Potwierdzają to zresztą przeprowadzane rokrocznie badania, według których na książki wydajemy coraz mniej pieniędzy i czytamy coraz mniejszą liczbę ich egzemplarzy. Zresztą w największym stopniu dotyczy to osób młodych, co oczywiście martwi zarówno pedagogów, jak i rodziców. Odwróceniu obecnej tendencji nie sprzyja również rozwój Internetu oraz mediów społecznościowych, które powodują zwiększenie ilości treści, z którą mamy styczność, a jednocześnie przyzwyczajają do krótkich tekstów. A przecież czytanie książek dla dzieci wiąże się z licznymi korzyściami i procentuje tak naprawdę przez całe życie. Przyczynia się do rozwoju słownictwa, wspiera kreatywność oraz uczy nazywać poszczególne emocje i uczucia. Jak zatem zachęcić dziecko do sięgania po książki i rozbudzić w nim prawdziwą miłość do literatury?
Siła autorytetu
Nie powinno być najmniejszych wątpliwości co do tego, że dzieci nie tylko obserwują z dużą uwagą otaczające je osoby, ale także bez problemu je naśladują. Są one zresztą, przede wszystkim w pierwszych latach swojego życia, otwarte na całkiem nową wiedzę. Warto to zatem wykorzystać przy zainteresowaniu je książkami dla dzieci! Bardzo dużą rolę odrywają w tym przypadku rodzice oraz nauczyciele, którzy są w tym czasie największym i najbardziej cenionym autorytetem dla młodego człowieka. Należy zatem dawać im dobry przykład oraz stanowić prawdziwy czytelniczy wzór do naśladowania. Warto zatem jak najczęściej, w szczególności w towarzystwie dziecka sięgać zarówno po książki, jak i wartościowe gazety. Można wręcz czytać mu te fragmenty własnej lektury, które mogą je zaciekawić, a następnie skłonić do samodzielnego przeczytania książki.
Dobre dopasowanie
Książek dla dzieci jest obecnie niezwykle dużo, dlatego też mamy doskonałą możliwość wyboru spośród nich takich tytułów, które będą zgodne z zainteresowaniami oraz wiekiem młodego człowieka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zmuszanie do czytania zbyt poważnych lub mało fascynujących lektur może jedynie doprowadzić do szybkiego zniechęcenia, a przecież celem jest uzyskanie zupełnie odwrotnego efektu. Oczywiście na samym początku należy wybierać takie książki, w których dominują zdjęcia i obrazki. Dobrze jest także, jeśli są one urozmaicone przez ruchome elementy czy różnorodne faktury. Wraz z biegiem czasu oraz umiejętności dziecka proporcje powinny się zmienić, a więc większość kartek musi zajmować tekst. Słusznym postępowaniem jest wcześniejsze przeglądanie proponowanemu dziecku wydawnictwa, żeby sprawdzić, czy przekazuje ono pożądane wartości i jest odpowiednie do jego wieku.
Wspólnie spędzony czas
Nie jest żadną tajemnicą, że każdy z nas, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, poszukuje poczucia bezpieczeństwa, akceptacji oraz bliskości. I chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednym ze sposobów na zapewnienie tych potrzeb jest wspólne czytanie. Na początku oczywiście to rodzic czyta dziecku na głos, jednak wraz z rozwojem jego umiejętności role powinny się odwrócić. Przecież nabycie przez dziecko zdolności czytania nie oznacza, że trzeba je pozostawiać samemu. Czas lektury wiąże się z poświęceniem młodej osobie dużo uwagi, możliwością rozmowy i wspólnego komentowania akcji czy decyzji bohaterów książek dla dzieci. Warto zatem wspólne czytanie uczynić pewnego rodzaju rytuałem, który nie tylko będzie pielęgnował wspólną więź, ale zachęci także do poszerzania wiedzy oraz regularnego sięgania do biblioteczki.