czwartek, 16 grudzień 2021 17:30

Jakie sprawy można załatwić u notariusza?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
notariusz Warszawa notariusz Warszawa pixabay

Notariusz wykonuje wiele różnych czynności notarialnych, które mają charakter dokumentów publicznych. Używa pieczęci z wizerunkiem orła, który znajduje się również w godle Polski i za swoje usługi pobiera honorarium, Kim jest notariusz i kiedy należy skierować się ze swoją sprawą do niego?

 

Niegdyś rejent, dziś notariusz

W przeszłości notariuszy nazywało się rejentami i oznaczało to osoby, które w imieniu monarchy mogą sprawować władzę, gdy ten akurat nie był w stanie wykonywać obowiązków. Obecnie notariusz to prawnik mianowany przez Ministra Sprawiedliwości, korzystający z ochrony, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym (pomimo że sam funkcjonariuszem nie jest). Można powiedzieć, że notariusz sprawuje prewencję jurysdykcyjną, czyli zapobiega konfliktom, ponieważ wywiera wpływ na czynności prawne stron po to, żeby uniknąć w przyszłości sporu prawnego.

Jakie obowiązki wchodzą w skład czynności notarialnych?

Sposób, w jaki notariusz wykonuje swoje czynności notarialne jest regulowany w prawie o notariacie i przepisach szczególnych. Notariusz wykonuje różnego rodzaju czynności, takie jak:

 • sporządzanie poświadczeń,
 • sporządzanie aktów notarialnych,
 • spisywanie protokołów,
 • sporządzanie protestów weksli i czeków,
 • depozyt pieniędzy, dokumentów, papierów wartościowych,
 • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów,
 • doręczanie oświadczeń,
 • sporządzanie projektów aktów na żądanie stron,
 • odbieranie oświadczeń o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.
  Oprócz tego notariusz może wykonywać inne czynności prawne, które są przewidziane w ustawie o notariacie i te, na które ustawa pozwala.

Kiedy kierować się do notariusza? Dokumenty wymagające poświadczeń notarialnych

Niektóre dokumenty, żeby były ważne, muszą zostać sporządzone przez notariusza. Wśród nich znajdują się:

 • umowy przeniesienia własności oraz umowy zobowiązujące do przeniesienia własności,
 • pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej wymagającej formy aktu notarialnego,
 • oświadczenia darczyńcy w umowie darowizny,
 • umowy zbycia spadku lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
 • umowy o zrzeczenie się dziedziczenia,
 • statuty spółki akcyjnej, banku spółdzielczego, funduszu inwestycyjnego,
 • umowy majątkowe małżeńskie,
  i inne. Akty notarialne są sporządzane w języku polskim, ale na życzenie którejś ze stron mogą być także w języku obcym z udziałem tłumacza przysięgłego.

Decyzję o tym, jakiego notariusza wybrać podejmuje każdy samodzielnie. Warto więc zapoznać się z opiniami o poszczególnych miejscach, doświadczeniu notariuszy oraz ich dotychczasową działalnością. W woj. mazowieckim dobrym wyborem będzie notariusz Warszawa - Magdalena Korobowicz. To doświadczony i rzetelny notariusz, który posiada dużą wiedzę i odpowiednie uprawnienia. Wykonuje wszystkie czynności notarialne i zawsze chętnie służy pomocą.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54