wtorek, 28 listopad 2023 12:04

Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
prawnik nieruchomości z Warszawy prawnik nieruchomości z Warszawy mat.prasowe

Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

 

Zalety nabycia nieruchomości na licytacji komorniczej:

  1. Cena: Główną zaletą jest możliwość zakupu nieruchomości za cenę znacznie niższą od ceny rynkowej. Najniższa suma, za którą można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji komorniczej wynosi 3/4 sumy oszacowania nieruchomości, określonej w opisie i oszacowaniu nieruchomości sporządzanym w toku postępowania egzekucyjnego. Jeżeli nieruchomość nie zostanie nabyta na pierwszej licytacji, komornik wyznacza drugą licytację. Cena wywołania na drugiej licytacji stanowi 2/3 sumy oszacowania nieruchomości. Jest to cena najniższa, za którą można nabyć nieruchomość.
  2. Mniejsza konkurencja: W przeciwieństwie do rynku pierwotnego i wtórnego, na licytacjach komorniczych konkurencja jest zazwyczaj mniejsza, co zwiększa szanse na zakup wybranej nieruchomości.

Wady nabycia nieruchomości na licytacji komorniczej:

  1. Długotrwała procedura: Nabycie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej jest dość długotrwałe i sformalizowane. Przystępując do przetargu należy złożyć rękojmię w wysokości 1/10 części sumy oszacowania. Przetarg wygrywa licytant, który zaoferował najwyższą cenę. Po zamknięciu przetargu zostaje wydane postanowienie o udzieleniu przybicia. Na postanowienie to jednak przysługuje zażalenie. Następnie, po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. W postanowieniu o przysądzeniu własności nieruchomości sąd stwierdza, czy cała cena nabycia została uiszczona, albo czy na jej poczet zaliczona została wierzytelność nabywcy lub innego wierzyciela, a także stwierdza obowiązek dłużnika wydania nieruchomości nabywcy oraz wydaje zarządzenie w przedmiocie utrzymania w mocy służebności. Na postanowienie o przysądzeniu własność również przysługuje zażalenie. W przypadku, gdy na wymienione postanowienia zostaną złożone zażalenia, a praktyka pokazuje, iż właściciele, których lokal są licytowane korzystają ze wszystkich przysługujących im środków, procedura nabycia nieruchomości znacznie się wydłuża. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości (ewidencji gruntów i budynków) oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów.
  2. Ryzyko związane z nieruchomością: Nieruchomości nabywane na licytacji komorniczej mogą być obciążone hipoteką, mogą mieć ukryte wady lub być zamieszkane przez lokatorów, którzy nie chcą się wyprowadzić. Osoba zainteresowana udziałem w przetargu powinna wcześniej zapoznać się z dokumentami dot. nieruchomości, obejrzeć nieruchomość. Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do przetargu warto spotkać się z prawnikiem nieruchomości z Warszawy i dokonać badania stanu prawnego nieruchomości. Dokładne zapoznanie się ze stanem prawnym i faktycznym nieruchomości jest niezwykle ważne. Zgodnie z przepisami prawa nabywca nie może żądać unieważnienia nabycia nieruchomości ani zmniejszenia ceny z powodu później zidentyfikowanych wad nieruchomości lub przedmiotów razem z nią nabytych.
  3. Konieczność zapłaty pełnej kwoty: Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie, aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy Ministra Finansów cenę nabycia z potrąceniem wpłaconej rękojmi. Na wniosek nabywcy, komornik może oznaczyć dłuższy termin na uiszczenie ceny nabycia, nie może być to jednak termin dłuższy niż miesiąc. Jeżeli nabywca nie wykona w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają.

 

Podsumowując, nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej ma swoje plusy i minusy. Wielu ludzi skusiło się na taką formę zakupu i nie żałuje, ale takie transakcje wymagają dokładnej analizy i świadomości ryzyka. Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości na licytacji komorniczej, zaleca się przeprowadzenia badania stanu prawnego nieruchomości i skorzystanie z porady warszawskiego prawnika ds. nieruchomości. Nabywając nieruchomości na licytacji komorniczej poza wskazanymi powyżej ryzykami należy obliczyć również czas potrzebny do przejęcia lokalu tj. w szczególności wydłużające się procedury sądowe oraz czasami konieczność przeprowadzenia kolejnego etapu jakim jest postępowanie eksmisyjne.

  • Tragedia na warszawskim Mokotowie - zatrzymano syna ofiary
    Tragedia na warszawskim Mokotowie - zatrzymano syna ofiary

    W piątek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformował o zatrzymaniu 50 - letniego mężczyzny, podejrzewanego o zabójstwo swojej 84 - letniej matki. Ciało kobiety, znaleziono w bloku mieszkalnym na warszawskim Mokotowie. Trwa śledztwo, mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności, tego tragicznego wydarzenia.

    Napisano piątek, 17 maj 2024 08:06
  • Warszawa - pozwolenie na użytkowanie budynku przy Śródziemnomorskiej 37
    Warszawa - pozwolenie na użytkowanie budynku przy Śródziemnomorskiej 37

    Nadzór budowlany, odgrywa ważną rolę w procesie budowy budynków, ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwa i zgodność realizowanych inwestycji, z aktualnie obowiązującymi przepisami. Przypadek budynku przy ulicy Śródziemnomorskiej 37, na warszawskim Mokotowie jest przykładem skomplikowanej drogi, jaką niekiedy musi przejść projekt deweloperski, od momentu planowania, po finalne oddanie do użytku.

    Napisano środa, 15 maj 2024 17:21
  • Nowa siedziba warszawskiego Urzędu Pracy - centrum Woli  
    Nowa siedziba warszawskiego Urzędu Pracy - centrum Woli   

    W lipcu tego roku, niektórych mieszkańców stolicy, czeka znacząca zmiana, dotycząca organizacji wsparcia na rynku pracy. Urząd Pracy m.st. Warszawy, przenosi swoje usługi do nowego obiektu, co nie tylko oznacza zmianę adresu, ale również wyznacza nowe standardy w obsłudze klientów. Nowe "Centrum Kariery", zlokalizowane przy ulicy Kasprzaka 18/20 w dzielnicy Wola, ma stać się symbolem nowoczesnej i efektywnej pomocy, dla wszystkich poszukujących pracy, doradztwa zawodowego, szkoleń czy wsparcia w zakładaniu własnej działalności.

    Napisano wtorek, 14 maj 2024 16:40
  • To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control
    To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control

    Codziennie spędzasz godziny przed ekranami komputerów, smartfonów czy tabletów? Twoje oczy są więc narażone na niekorzystne działanie światła niebieskiego. Taka ekspozycja może prowadzić do poważnych dolegliwości. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się szkła Blue Control. Zanim się na nie zdecydujesz, sprawdź, jak działają!

    Napisano wtorek, 14 maj 2024 13:08
  • Podjęto decyzję odbudowy centrum handlowego Marywilska 44
    Podjęto decyzję odbudowy centrum handlowego Marywilska 44

    W nocy z soboty na niedzielę, doszło do dramatycznych wydarzeń w Warszawie, które skutkowały całkowitym zniszczeniem centrum handlowego Marywilska 44. Pożar objął sześć hal, w których zlokalizowanych było ponad 1400 sklepów i punktów usługowych, prowadzonych głównie przez przedsiębiorców pochodzenia wietnamskiego oraz innych narodowości. Tragiczne zdarzenie, nie tylko zabrało dorobek życia wielu rodzin, ale również postawiło pod znakiem zapytania przyszłość biznesową tego miejsca.

    Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 09:02