Centralna procesja w Warszawie
Rokrocznie uroczystości Bożego Ciała w Warszawie, rozpoczynają się mszą świętą, której przewodniczy metropolita warszawski. Tegoroczną mszę odprawił kardynał Kazimierz Nycz, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po mszy, wierni, wraz z duchowieństwem, przemaszerują centralną trasą procesji.
Trasa procesji, jak co roku, prowadzi z archikatedry św. Jana Chrzciciela ulicą Świętojańską, przez plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, aż do placu Piłsudskiego. To symboliczna droga, łącząca ważne dla historii Polski i warszawskiego Kościoła miejsca.
Rola i znaczenie monstrancji
Nieodzownym elementem procesji, jest Najświętszy Sakrament, niesiony w zabytkowej monstrancji, pochodzącej z bazyliki Świętego Krzyża. Zabezpieczenie Sakramentu zapewnia baldachim, który jest elementem tradycyjnym, podkreślającym sakralny charakter niesionej Eucharystii. W tegorocznej procesji, baldachim pochodzi z parafii archikatedralnej. Monstrancję, do poszczególnych ołtarzy, niosą biskupi diecezjalni oraz biskup polowy Wojska Polskiego, co symbolizuje integrację życia duchowego z obronnością kraju.
Znaczenie ołtarzy i homilia kardynała
Tegoroczne ołtarze, są szczególnie symboliczne, przedstawiają różne etapy życia Chrystusa, od dzieciństwa, aż po zmartwychwstanie. Na zakończenie uroczystości, kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię, podsumowującą teologiczne przesłanie procesji i udzieli specjalnego błogosławieństwa zgromadzonym wiernym.
Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, obchodzone w Polsce jako Boże Ciało, to ważny czas refleksji religijnej. Warszawska procesja, z jej historycznymi i symbolicznymi aspektami, podkreśla ważność tej tradycji. Uroczystości te, ustanowione w XIII wieku przez papieża Urbana IV, przetrwały wieki, stanowiąc ważny element polskiej tożsamości katolickiej.
Źródło: TVNWARSZAWA