poniedziałek, 23 styczeń 2023 13:45

Zapobieganie chorobom serca - jakie badania należy wykonać raz w roku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
holter ekg holter ekg mat.prasowe

Choroby serca są jednym z głównych problemów zdrowotnych w wielu krajach na całym świecie. Szczególnie niebezpieczne są choroby układu krążenia, takie jak choroba niedokrwienna serca, choroba wieńcowa oraz udar mózgu. Na szczęście, istnieje wiele sposobów, by zapobiegać tym chorobom lub przynajmniej zmniejszyć ich ryzyko. Jednym z najważniejszych jest regularne wykonywanie odpowiednich badań.

 

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne serca są ważne, ponieważ pozwalają wykryć choroby serca we wczesnym stadium, kiedy są one łatwiejsze do leczenia i zapobiegania zaostrzeniu się stanu zdrowia. Badania profilaktyczne takie jak EKG, próba wysiłkowa lub USG serca pozwalają lekarzom na wczesne wykrycie takich chorób serca jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa. Dzięki temu pacjenci mogą podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec rozwojowi tych chorób lub zmniejszyć ich nasilenie. Warto więc regularnie wykonywać badania profilaktyczne serca, aby zapewnić sobie jak najlepsze zdrowie i uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jakie badania należy wykonać raz do roku?

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, jest zagrożony chorobą serca, ważne jest, aby regularnie wykonywać badania kontrolne. Badania te powinny obejmować pełne badanie fizykalne i badanie krwi, a także pewne specyficzne testy, które mogą pomóc w określeniu, czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia problemów z sercem.

Poniżej znajduje się lista najczęstszych badań, które powinny być wykonywane raz w roku u osób, które są zagrożone chorobami serca:

Badanie cholesterolu: Badanie cholesterolu mierzy Twój poziom HDL ("dobrego") cholesterolu, LDL ("złego") cholesterolu i trójglicerydów. Pomaga to określić ogólne ryzyko wystąpienia choroby serca.

Badanie ciśnienia krwi: Badanie ciśnienia krwi mierzy, jak ciężko Twoje serce musi pracować przeciwko oporowi w tętnicach. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi, które nie leczą go prawidłowo, są narażone na większe ryzyko rozwoju chorób serca niż osoby, u których ciśnienie jest w normie.

Elektrokardiogram (EKG): EKG mierzy aktywność elektryczną w sercu i może zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości, które mogą wskazywać na przyszłe problemy z funkcją lub rytmem serca. EKG może być również wykonane w celu poszukiwania oznak ataku serca lub niestabilnej dławicy piersiowej.

Test wysiłkowy: Test wysiłkowy mierzy, jak dobrze pracuje serce podczas ćwiczeń. Pomaga to lekarzom ocenić, czy przepływ krwi do serca jest odpowiedni podczas ćwiczeń, co jest ważne, ponieważ ciśnienie krwi zwykle wzrasta podczas wysiłku.

Holter EKG - Holter EKG jest 24-godzinnym EKG, które monitoruje aktywność serca podczas wykonywania codziennych czynności. Może być stosowany do wykrywania epizodów migotania przedsionków, które mogą powodować zakrzepy krwi i uniemożliwiać dotarcie tlenu do mózgu.

Kiedy warto wykonać dodatkowe badania?

Badania na choroby serca powinny być wykonywane raz w roku. Osoby po 45. roku życia powinny również przebadać się pod kątem cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi. Jeśli masz w rodzinie historię chorób serca, powinieneś częściej poddawać się badaniom.

Warto również regularnie badać ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie jest często nazywane "cichym zabójcą", ponieważ może pozostać niezauważone, dopóki nie jest za późno. Pomiar ciśnienia krwi mówi, jak ciężko musi pracować Twoje serce i czy Twoje tętnice są wystarczająco zdrowe, aby sprostać tej pracy. Dobre odżywianie i ćwiczenia fizyczne to najlepsze sposoby zapobiegania chorobom serca. Istnieją jednak inne sposoby, które pomogą Ci zachować zdrowie, w tym regularne wizyty kontrolne u lekarza.

 • Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie
  Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie

  W czwartek rano, Warszawa ponownie stała się miejscem protestów grupy Ostatnie Pokolenie. Około 15 aktywistów i aktywistek zajęło ulicę Marszałkowską, pomiędzy ulicami Żurawią a Wspólną, blokując ruch kołowy. Zdarzenie to miało miejsce po godzinie 8.30, a przez około trzydzieści minut ulica była nieprzejezdna. Protestujący, uzbrojeni w transparenty oraz tabliczki z nazwami gmin borykających się z problemami dostępu do wody, domagali się od rządu większych inwestycji w publiczny transport.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:14
 • Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda
  Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda

  Ratusz m.st. Warszawy, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych w centrum miasta, koncentrując się na kwartale między ulicami Złotą, Zgoda, Jasną oraz Sienkiewicza. W ramach projektu, który jest kluczowym elementem prezydenckiego programu "Nowe Centrum Warszawy", przewidziano przeprowadzenie kompleksowych zmian mających na celu zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności tej części miasta.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 10:22
 • Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta
  Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta

  Dzisiaj rano, na skrzyżowaniu ulic Nowogrodzkiej i Brackiej w Warszawie, doszło do niepokojącego incydentu w gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdarzenie to, skupiło uwagę licznych służb oraz mediów.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 12:17
 • Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  
  Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  

  1 lipca w Warszawie, wprowadzono Strefę Czystego Transportu (SCT). Inicjatywa ta obejmuje znaczną część Śródmieścia oraz selektywne fragmenty przyległych dzielnic. Celem wprowadzenia SCT jest redukcja poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, co stanowi odpowiedź na rosnące problemy z jakością powietrza w dużych miastach.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 09:05
 • Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie
  Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie

  W czwartkowy wieczór, 11 lipca, doszło do tragicznego wypadku na trasie W - Z przy Alei Solidarności 71. Śmierć poniosła 40 - letnia pasażerka, podróżująca osobową toyotą, która z nieustalonych przyczyn uderzyła w słup latarni.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 08:47