sobota, 01 kwiecień 2023 11:33

Jak sprawić, aby pierwsze dni w przedszkolu były jak najlepsze

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
catering dla przedszkoli catering dla przedszkoli Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Czy wiesz, jak sprawić, aby pierwsze dni w przedszkolu były dla dziecka możliwie najlepsze? To niełatwe zadanie wymaga odpowiednich przygotowań zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Jak poradzić sobie z lękiem i ewentualnymi obawami? Kiedy zacząć o tym rozmawiać? Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Pierwsze dni w przedszkolu - jak przygotować siebie oraz dziecko

Nasza pociecha idzie do przedszkola. To duża zmiana w jego życiu. To również znacząca zmiana dla rodziców. Warto się dobrze przygotować i przede wszystkim zadbać o swoje emocje. Prawdopodobnie będziemy musieli poradzić sobie z lękami oraz stresem.

Nowe miejsce, nowi ludzie, nowe zwyczaje. To zupełnie inny świat w porównaniu z tym, w jakim do tej pory przebywało dziecko. Nawet jeśli wcześniej uczęszczało do żłobka, to doświadczenie może okazać się dla niego bardzo stresujące. Dlatego warto, żeby rodzice wykazali spokój i opanowanie. Nastawienie opiekunów okazuje się tu niezwykle istotne. Budują oni kluczowe dla dziecka poczucie bezpieczeństwa.

O adaptacji słów kilka

Duża część przedszkoli organizuje dni adaptacyjne. To doskonała okazja, by zapoznać dziecko z nowym miejscem. Wiele dzieci po raz pierwszy w życiu będzie miało do czynienia z tak dużą grupą rówieśników. Stąd też warto zabrać swoją pociechę do przedszkola jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. To także dobra okazja dla rodzica, który może przyjrzeć się bliżej placówce, wyposażeniu sal i ciociom. A jeśli dane przedszkole nie organizuje dni adaptacyjnych, warto przynajmniej udać się na dni otwarte. Pozwoli to dziecku zaznajomić się z nowym dla niego otoczeniem.

Catering dla przedszkoli, czyli przez żołądek do serca

Dobra wiadomość jest taka, że rodzice mogą pomóc dziecku przygotować się do pójścia do przedszkola. Najlepiej już na kilka tygodni wcześniej wprowadzać nowe zwyczaje, które przybliżą dziecko do przedszkolnej codzienności. Warto zacząć od wprowadzenia dopasowanego do przedszkola rytmu dnia. Kluczowe okażą się godziny pobudki oraz chodzenia spać, jak również pory poszczególnych posiłków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wspólnie urządzać zabawy w przedszkole. Możemy także zabrać dziecko na zakupy, gdzie pomożemy mu wybrać buty czy ubrania, które będzie nosić w przedszkolu. Możemy także przygotować dziecku posiłki w oparciu o catering dla przedszkoli. Przykładowe menu znajdziemy np. na stronie Eduservice. Te sposoby pomogą nam oswoić naszą pociechę z typowymi przedszkolnymi zwyczajami.

Rozmawiaj z dzieckiem

Przygotowanie dziecka do pierwszych dni w przedszkolu powinno odbywać się stopniowo. Warto rozłożyć ten proces w czasie i zacząć kilka miesięcy wcześniej. Zarówno przed udaniem się do przedszkola, jak i już po rozpoczęciu regularnych zajęć, warto rozmawiać z dzieckiem o tym, co je spotka, ale też dyskretnie badać, co czuje. Nie wywierajmy jednak presji, by wyciągnąć z dziecka wszystkie informacje wraz z najmniejszymi szczegółami. Bądźmy otwarci na rozmowę. Pierwsze tygodnie mogą okazać się dla trzylatka niemałym stresem. I pamiętaj o pożegnaniach. Nie powinny być zbyt długie. Za to możesz śmiało obiecać Twojemu dziecku, że odbierzesz je tuż po zajęciach.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54