Uroczystości w stolicy
Dzień obchodów rozpoczął się od ceremonialnego gestu Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, który złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podkreślając symboliczny związek między jednym z największych polskich dowódców a obchodzonym świętem. W uroczystościach wzięli udział również wysocy rangą urzędnicy państwowi, w tym szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera oraz minister w KPRP Wojciech Kolarski.
Centralne obchody
Kolejne elementy obchodów mają miejsce w katedrze polowej Wojska Polskiego, gdzie mszę świętą z okazji święta celebruje bp polowy Wiesław Lechowicz. Liturgii towarzyszą przedstawiciele najwyższych władz państwowych zarówno cywilni, jak i wojskowi, a wśród nich prezydent z małżonką oraz przedstawiciele generalicji i korpusu dyplomatycznego. Obecność międzynarodowych gości oraz wojskowych kapelanów innych obrządków podkreśla rangę i uniwersalny charakter uroczystości.
Kulminacja obchodów
Centralnym punktem dnia będzie złożenie w południe wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Defilada wojskowa rozpocznie się o godz,14 na warszawskiej Wisłostradzie. Będzie stanowiła pokaz siły i gotowości bojowej Wojska Polskiego, ale przede wszystkim będzie wyrazem pamięci i szacunku dla historii.
Znaczenie święta
Obchody Święta Wojska Polskiego nie tylko przypominają o heroizmie przodków, ale również skłaniają do refleksji nad współczesną rolą i zadaniami stawianymi przed polskimi siłami zbrojnymi. Święto to jest także okazją do podkreślenia ciągłości tradycji wojskowej Polski, której korzenie sięgają najważniejszych momentów walk o niepodległość i suwerenność kraju.
Źródło: PAP