środa, 06 lipiec 2022 20:20

Jak rozbudzić w dziecku miłość do książek?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
książki dla dzieci książki dla dzieci pixabay

Coraz częściej oraz głośniej mówi się o tym, że poziom czytelnictwa w Polsce jest w tendencji spadkowej i niestety prognozy na ten temat nie napawają optymizmem.

Potwierdzają to zresztą przeprowadzane rokrocznie badania, według których na książki wydajemy coraz mniej pieniędzy i czytamy coraz mniejszą liczbę ich egzemplarzy. Zresztą w największym stopniu dotyczy to osób młodych, co oczywiście martwi zarówno pedagogów, jak i rodziców. Odwróceniu obecnej tendencji nie sprzyja również rozwój Internetu oraz mediów społecznościowych, które powodują zwiększenie ilości treści, z którą mamy styczność, a jednocześnie przyzwyczajają do krótkich tekstów. A przecież czytanie książek dla dzieci wiąże się z licznymi korzyściami i procentuje tak naprawdę przez całe życie. Przyczynia się do rozwoju słownictwa, wspiera kreatywność oraz uczy nazywać poszczególne emocje i uczucia. Jak zatem zachęcić dziecko do sięgania po książki i rozbudzić w nim prawdziwą miłość do literatury?

Siła autorytetu

Nie powinno być najmniejszych wątpliwości co do tego, że dzieci nie tylko obserwują z dużą uwagą otaczające je osoby, ale także bez problemu je naśladują. Są one zresztą, przede wszystkim w pierwszych latach swojego życia, otwarte na całkiem nową wiedzę. Warto to zatem wykorzystać przy zainteresowaniu je książkami dla dzieci! Bardzo dużą rolę odrywają w tym przypadku rodzice oraz nauczyciele, którzy są w tym czasie największym i najbardziej cenionym autorytetem dla młodego człowieka. Należy zatem dawać im dobry przykład oraz stanowić prawdziwy czytelniczy wzór do naśladowania. Warto zatem jak najczęściej, w szczególności w towarzystwie dziecka sięgać zarówno po książki, jak i wartościowe gazety. Można wręcz czytać mu te fragmenty własnej lektury, które mogą je zaciekawić, a następnie skłonić do samodzielnego przeczytania książki.

Dobre dopasowanie

Książek dla dzieci jest obecnie niezwykle dużo, dlatego też mamy doskonałą możliwość wyboru spośród nich takich tytułów, które będą zgodne z zainteresowaniami oraz wiekiem młodego człowieka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zmuszanie do czytania zbyt poważnych lub mało fascynujących lektur może jedynie doprowadzić do szybkiego zniechęcenia, a przecież celem jest uzyskanie zupełnie odwrotnego efektu. Oczywiście na samym początku należy wybierać takie książki, w których dominują zdjęcia i obrazki. Dobrze jest także, jeśli są one urozmaicone przez ruchome elementy czy różnorodne faktury. Wraz z biegiem czasu oraz umiejętności dziecka proporcje powinny się zmienić, a więc większość kartek musi zajmować tekst. Słusznym postępowaniem jest wcześniejsze przeglądanie proponowanemu dziecku wydawnictwa, żeby sprawdzić, czy przekazuje ono pożądane wartości i jest odpowiednie do jego wieku. 

Wspólnie spędzony czas

Nie jest żadną tajemnicą, że każdy z nas, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, poszukuje poczucia bezpieczeństwa, akceptacji oraz bliskości. I chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednym ze sposobów na zapewnienie tych potrzeb jest wspólne czytanie. Na początku oczywiście to rodzic czyta dziecku na głos, jednak wraz z rozwojem jego umiejętności role powinny się odwrócić. Przecież nabycie przez dziecko zdolności czytania nie oznacza, że trzeba je pozostawiać samemu. Czas lektury wiąże się z poświęceniem młodej osobie dużo uwagi, możliwością rozmowy i wspólnego komentowania akcji czy decyzji bohaterów książek dla dzieci. Warto zatem wspólne czytanie uczynić pewnego rodzaju rytuałem, który nie tylko będzie pielęgnował wspólną więź, ale zachęci także do poszerzania  wiedzy oraz regularnego sięgania do biblioteczki.

 • Torebki na co dzień, czyli totalny must have. Propozycje idealne do każdej stylizacji!
  Torebki na co dzień, czyli totalny must have. Propozycje idealne do każdej stylizacji!

  Torebki: są tak różnorodne, że wpiszą się w styl i estetykę każdej kobiety. Które torebki na co dzień, a które modele na wyjątkowe okazje?

  Written on wtorek, 09 sierpień 2022 09:31
 • Wybieramy najlepszy wózek dziecięcy
  Wybieramy najlepszy wózek dziecięcy

  Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka często bywa niełatwy. Co wobec tego należy brać pod uwagę, kiedy trzeba kupić wózek dziecięcy? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wózków dziecięcych, to przeczytaj poniższy artykuł.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 09:07
 • Sposoby na upał w biurze
  Sposoby na upał w biurze

  Upalne dni dają się we znaki, a prognozy pogody sugerują, że wysokie temperatury szybko nie przeminą. Jak radzić sobie z taką sytuacją, szczególnie kiedy spędzamy długie godziny w pracy w pomieszczeniu bez klimatyzacji?

  Written on czwartek, 28 lipiec 2022 16:27
 • Jak i gdzie zamówić tort na Mokotowie?
  Jak i gdzie zamówić tort na Mokotowie?

  Warszawa to jeden z największych w Polsce rynków cukierniczych. Każda dzielnica ma swoje cukiernie – Mokotów nie jest tu żadnym wyjątkiem. W większości takich miejsc nie ma problemu z zamówieniem tortu. O czym trzeba przy tej okazji pamiętać?

  Written on środa, 27 lipiec 2022 14:12
 • Kurs protetyka stomatologiczna – rozwijaj swoje umiejętności!
  Kurs protetyka stomatologiczna – rozwijaj swoje umiejętności!

  Każda dziedzina związana bezpośrednio ze stanem naszego zdrowia wciąż się rozwija. Stale słyszymy o coraz to nowych metodach zwalczania chorób, czy przeprowadzania zabiegów.

  Written on piątek, 22 lipiec 2022 10:28