poniedziałek, 23 styczeń 2023 13:45

Zapobieganie chorobom serca - jakie badania należy wykonać raz w roku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
holter ekg holter ekg mat.prasowe

Choroby serca są jednym z głównych problemów zdrowotnych w wielu krajach na całym świecie. Szczególnie niebezpieczne są choroby układu krążenia, takie jak choroba niedokrwienna serca, choroba wieńcowa oraz udar mózgu. Na szczęście, istnieje wiele sposobów, by zapobiegać tym chorobom lub przynajmniej zmniejszyć ich ryzyko. Jednym z najważniejszych jest regularne wykonywanie odpowiednich badań.

 

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne serca są ważne, ponieważ pozwalają wykryć choroby serca we wczesnym stadium, kiedy są one łatwiejsze do leczenia i zapobiegania zaostrzeniu się stanu zdrowia. Badania profilaktyczne takie jak EKG, próba wysiłkowa lub USG serca pozwalają lekarzom na wczesne wykrycie takich chorób serca jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa. Dzięki temu pacjenci mogą podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec rozwojowi tych chorób lub zmniejszyć ich nasilenie. Warto więc regularnie wykonywać badania profilaktyczne serca, aby zapewnić sobie jak najlepsze zdrowie i uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jakie badania należy wykonać raz do roku?

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, jest zagrożony chorobą serca, ważne jest, aby regularnie wykonywać badania kontrolne. Badania te powinny obejmować pełne badanie fizykalne i badanie krwi, a także pewne specyficzne testy, które mogą pomóc w określeniu, czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia problemów z sercem.

Poniżej znajduje się lista najczęstszych badań, które powinny być wykonywane raz w roku u osób, które są zagrożone chorobami serca:

Badanie cholesterolu: Badanie cholesterolu mierzy Twój poziom HDL ("dobrego") cholesterolu, LDL ("złego") cholesterolu i trójglicerydów. Pomaga to określić ogólne ryzyko wystąpienia choroby serca.

Badanie ciśnienia krwi: Badanie ciśnienia krwi mierzy, jak ciężko Twoje serce musi pracować przeciwko oporowi w tętnicach. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi, które nie leczą go prawidłowo, są narażone na większe ryzyko rozwoju chorób serca niż osoby, u których ciśnienie jest w normie.

Elektrokardiogram (EKG): EKG mierzy aktywność elektryczną w sercu i może zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości, które mogą wskazywać na przyszłe problemy z funkcją lub rytmem serca. EKG może być również wykonane w celu poszukiwania oznak ataku serca lub niestabilnej dławicy piersiowej.

Test wysiłkowy: Test wysiłkowy mierzy, jak dobrze pracuje serce podczas ćwiczeń. Pomaga to lekarzom ocenić, czy przepływ krwi do serca jest odpowiedni podczas ćwiczeń, co jest ważne, ponieważ ciśnienie krwi zwykle wzrasta podczas wysiłku.

Holter EKG - Holter EKG jest 24-godzinnym EKG, które monitoruje aktywność serca podczas wykonywania codziennych czynności. Może być stosowany do wykrywania epizodów migotania przedsionków, które mogą powodować zakrzepy krwi i uniemożliwiać dotarcie tlenu do mózgu.

Kiedy warto wykonać dodatkowe badania?

Badania na choroby serca powinny być wykonywane raz w roku. Osoby po 45. roku życia powinny również przebadać się pod kątem cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi. Jeśli masz w rodzinie historię chorób serca, powinieneś częściej poddawać się badaniom.

Warto również regularnie badać ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie jest często nazywane "cichym zabójcą", ponieważ może pozostać niezauważone, dopóki nie jest za późno. Pomiar ciśnienia krwi mówi, jak ciężko musi pracować Twoje serce i czy Twoje tętnice są wystarczająco zdrowe, aby sprostać tej pracy. Dobre odżywianie i ćwiczenia fizyczne to najlepsze sposoby zapobiegania chorobom serca. Istnieją jednak inne sposoby, które pomogą Ci zachować zdrowie, w tym regularne wizyty kontrolne u lekarza.

  • Tragedia na warszawskim Mokotowie - zatrzymano syna ofiary
    Tragedia na warszawskim Mokotowie - zatrzymano syna ofiary

    W piątek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformował o zatrzymaniu 50 - letniego mężczyzny, podejrzewanego o zabójstwo swojej 84 - letniej matki. Ciało kobiety, znaleziono w bloku mieszkalnym na warszawskim Mokotowie. Trwa śledztwo, mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności, tego tragicznego wydarzenia.

    Napisano piątek, 17 maj 2024 08:06
  • Warszawa - pozwolenie na użytkowanie budynku przy Śródziemnomorskiej 37
    Warszawa - pozwolenie na użytkowanie budynku przy Śródziemnomorskiej 37

    Nadzór budowlany, odgrywa ważną rolę w procesie budowy budynków, ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwa i zgodność realizowanych inwestycji, z aktualnie obowiązującymi przepisami. Przypadek budynku przy ulicy Śródziemnomorskiej 37, na warszawskim Mokotowie jest przykładem skomplikowanej drogi, jaką niekiedy musi przejść projekt deweloperski, od momentu planowania, po finalne oddanie do użytku.

    Napisano środa, 15 maj 2024 17:21
  • Nowa siedziba warszawskiego Urzędu Pracy - centrum Woli  
    Nowa siedziba warszawskiego Urzędu Pracy - centrum Woli   

    W lipcu tego roku, niektórych mieszkańców stolicy, czeka znacząca zmiana, dotycząca organizacji wsparcia na rynku pracy. Urząd Pracy m.st. Warszawy, przenosi swoje usługi do nowego obiektu, co nie tylko oznacza zmianę adresu, ale również wyznacza nowe standardy w obsłudze klientów. Nowe "Centrum Kariery", zlokalizowane przy ulicy Kasprzaka 18/20 w dzielnicy Wola, ma stać się symbolem nowoczesnej i efektywnej pomocy, dla wszystkich poszukujących pracy, doradztwa zawodowego, szkoleń czy wsparcia w zakładaniu własnej działalności.

    Napisano wtorek, 14 maj 2024 16:40
  • To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control
    To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control

    Codziennie spędzasz godziny przed ekranami komputerów, smartfonów czy tabletów? Twoje oczy są więc narażone na niekorzystne działanie światła niebieskiego. Taka ekspozycja może prowadzić do poważnych dolegliwości. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się szkła Blue Control. Zanim się na nie zdecydujesz, sprawdź, jak działają!

    Napisano wtorek, 14 maj 2024 13:08
  • Podjęto decyzję odbudowy centrum handlowego Marywilska 44
    Podjęto decyzję odbudowy centrum handlowego Marywilska 44

    W nocy z soboty na niedzielę, doszło do dramatycznych wydarzeń w Warszawie, które skutkowały całkowitym zniszczeniem centrum handlowego Marywilska 44. Pożar objął sześć hal, w których zlokalizowanych było ponad 1400 sklepów i punktów usługowych, prowadzonych głównie przez przedsiębiorców pochodzenia wietnamskiego oraz innych narodowości. Tragiczne zdarzenie, nie tylko zabrało dorobek życia wielu rodzin, ale również postawiło pod znakiem zapytania przyszłość biznesową tego miejsca.

    Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 09:02