czwartek, 16 grudzień 2021 17:30

Jakie sprawy można załatwić u notariusza?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
notariusz Warszawa notariusz Warszawa pixabay

Notariusz wykonuje wiele różnych czynności notarialnych, które mają charakter dokumentów publicznych. Używa pieczęci z wizerunkiem orła, który znajduje się również w godle Polski i za swoje usługi pobiera honorarium, Kim jest notariusz i kiedy należy skierować się ze swoją sprawą do niego?

 

Niegdyś rejent, dziś notariusz

W przeszłości notariuszy nazywało się rejentami i oznaczało to osoby, które w imieniu monarchy mogą sprawować władzę, gdy ten akurat nie był w stanie wykonywać obowiązków. Obecnie notariusz to prawnik mianowany przez Ministra Sprawiedliwości, korzystający z ochrony, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym (pomimo że sam funkcjonariuszem nie jest). Można powiedzieć, że notariusz sprawuje prewencję jurysdykcyjną, czyli zapobiega konfliktom, ponieważ wywiera wpływ na czynności prawne stron po to, żeby uniknąć w przyszłości sporu prawnego.

Jakie obowiązki wchodzą w skład czynności notarialnych?

Sposób, w jaki notariusz wykonuje swoje czynności notarialne jest regulowany w prawie o notariacie i przepisach szczególnych. Notariusz wykonuje różnego rodzaju czynności, takie jak:

 • sporządzanie poświadczeń,
 • sporządzanie aktów notarialnych,
 • spisywanie protokołów,
 • sporządzanie protestów weksli i czeków,
 • depozyt pieniędzy, dokumentów, papierów wartościowych,
 • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów,
 • doręczanie oświadczeń,
 • sporządzanie projektów aktów na żądanie stron,
 • odbieranie oświadczeń o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.
  Oprócz tego notariusz może wykonywać inne czynności prawne, które są przewidziane w ustawie o notariacie i te, na które ustawa pozwala.

Kiedy kierować się do notariusza? Dokumenty wymagające poświadczeń notarialnych

Niektóre dokumenty, żeby były ważne, muszą zostać sporządzone przez notariusza. Wśród nich znajdują się:

 • umowy przeniesienia własności oraz umowy zobowiązujące do przeniesienia własności,
 • pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej wymagającej formy aktu notarialnego,
 • oświadczenia darczyńcy w umowie darowizny,
 • umowy zbycia spadku lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
 • umowy o zrzeczenie się dziedziczenia,
 • statuty spółki akcyjnej, banku spółdzielczego, funduszu inwestycyjnego,
 • umowy majątkowe małżeńskie,
  i inne. Akty notarialne są sporządzane w języku polskim, ale na życzenie którejś ze stron mogą być także w języku obcym z udziałem tłumacza przysięgłego.

Decyzję o tym, jakiego notariusza wybrać podejmuje każdy samodzielnie. Warto więc zapoznać się z opiniami o poszczególnych miejscach, doświadczeniu notariuszy oraz ich dotychczasową działalnością. W woj. mazowieckim dobrym wyborem będzie notariusz Warszawa - Magdalena Korobowicz. To doświadczony i rzetelny notariusz, który posiada dużą wiedzę i odpowiednie uprawnienia. Wykonuje wszystkie czynności notarialne i zawsze chętnie służy pomocą.

 • Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach
  Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach

  Warszawa, dynamicznie rozwijająca się metropolia i centrum biznesowe Polski, oferuje szeroki wybór miejsc idealnych do organizacji różnorodnych eventów. Niezależnie od tego, czy planujesz konferencję, bankiet, spotkanie firmowe czy kameralny event, stolica ma wiele do zaoferowania. Oto przewodnik po topowych lokalizacjach na eventy w Warszawie, które zapewnią niezapomniane wrażenia i sukces każdego wydarzenia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:51
 • Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy
  Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy

  W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie, doszło do istotnych zmian w składzie zarządu miasta. Jedną z najważniejszych zmian, jest mianowanie Adriany Porowskiej na stanowisko wiceprezydentki, co podkreśla świeże podejście do zarządzania miastem. Porowska, związana z ruchem Polska 2050, zyskała uznanie, dzięki swojemu zaangażowaniu w politykę społeczną oraz zdolności do pracy zespołowej.

  Napisano środa, 22 maj 2024 08:59
 • Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni
  Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni

  Na budowie 18 - kondygnacyjnego hotelu, przy ulicy Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego dwaj pracownicy spadli z 18. na 13. piętro. Incydent miał miejsce w godzinach porannych i skutkował poważnymi obrażeniami, obu poszkodowanych.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:27
 • Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia
  Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia

  Za każdym razem, gdy otwieramy paczkę, jesteśmy z nią w kontakcie. Taśma samoprzylepna to nieoceniony pomocnik w codziennych zadaniach - od pakowania prezentów, przez prace manualne, aż po profesjonalne zastosowania w logistyce i przemyśle. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wiele różnych rodzajów taśm samoprzylepnych istnieje na rynku?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:04
 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45