środa, 25 maj 2022 17:17

Historia taksówek w Warszawie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Taxi w Warszawie Taxi w Warszawie Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Dziś taksówki stanowią w Warszawie jeden z najpopularniejszych środków komunikacji. Czy jednak zawsze tak było? W jaki sposób rozpoczęła się historia taxi w Warszawie?

 

Początki taksówek w Warszawie

Taksówki na Warszawskich ulicach pojawiły się na początku XX wieku, jednakże ten sposób przemieszczania się po ulicach Stolicy nie odniósł początkowo sukcesu, a bliżej mu było do spektakularnej porażki. Taxi w Warszawie długo czekały na swoją popularność.

Na początku swojej działalności w stolicy taksówki przegrały z... dorożkami konnymi, które to nie były tak drogie, jak usługi "prywatnego szofera na kilometry", na które pozwolić mogły sobie jedynie osoby z najwyższych szczebli ówczesnego społeczeństwa. Łącznie przed wybuchem I wojny światowej na ulicach Warszawy pojawiło się jedynie kilkadziesiąt taksówek. Dopiero po zakończeniu wojny przemysł taksówkarski zaczął rozkwitać, w 1929 roku po drogach stolicy kursowała rekordowa dla 20-lecia międzywojennego ilość 2447 taksówek.

W trakcie okupacji na podróż nielicznymi taksówkami (zdecydowana większość taksówek została zarekwirowana przez Niemców), mogli pozwolić sobie jedynie niemieccy wojskowi i urzędnicy a podróż taksówka była uważana za nie lada luksus. Polacy, zamiast na taksówki, decydowali się na przystępniejsze cenowo opcje, takie jak dorożka; natomiast dla uboższych jedynym sposobem prywatnego transportu były riksze.

Taksówki po II wojnie światowej

Na kolejny etap rozkwitu branży taksówkarskiej, trzeba było poczekać do zakończenia II wojny światowej, kiedy to na ulicach zaczęły pojawiać się prywatne, niczym nieregulowane taksówki. W 1947 roku po warszawskich drogach kursowały już 624 pojazdy, które aspirowały do miana taksówek. Na uregulowanie branży taxi nie trzeba było długo czekać, bo już rok później władze wprowadziły indywidualne koncesje na przewóz osób.

W tym okresie taksówki niczym nie przypominały tych, które można spotkać dziś na ulicach każdego miasta. Dominowały stare, nierzadko popsute auta, które dziś nie miałyby prawa poruszać się po drogach publicznych, nie mówiąc już o licencjonowanym przewozie osób. Znane każdemu oznaczenia taksówek, obecnie najczęściej widywane w postaci podświetlonego sygnalizatora z napisem "TAXI" przymocowane do dachu samochodu z logiem korporacji, na początku ich działalności były czymś niespotykanym. Ten sposób prezentacji taksówek zaproponowało dopiero FSO, wypuszczając na potrzeby firm taksówkarskich, kultowe już auto "Warszawa" w wersji z szybą oddzielającą pasażera od kierowcy i charakterystycznym sygnalizatorem z napisem TAXI na dachu w końcówce lat 50.

W latach 50 ubiegłego wieku komunistyczne władze zajęły się sprowadzaniem z terenów ZSRR samochodów GAZ Pobieda do użytku kierowców Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego. Wygląd i stan radzieckich aut był kuszący dla warszawiaków, którzy to - mimo różnicy w cenie - decydowali się na korzystanie z usług państwowego przewoźnika. Kolejnym autem wykorzystywanym przez taksówkarzy była wspomniana wcześniej specjalna "Warszawa" która jednak z biegiem czasu została wyparta z rynku przez Fiaty 125p.

Taksówki w Warszawie obecnie

Wraz ze wzrostem dobrobytu w kraju, przemysł taksówkarski stale rósł. W stolicy zapotrzebowanie na tego typu usługi sprawiło, że w 2017 roku na Warszawskich ulicach kursowało 11,5 tys. licencjonowanych taksówek, przynależących do kilkunastu korporacji. Obecnie przekrój aut, którymi poruszają się taksówkarze, jest zdecydowanie szerszy niż kiedyś - zamiast wyboru między sowieckim GAZ-em a polskim FSO, możemy przebierać w markach z całego świata i pomimo że wiele taksówek to nie najnowsze modele BMW czy Audi, to jednak decydując się na podróż taksówką, jesteśmy pewni, że auto, którym się przemieszczamy, jest bezpieczne. Wypatrując taksówki na mieście, nie musimy zastanawiać się, czy to auto na pewno należy do przewoźnika, gdyż dziś charakterystyczne dla warszawskich taksówek sygnalizatory i okleiny wyraźnie sygnalizują, że mamy do czynienia z taksówką. Jeśli interesuje Cię porównywanie cen taryf obecnie dostępnych w stolicy, zerknij na taniataxi.com. Jedź tanio i wygodnie!

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03