- Testament, czyli ostatnia wola.
- Jak uzyskać dokument potwierdzający dziedziczenie?
Sprawy spadkowe należą do często trudnych kwestii, jeśli chodzi o układy rodzinne po śmierci jednego z członków rodziny. Nierzadko sprawy spadkowe kończą się w sądzie i to on musi rozstrzygać ostatecznie w pewnych niejasnych dla uczestników sporu kwestiach, komu się spadek należy. Dlatego też, by uniknąć takich stresujących sytuacji, warto zapoznać się z podstawami dotyczącymi dziedziczenia, którymi operuje każdy adwokat. Warszawa to miasto, w którym szczególnie częśto mieszkańcy szukają informacji na temat dziedziczenia. A więc pokolei:
Testament, czyli ostatnia wola
Testament, czyli wola osoby, po której spadek ma być dziedziczony, jest nadrzędny wobec prawa spadkowego. Oznacza to, że zapis testamentowy ma pierwszeństwo, a przepisy dotyczące dziedziczenia wynikające z ustawy nie mają zastosowania. Dopiero gdy nie ma testamentu, spadkobierca jest określany przez przepisy. Oczywiście spadkobierca wskazany przez testament może spadek odrzucić – na przykład z obawy, że w jego skład wchodzą także obciążenia finansowe, gdyż spadek jest dziedziczony w całości. Gdy w testamencie nie ma innej określonej osoby do dziedziczenia, dojdzie do dziedziczenia ustawowego. Co do testamentu, to może być on spisany własnoręcznie opatrzony podpisem i datą. Testament może też być spisany notarialnie – jest on podpisany w obecności notariusza. Istnieje jeszcze testament ustny – dopuszczalny, gdy życie spadkodawcy jest zagrożone. Zachowek, czyli część spadku, która przypada bliskim, jeśli nie są oni wymienieni w testamencie, dotyczy rodziców, małżonka, dzieci i wnuków spadkodawcy. Wyżej wymienieni muszą wystąpić do sądu w tej sprawie w okresie trzech lat od momentu odczytania testamentu. Jeśli jednak wymienieni członkowie rodziny zostali w testamencie wydziedziczeni, zachowek im nie przysługuje.
Jak uzyskać dokument potwierdzający dziedziczenie?
Bardzo ważne jest notarialne poświadczenie dziedziczenia albo uzyskanie potwierdzenia nabycia spadku na drodze postępowania sądowego. Postępowanie na drodze notarialnej z pewnością wygrywa szybkością przeprowadzania formalności. Z kolei postępowanie sądowe jest tańsze, jeśli chodzi o ponoszone koszty. Poza tym droga sądowa jest konieczna wtedy, gdy między spadkobiercami występuje spór.
Prawo bywa zawiłe – także w sytuacji dziedziczenia spadku – dlatego opcja: adwokat Warszawa będzie pomocnym rozwiązaniem.