań służb, obejmujących oględziny terenu o powierzchni 6 hektarów, zakończono pierwszy etap śledztwa. Zabezpieczono mienie o znacznej wartości oraz zgromadzono materiał dowodowy kluczowy dla dalszych prac.

    Napisano poniedziałek, 02 grudzień 2024 11:09
  • Warszawa rozszerza wsparcie zdrowia psychicznego na lata 2024-2030
    Warszawa rozszerza wsparcie zdrowia psychicznego na lata 2024-2030

    Warszawscy radni, przyjęli nową edycję Warszawskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2030. Nowy plan, zakłada dalsze działania na rzecz ochrony zdrowia psychicznego mieszkańców stolicy, w tym wsparcie dzieci, młodzieży oraz dorosłych w kryzysach psychicznych.

    Napisano piątek, 29 listopad 2024 11:07
  • Warszawa - 48-latek upijał ofiary, a potem je okradał
    Warszawa - 48-latek upijał ofiary, a potem je okradał

    Funkcjonariusze z warszawskiej komendy na Ochocie, zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o serię kradzieży w okolicach Dworca Zachodniego. 48-letni mężczyzna, stosował niecodzienny sposób działania - upijał swoje ofiary alkoholem, a następnie zabierał ich bagaże, dokumenty i pieniądze. Śledztwo w tej sprawie, prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota.

    Napisano czwartek, 28 listopad 2024 11:20
  • Profesjonalne niszczenie dokumentów w Warszawie – zapewnij bezpieczeństwo swojej dokumentacji
    Profesjonalne niszczenie dokumentów w Warszawie – zapewnij bezpieczeństwo swojej dokumentacji

    W dzisiejszych czasach, gdy ochrona danych i bezpieczeństwo informacji mają kluczowe znaczenie, profesjonalne niszczenie dokumentów to nie tylko usługa – to konieczność. W Warszawie coraz więcej firm szuka skutecznych rozwiązań, aby bezpiecznie utylizować dokumenty, chronić poufne informacje i zapobiegać wyciekom danych. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o niszczeniu dokumentów w Warszawie, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo swojej dokumentacji.

    Napisano czwartek, 28 listopad 2024 09:08