czwartek, 25 luty 2021 12:12

Dziedziczenie spadku – co trzeba wiedzieć?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
adwokat. Warszawa adwokat. Warszawa Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Dziedziczenie spadku jest określone prawem i dochodzi do niego niezależnie od tego, czy został sporządzony stosowny dokument je potwierdzający. Jednak zanim dojdzie do dziedziczenia spadku, warto znać podstawowe założenia prawa spadkowego.

 

  1. Testament, czyli ostatnia wola.
  2. Jak uzyskać dokument potwierdzający dziedziczenie?

Sprawy spadkowe należą do często trudnych kwestii, jeśli chodzi o układy rodzinne po śmierci jednego z członków rodziny. Nierzadko sprawy spadkowe kończą się w sądzie i to on musi rozstrzygać ostatecznie w pewnych niejasnych dla uczestników sporu kwestiach, komu się spadek należy. Dlatego też, by uniknąć takich stresujących sytuacji, warto zapoznać się z podstawami dotyczącymi dziedziczenia, którymi operuje każdy adwokat. Warszawa to miasto, w którym szczególnie częśto mieszkańcy szukają informacji na temat dziedziczenia. A więc pokolei:

Testament, czyli ostatnia wola

Testament, czyli wola osoby, po której spadek ma być dziedziczony, jest nadrzędny wobec prawa spadkowego. Oznacza to, że zapis testamentowy ma pierwszeństwo, a przepisy dotyczące dziedziczenia wynikające z ustawy nie mają zastosowania. Dopiero gdy nie ma testamentu, spadkobierca jest określany przez przepisy. Oczywiście spadkobierca wskazany przez testament może spadek odrzucić – na przykład z obawy, że w jego skład wchodzą także obciążenia finansowe, gdyż spadek jest dziedziczony w całości. Gdy w testamencie nie ma innej określonej osoby do dziedziczenia, dojdzie do dziedziczenia ustawowego. Co do testamentu, to może być on spisany własnoręcznie opatrzony podpisem i datą. Testament może też być spisany notarialnie – jest on podpisany w obecności notariusza. Istnieje jeszcze testament ustny – dopuszczalny, gdy życie spadkodawcy jest zagrożone. Zachowek, czyli część spadku, która przypada bliskim, jeśli nie są oni wymienieni w testamencie, dotyczy rodziców, małżonka, dzieci i wnuków spadkodawcy. Wyżej wymienieni muszą wystąpić do sądu w tej sprawie w okresie trzech lat od momentu odczytania testamentu. Jeśli jednak wymienieni członkowie rodziny zostali w testamencie wydziedziczeni, zachowek im nie przysługuje.

Jak uzyskać dokument potwierdzający dziedziczenie?

Bardzo ważne jest notarialne poświadczenie dziedziczenia albo uzyskanie potwierdzenia nabycia spadku na drodze postępowania sądowego. Postępowanie na drodze notarialnej z pewnością wygrywa szybkością przeprowadzania formalności. Z kolei postępowanie sądowe jest tańsze, jeśli chodzi o ponoszone koszty. Poza tym droga sądowa jest konieczna wtedy, gdy między spadkobiercami występuje spór.

Prawo bywa zawiłe – także w sytuacji dziedziczenia spadku – dlatego opcja: adwokat Warszawa będzie pomocnym rozwiązaniem.

  • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
    Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

    Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

    Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
  • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
  • Czerwona bransoletka
    Czerwona bransoletka

    Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
  • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
    Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

    Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

    Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
  • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
    Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

    Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

    Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54