środa, 06 lipiec 2022 20:20

Jak rozbudzić w dziecku miłość do książek?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
książki dla dzieci książki dla dzieci pixabay

Coraz częściej oraz głośniej mówi się o tym, że poziom czytelnictwa w Polsce jest w tendencji spadkowej i niestety prognozy na ten temat nie napawają optymizmem.

Potwierdzają to zresztą przeprowadzane rokrocznie badania, według których na książki wydajemy coraz mniej pieniędzy i czytamy coraz mniejszą liczbę ich egzemplarzy. Zresztą w największym stopniu dotyczy to osób młodych, co oczywiście martwi zarówno pedagogów, jak i rodziców. Odwróceniu obecnej tendencji nie sprzyja również rozwój Internetu oraz mediów społecznościowych, które powodują zwiększenie ilości treści, z którą mamy styczność, a jednocześnie przyzwyczajają do krótkich tekstów. A przecież czytanie książek dla dzieci wiąże się z licznymi korzyściami i procentuje tak naprawdę przez całe życie. Przyczynia się do rozwoju słownictwa, wspiera kreatywność oraz uczy nazywać poszczególne emocje i uczucia. Jak zatem zachęcić dziecko do sięgania po książki i rozbudzić w nim prawdziwą miłość do literatury?

Siła autorytetu

Nie powinno być najmniejszych wątpliwości co do tego, że dzieci nie tylko obserwują z dużą uwagą otaczające je osoby, ale także bez problemu je naśladują. Są one zresztą, przede wszystkim w pierwszych latach swojego życia, otwarte na całkiem nową wiedzę. Warto to zatem wykorzystać przy zainteresowaniu je książkami dla dzieci! Bardzo dużą rolę odrywają w tym przypadku rodzice oraz nauczyciele, którzy są w tym czasie największym i najbardziej cenionym autorytetem dla młodego człowieka. Należy zatem dawać im dobry przykład oraz stanowić prawdziwy czytelniczy wzór do naśladowania. Warto zatem jak najczęściej, w szczególności w towarzystwie dziecka sięgać zarówno po książki, jak i wartościowe gazety. Można wręcz czytać mu te fragmenty własnej lektury, które mogą je zaciekawić, a następnie skłonić do samodzielnego przeczytania książki.

Dobre dopasowanie

Książek dla dzieci jest obecnie niezwykle dużo, dlatego też mamy doskonałą możliwość wyboru spośród nich takich tytułów, które będą zgodne z zainteresowaniami oraz wiekiem młodego człowieka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zmuszanie do czytania zbyt poważnych lub mało fascynujących lektur może jedynie doprowadzić do szybkiego zniechęcenia, a przecież celem jest uzyskanie zupełnie odwrotnego efektu. Oczywiście na samym początku należy wybierać takie książki, w których dominują zdjęcia i obrazki. Dobrze jest także, jeśli są one urozmaicone przez ruchome elementy czy różnorodne faktury. Wraz z biegiem czasu oraz umiejętności dziecka proporcje powinny się zmienić, a więc większość kartek musi zajmować tekst. Słusznym postępowaniem jest wcześniejsze przeglądanie proponowanemu dziecku wydawnictwa, żeby sprawdzić, czy przekazuje ono pożądane wartości i jest odpowiednie do jego wieku. 

Wspólnie spędzony czas

Nie jest żadną tajemnicą, że każdy z nas, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, poszukuje poczucia bezpieczeństwa, akceptacji oraz bliskości. I chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednym ze sposobów na zapewnienie tych potrzeb jest wspólne czytanie. Na początku oczywiście to rodzic czyta dziecku na głos, jednak wraz z rozwojem jego umiejętności role powinny się odwrócić. Przecież nabycie przez dziecko zdolności czytania nie oznacza, że trzeba je pozostawiać samemu. Czas lektury wiąże się z poświęceniem młodej osobie dużo uwagi, możliwością rozmowy i wspólnego komentowania akcji czy decyzji bohaterów książek dla dzieci. Warto zatem wspólne czytanie uczynić pewnego rodzaju rytuałem, który nie tylko będzie pielęgnował wspólną więź, ale zachęci także do poszerzania  wiedzy oraz regularnego sięgania do biblioteczki.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03