Spis treści:
- Związkowcy przedstawili konkretne postulaty
- Obawy o miejsca pracy i koszty energii
- Plany firm energetycznych budzą kontrowersje
- Utrudnienia w ruchu w Warszawie
Związkowcy przedstawili konkretne postulaty
Rzecznik prasowy Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", Grzegorz Podżorny, poinformował, że podczas protestu przekazano dwie petycje. Pierwsza, skierowana do zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna, dotyczy natychmiastowego wycofania decyzji o przyspieszonej likwidacji Elektrowni Rybnik i Elektrowni Dolna Odra. Druga petycja trafiła do Ministerstwa Aktywów Państwowych, gdzie związkowcy zaapelowali o interwencję w związku z planami zamknięcia kolejnych zakładów energetycznych przez PGE i Tauron Polska Energia.
Petycje zostały oficjalnie przekazane przedstawicielom obu instytucji w trakcie manifestacji, która zgromadziła pracowników różnych sektorów przemysłu, w tym energetyki i hutnictwa.
Obawy o miejsca pracy i koszty energii
Protestujący zwrócili uwagę na skutki przyspieszonej likwidacji elektrowni, wskazując na niepewność zatrudnienia i wzrost kosztów energii. Andrzej Karol, szef Regionalnego Sekretariatu Przemysłu Metalowego NSZZ "Solidarność", podkreślił, że zamknięcie elektrowni oznacza likwidację wielu miejsc pracy.
"Będziemy wspierać kolegów energetyków w Warszawie, spodziewamy się hutników z całej Polski. Priorytetem jest dla nas tania energia. Elektrownie te miały być zamknięte w 2030 roku, przyspieszenie do tego roku wywołało nerwowe reakcje - tłumaczył Andrzej Karol. Dodał, że ludzie obawiają się likwidacji 500 miejsc pracy. - Hutnicy w ubiegłym roku stracili 800 miejsc pracy. Protestujemy przeciwko wprowadzeniu zapisu Zielonego Ładu, ledwo już teraz odnajdujemy się w kosztach" - powiedział.
Dodał, że Elektrownia Rybnik miała funkcjonować do 2030 roku, jednak decyzja o jej wcześniejszym zamknięciu wywołała falę niezadowolenia.
Plany firm energetycznych budzą kontrowersje
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ogłosiła, że produkcja energii w Elektrowni Rybnik zakończy się w 2025 roku, a ciepło systemowe przestanie być dostarczane do sierpnia 2026 roku. Spółka zapewniła, że podejmie działania osłonowe dla pracowników. Z kolei Tauron zadeklarował, że węglowe aktywa wytwórcze klasy 200 MW będą działały w ramach rynku mocy do 2028 roku, ale ich dalsze funkcjonowanie zależy od wsparcia finansowego.
Utrudnienia w ruchu w Warszawie
Stołeczna policja ostrzegła przed utrudnieniami związanymi z protestem.
Wstrzymany jest ruch tramwajów po Alejach Jerozolimskich. Linie 4, 7, 9, 15, 16, 18, 22, 24 jeżdżą objazdami. ZTM poinformował, że w razie braku możliwości przejazdu linie autobusowe 107, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 507, 517, 520, 521 i 525 także pojadą objazdami.
Warszawski Transport Publiczny poinformował, że utrudnienia mogą potrwać do godziny 16:00. Pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej musieli dostosować się do zmienionych tras i nowych przystanków.
Źródło: PAP, TVN WARSZAWA