sobota, 01 kwiecień 2023 11:33

Jak sprawić, aby pierwsze dni w przedszkolu były jak najlepsze

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
catering dla przedszkoli catering dla przedszkoli Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Czy wiesz, jak sprawić, aby pierwsze dni w przedszkolu były dla dziecka możliwie najlepsze? To niełatwe zadanie wymaga odpowiednich przygotowań zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Jak poradzić sobie z lękiem i ewentualnymi obawami? Kiedy zacząć o tym rozmawiać? Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Pierwsze dni w przedszkolu - jak przygotować siebie oraz dziecko

Nasza pociecha idzie do przedszkola. To duża zmiana w jego życiu. To również znacząca zmiana dla rodziców. Warto się dobrze przygotować i przede wszystkim zadbać o swoje emocje. Prawdopodobnie będziemy musieli poradzić sobie z lękami oraz stresem.

Nowe miejsce, nowi ludzie, nowe zwyczaje. To zupełnie inny świat w porównaniu z tym, w jakim do tej pory przebywało dziecko. Nawet jeśli wcześniej uczęszczało do żłobka, to doświadczenie może okazać się dla niego bardzo stresujące. Dlatego warto, żeby rodzice wykazali spokój i opanowanie. Nastawienie opiekunów okazuje się tu niezwykle istotne. Budują oni kluczowe dla dziecka poczucie bezpieczeństwa.

O adaptacji słów kilka

Duża część przedszkoli organizuje dni adaptacyjne. To doskonała okazja, by zapoznać dziecko z nowym miejscem. Wiele dzieci po raz pierwszy w życiu będzie miało do czynienia z tak dużą grupą rówieśników. Stąd też warto zabrać swoją pociechę do przedszkola jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. To także dobra okazja dla rodzica, który może przyjrzeć się bliżej placówce, wyposażeniu sal i ciociom. A jeśli dane przedszkole nie organizuje dni adaptacyjnych, warto przynajmniej udać się na dni otwarte. Pozwoli to dziecku zaznajomić się z nowym dla niego otoczeniem.

Catering dla przedszkoli, czyli przez żołądek do serca

Dobra wiadomość jest taka, że rodzice mogą pomóc dziecku przygotować się do pójścia do przedszkola. Najlepiej już na kilka tygodni wcześniej wprowadzać nowe zwyczaje, które przybliżą dziecko do przedszkolnej codzienności. Warto zacząć od wprowadzenia dopasowanego do przedszkola rytmu dnia. Kluczowe okażą się godziny pobudki oraz chodzenia spać, jak również pory poszczególnych posiłków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wspólnie urządzać zabawy w przedszkole. Możemy także zabrać dziecko na zakupy, gdzie pomożemy mu wybrać buty czy ubrania, które będzie nosić w przedszkolu. Możemy także przygotować dziecku posiłki w oparciu o catering dla przedszkoli. Przykładowe menu znajdziemy np. na stronie Eduservice. Te sposoby pomogą nam oswoić naszą pociechę z typowymi przedszkolnymi zwyczajami.

Rozmawiaj z dzieckiem

Przygotowanie dziecka do pierwszych dni w przedszkolu powinno odbywać się stopniowo. Warto rozłożyć ten proces w czasie i zacząć kilka miesięcy wcześniej. Zarówno przed udaniem się do przedszkola, jak i już po rozpoczęciu regularnych zajęć, warto rozmawiać z dzieckiem o tym, co je spotka, ale też dyskretnie badać, co czuje. Nie wywierajmy jednak presji, by wyciągnąć z dziecka wszystkie informacje wraz z najmniejszymi szczegółami. Bądźmy otwarci na rozmowę. Pierwsze tygodnie mogą okazać się dla trzylatka niemałym stresem. I pamiętaj o pożegnaniach. Nie powinny być zbyt długie. Za to możesz śmiało obiecać Twojemu dziecku, że odbierzesz je tuż po zajęciach.

 • Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach
  Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach

  Warszawa, dynamicznie rozwijająca się metropolia i centrum biznesowe Polski, oferuje szeroki wybór miejsc idealnych do organizacji różnorodnych eventów. Niezależnie od tego, czy planujesz konferencję, bankiet, spotkanie firmowe czy kameralny event, stolica ma wiele do zaoferowania. Oto przewodnik po topowych lokalizacjach na eventy w Warszawie, które zapewnią niezapomniane wrażenia i sukces każdego wydarzenia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:51
 • Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy
  Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy

  W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie, doszło do istotnych zmian w składzie zarządu miasta. Jedną z najważniejszych zmian, jest mianowanie Adriany Porowskiej na stanowisko wiceprezydentki, co podkreśla świeże podejście do zarządzania miastem. Porowska, związana z ruchem Polska 2050, zyskała uznanie, dzięki swojemu zaangażowaniu w politykę społeczną oraz zdolności do pracy zespołowej.

  Napisano środa, 22 maj 2024 08:59
 • Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni
  Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni

  Na budowie 18 - kondygnacyjnego hotelu, przy ulicy Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego dwaj pracownicy spadli z 18. na 13. piętro. Incydent miał miejsce w godzinach porannych i skutkował poważnymi obrażeniami, obu poszkodowanych.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:27
 • Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia
  Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia

  Za każdym razem, gdy otwieramy paczkę, jesteśmy z nią w kontakcie. Taśma samoprzylepna to nieoceniony pomocnik w codziennych zadaniach - od pakowania prezentów, przez prace manualne, aż po profesjonalne zastosowania w logistyce i przemyśle. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wiele różnych rodzajów taśm samoprzylepnych istnieje na rynku?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:04
 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45