poniedziałek, 03 czerwiec 2024 10:07

Zatrzymanie podejrzanych o podpalenia - Warszawa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa Warszawa fot: Sylwester Niedzielski

W maju, polskie służby bezpieczeństwa dokonały znaczących zatrzymań, które mogą rzucać nowe światło na działalność zorganizowanych grup przestępczych, działających na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. Wśród zatrzymanych znalazł się Sciapan K., białoruski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), podejrzewany o udział w podpaleniach strategicznych obiektów, w różnych regionach Polski.

Szczegóły zatrzymania

Zatrzymania przeprowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego miały miejsce 27 maja. Operacja objęła tereny Warszawy, Pruszkowa oraz województwa pomorskiego. Wśród zatrzymanych, znaleźli się dwaj obywatele Białorusi oraz jeden Polak. Zatrzymanie to, jest częścią większego śledztwa, które rozpoczęło się już w styczniu tego roku, od zatrzymania obywatela Ukrainy, przygotowującego się do podpaleń obiektów na terenie Wrocławia.

Tło i powiązania

Sciapan K., urodzony w 1987 roku mieszkaniec Mińska, jest postacią znaczącą w świecie MMA. Jego działalność, wykracza jednak poza sportowe areny. Według informacji opublikowanych przez Sojusz Białoruskich Dziennikarzy Śledczych, Sciapan mógł być związany z neonazistowskimi grupami w środowisku kibiców piłkarskich. Dodatkowo, małżonka Sciapana jest córką byłego konsula Białorusi w Gdańsku, co może sugerować jego głębsze powiązania z oficjalnymi strukturami Białorusi.

Aspekty prawne i konsekwencje

Prokuratura Krajowa, postawiła zatrzymanym zarzuty działania na rzecz obcego wywiadu oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu sabotowanie Rzeczpospolitej Polskiej. Wsród zarzutów, znalazły się również działania dywersyjne i sabotażowe. Zatrzymanym grozi nawet dożywotnie pozbawienie wolności.

Źródło: PAP