wtorek, 28 listopad 2023 12:04

Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
prawnik nieruchomości z Warszawy prawnik nieruchomości z Warszawy mat.prasowe

Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

 

Zalety nabycia nieruchomości na licytacji komorniczej:

 1. Cena: Główną zaletą jest możliwość zakupu nieruchomości za cenę znacznie niższą od ceny rynkowej. Najniższa suma, za którą można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji komorniczej wynosi 3/4 sumy oszacowania nieruchomości, określonej w opisie i oszacowaniu nieruchomości sporządzanym w toku postępowania egzekucyjnego. Jeżeli nieruchomość nie zostanie nabyta na pierwszej licytacji, komornik wyznacza drugą licytację. Cena wywołania na drugiej licytacji stanowi 2/3 sumy oszacowania nieruchomości. Jest to cena najniższa, za którą można nabyć nieruchomość.
 2. Mniejsza konkurencja: W przeciwieństwie do rynku pierwotnego i wtórnego, na licytacjach komorniczych konkurencja jest zazwyczaj mniejsza, co zwiększa szanse na zakup wybranej nieruchomości.

Wady nabycia nieruchomości na licytacji komorniczej:

 1. Długotrwała procedura: Nabycie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej jest dość długotrwałe i sformalizowane. Przystępując do przetargu należy złożyć rękojmię w wysokości 1/10 części sumy oszacowania. Przetarg wygrywa licytant, który zaoferował najwyższą cenę. Po zamknięciu przetargu zostaje wydane postanowienie o udzieleniu przybicia. Na postanowienie to jednak przysługuje zażalenie. Następnie, po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. W postanowieniu o przysądzeniu własności nieruchomości sąd stwierdza, czy cała cena nabycia została uiszczona, albo czy na jej poczet zaliczona została wierzytelność nabywcy lub innego wierzyciela, a także stwierdza obowiązek dłużnika wydania nieruchomości nabywcy oraz wydaje zarządzenie w przedmiocie utrzymania w mocy służebności. Na postanowienie o przysądzeniu własność również przysługuje zażalenie. W przypadku, gdy na wymienione postanowienia zostaną złożone zażalenia, a praktyka pokazuje, iż właściciele, których lokal są licytowane korzystają ze wszystkich przysługujących im środków, procedura nabycia nieruchomości znacznie się wydłuża. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości (ewidencji gruntów i budynków) oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów.
 2. Ryzyko związane z nieruchomością: Nieruchomości nabywane na licytacji komorniczej mogą być obciążone hipoteką, mogą mieć ukryte wady lub być zamieszkane przez lokatorów, którzy nie chcą się wyprowadzić. Osoba zainteresowana udziałem w przetargu powinna wcześniej zapoznać się z dokumentami dot. nieruchomości, obejrzeć nieruchomość. Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do przetargu warto spotkać się z prawnikiem nieruchomości z Warszawy i dokonać badania stanu prawnego nieruchomości. Dokładne zapoznanie się ze stanem prawnym i faktycznym nieruchomości jest niezwykle ważne. Zgodnie z przepisami prawa nabywca nie może żądać unieważnienia nabycia nieruchomości ani zmniejszenia ceny z powodu później zidentyfikowanych wad nieruchomości lub przedmiotów razem z nią nabytych.
 3. Konieczność zapłaty pełnej kwoty: Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie, aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy Ministra Finansów cenę nabycia z potrąceniem wpłaconej rękojmi. Na wniosek nabywcy, komornik może oznaczyć dłuższy termin na uiszczenie ceny nabycia, nie może być to jednak termin dłuższy niż miesiąc. Jeżeli nabywca nie wykona w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają.

 

Podsumowując, nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej ma swoje plusy i minusy. Wielu ludzi skusiło się na taką formę zakupu i nie żałuje, ale takie transakcje wymagają dokładnej analizy i świadomości ryzyka. Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości na licytacji komorniczej, zaleca się przeprowadzenia badania stanu prawnego nieruchomości i skorzystanie z porady warszawskiego prawnika ds. nieruchomości. Nabywając nieruchomości na licytacji komorniczej poza wskazanymi powyżej ryzykami należy obliczyć również czas potrzebny do przejęcia lokalu tj. w szczególności wydłużające się procedury sądowe oraz czasami konieczność przeprowadzenia kolejnego etapu jakim jest postępowanie eksmisyjne.

 • Kameralna siłownia - dla kogo?
  Kameralna siłownia - dla kogo?

  Kameralne siłownie zyskują na popularności jako alternatywa dla dużych, często przepełnionych klubów fitness. Są one doskonałą opcją dla osób poszukujących spokojniejszego, bardziej intymnego miejsca do ćwiczeń, gdzie mogą skupić się na swoich celach fitness bez zbędnych rozpraszaczy. Kameralna siłownia to miejsce, w którym trening personalny oraz indywidualne podejście do klienta stanowią podstawę oferty.

  Napisano wtorek, 20 luty 2024 16:34
 • Etykieta nad wodą- zasady bezpieczeństwa i kultury w basenie
  Etykieta nad wodą- zasady bezpieczeństwa i kultury w basenie

  Każda z osób, aktywnie spędzających swój wolny czas na pływalni, powinna wiedzieć, że bezpieczeństwo i kultura w basenie, to nie tylko kwestia przestrzegania zasad, ale także dbałość o komfort oraz harmonię wszystkich uczestników. Szczególną uwagę, należy zwrócić na dzieci i młodzież, dla których nauka pływania, jest niezwykle istotnym elementem rozwoju fizycznego, ale również, ważnym aspektem w życiu społecznym i zdrowotnym. Warto poznać, zasady etykiety nad wodą, koncentrując się na bezpieczeństwie i kulturze w basenie dla najmłodszych.

  Napisano poniedziałek, 19 luty 2024 16:47
 • Maski do włosów – dlaczego warto je wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej?
  Maski do włosów – dlaczego warto je wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

  Pielęgnacja włosów to więcej niż tylko codzienne czynności takie jak mycie i stosowanie odżywek. Kluczem do zdrowych, silnych i lśniących włosów jest głębokie nawilżenie i odżywienie, które najlepiej zapewniają maski do włosów. Niezależnie od typu włosów, odpowiednia maska może znacząco poprawić ich kondycję, przywracając im blask, miękkość i elastyczność. W tym artykule opiszemy, dlaczego maski do włosów są niezbędnym elementem pielęgnacji i jak wybrać produkt idealnie dopasowany do potrzeb naszych włosów.

  Napisano sobota, 17 luty 2024 14:28
 • Biuro rachunkowe - jakie korzyści dla przedsiębiorcy?
  Biuro rachunkowe - jakie korzyści dla przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorca, prowadzący własną działalność, ma masę spraw na głowie. Musi trzymać rękę na pulsie i dopilnować, aby firma funkcjonowała sprawnie i zgodnie z obowiązującym prawem. Natłok zadań do wykonania może wywołać rozdrażnienie, niepokój, lęk i stres. Można z łatwością uniknąć nerwów i stresujących sytuacji. Wystarczy powierzyć zawiłe sprawy kadrowo-księgowe specjalistycznej firmie. Idealnym wyborem jest rzetelne biuro rachunkowe. Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów? Jakie, takie rozwiązanie niesie korzyści? Jest ich całkiem sporo.

  Napisano czwartek, 15 luty 2024 17:12
 • Fotograf na ślub w Warszawie - kluczowe aspekty kosztów i ważne kwestie do rozważenia
  Fotograf na ślub w Warszawie - kluczowe aspekty kosztów i ważne kwestie do rozważenia

  Wybór fotografa na ślub to jedno z najważniejszych decyzyjnych kroków podczas planowania tego wyjątkowego dnia. W sercu Polski, w malowniczej Warszawie, bogatej w historię i kulturę, opcji nie brakuje. Jednakże, przed zatopieniem się w morzu fotograficznych talentów tego miasta, warto zastanowić się nad kluczowymi aspektami związanymi z kosztami oraz wziąć pod uwagę istotne kwestie, które sprawią, że wasze wspomnienia będą niezapomniane. Dlatego też, przygotowaliśmy przewodnik po ślubnych fotografach w Warszawie, który pomoże Wam podjąć najlepszą decyzję, dostosowaną do Waszych oczekiwań i budżetu.

  Napisano czwartek, 08 luty 2024 13:58