środa, 06 lipiec 2022 20:20

Jak rozbudzić w dziecku miłość do książek?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
książki dla dzieci książki dla dzieci pixabay

Coraz częściej oraz głośniej mówi się o tym, że poziom czytelnictwa w Polsce jest w tendencji spadkowej i niestety prognozy na ten temat nie napawają optymizmem.

Potwierdzają to zresztą przeprowadzane rokrocznie badania, według których na książki wydajemy coraz mniej pieniędzy i czytamy coraz mniejszą liczbę ich egzemplarzy. Zresztą w największym stopniu dotyczy to osób młodych, co oczywiście martwi zarówno pedagogów, jak i rodziców. Odwróceniu obecnej tendencji nie sprzyja również rozwój Internetu oraz mediów społecznościowych, które powodują zwiększenie ilości treści, z którą mamy styczność, a jednocześnie przyzwyczajają do krótkich tekstów. A przecież czytanie książek dla dzieci wiąże się z licznymi korzyściami i procentuje tak naprawdę przez całe życie. Przyczynia się do rozwoju słownictwa, wspiera kreatywność oraz uczy nazywać poszczególne emocje i uczucia. Jak zatem zachęcić dziecko do sięgania po książki i rozbudzić w nim prawdziwą miłość do literatury?

Siła autorytetu

Nie powinno być najmniejszych wątpliwości co do tego, że dzieci nie tylko obserwują z dużą uwagą otaczające je osoby, ale także bez problemu je naśladują. Są one zresztą, przede wszystkim w pierwszych latach swojego życia, otwarte na całkiem nową wiedzę. Warto to zatem wykorzystać przy zainteresowaniu je książkami dla dzieci! Bardzo dużą rolę odrywają w tym przypadku rodzice oraz nauczyciele, którzy są w tym czasie największym i najbardziej cenionym autorytetem dla młodego człowieka. Należy zatem dawać im dobry przykład oraz stanowić prawdziwy czytelniczy wzór do naśladowania. Warto zatem jak najczęściej, w szczególności w towarzystwie dziecka sięgać zarówno po książki, jak i wartościowe gazety. Można wręcz czytać mu te fragmenty własnej lektury, które mogą je zaciekawić, a następnie skłonić do samodzielnego przeczytania książki.

Dobre dopasowanie

Książek dla dzieci jest obecnie niezwykle dużo, dlatego też mamy doskonałą możliwość wyboru spośród nich takich tytułów, które będą zgodne z zainteresowaniami oraz wiekiem młodego człowieka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zmuszanie do czytania zbyt poważnych lub mało fascynujących lektur może jedynie doprowadzić do szybkiego zniechęcenia, a przecież celem jest uzyskanie zupełnie odwrotnego efektu. Oczywiście na samym początku należy wybierać takie książki, w których dominują zdjęcia i obrazki. Dobrze jest także, jeśli są one urozmaicone przez ruchome elementy czy różnorodne faktury. Wraz z biegiem czasu oraz umiejętności dziecka proporcje powinny się zmienić, a więc większość kartek musi zajmować tekst. Słusznym postępowaniem jest wcześniejsze przeglądanie proponowanemu dziecku wydawnictwa, żeby sprawdzić, czy przekazuje ono pożądane wartości i jest odpowiednie do jego wieku. 

Wspólnie spędzony czas

Nie jest żadną tajemnicą, że każdy z nas, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, poszukuje poczucia bezpieczeństwa, akceptacji oraz bliskości. I chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednym ze sposobów na zapewnienie tych potrzeb jest wspólne czytanie. Na początku oczywiście to rodzic czyta dziecku na głos, jednak wraz z rozwojem jego umiejętności role powinny się odwrócić. Przecież nabycie przez dziecko zdolności czytania nie oznacza, że trzeba je pozostawiać samemu. Czas lektury wiąże się z poświęceniem młodej osobie dużo uwagi, możliwością rozmowy i wspólnego komentowania akcji czy decyzji bohaterów książek dla dzieci. Warto zatem wspólne czytanie uczynić pewnego rodzaju rytuałem, który nie tylko będzie pielęgnował wspólną więź, ale zachęci także do poszerzania  wiedzy oraz regularnego sięgania do biblioteczki.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54