czwartek, 13 październik 2022 14:25

Wskazania do wizyty u hematologa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
hematolog w Warszawie hematolog w Warszawie pixabay

W medycynie występuje wiele działów i specjalizacji, niektóre z nich zajmują się schorzeniami najważniejszych organów w ciele człowieka.

Zalicza się do nich między innymi hematologię, odpowiada ona za cały układ krwionośny i związane z nim choroby.  W przypadku, gdy wszystkie parametry krwi są w porządku, nie ma powodów do obaw. Jednak jakiekolwiek nieprawidłowości powinny być niezwłocznie poddane obserwacji i ewentualnej diagnozie, a następnie wdrożeniem leczenia. Do hematologa można być skierowanym przez lekarza rodzinnego, a powodem najczęściej są niepokojące wyniki krwi.

Czym zajmuje się hematolog?

Hematolog może specjalizować się w leczeniu chorób wewnętrznych, pediatrii lub zdobyć inną specjalizację II stopnia. Aby został dopuszczony do wykonywania zawodu musi ukończyć trzyletnią specjalizację z hematologii. Na podstawie przeprowadzonych badań hematolog w Warszawie, czy w każdym innym mieście może zdiagnozować i wprowadzić leczenie chorób układu krwionośnego i chłonnego. Nierzadko stawia na wdrażanie działań czysto profilaktycznych. Aby dostać się na wizytę do hematologa potrzebne jest skierowanie, a otrzymuje się je w momencie zauważenia u siebie niepokojących symptomów.

Wśród nich znajdują się na przykład zaburzenia w zakresie krzepnięcia krwi, powstające z niewiadomych przyczyn krwiaki i siniaki, bladość skóry, warg, błon śluzowych, często pojawiające się nadżerek w jamie ustnej i przerost dziąseł. Za takimi objawami mogą kryć się przeróżne diagnozy: małopłytkowość, ostra białaczka limfoblastyczna, chłoniaki, szpiczaki, AIDS, skazy krwotoczne oraz różne formy niedokrwistości.

hematolog Warszawa

hematolog Warszawa

Objawy chorób leczonych przez hematologa

Każdorazowa sytuacja, w której dochodzi do zmian w składzie krwi i w funkcjach krwiotwórczych powinna zaniepokoić, właściwie trudno przeoczyć objawy tego stanu. Niektóre z nich mogą być bagatelizowane i zrzucane na karb tempa, w jakim żyjemy i funkcjonujemy każdego dnia. W końcu u większości mogą pojawić się ciągłe uczucie zmęczenia, często powracające bóle głowy, krwawienia z dziąseł i nosa, czy ogólne osłabienie. Jednak, jeśli stany te utrzymują się od dłuższego czasu, nie powinno się ich ignorować. Każdy hematolog w Warszawie i innym mieście przeprowadzi pełną diagnostykę, zaraz po skierowaniu na nią przez lekarza rodzinnego. Normą jest zazwyczaj przeprowadzenie u pacjenta kompleksowych badań krwi i moczu, które mogą dać wstępny obraz sytuacji. Niektóre osoby są obciążone genetycznie wysokim ryzykiem zapadania na choroby związane z krwią.

Do wizyty u hematologa w przychodni Onkolmed nie trzeba się specjalnie przygotowywać, w pierwszej kolejności przeprowadza on wywiad z pacjentem w celu uzyskania informacji na temat ewentualnych schorzeń. Warto zabrać na wizytę wyniki wcześniej przeprowadzonych badań, aby przekazać pełen obraz sytuacji zdrowotnej. Zawsze konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego, dokumentacji medycznej, listy aktualnie przyjmowanych leków, książeczkę szczepień. Niezbędne są także informacje o występujących alergiach i czynnikach uczulających

 • Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie
  Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie

  W czwartek rano, Warszawa ponownie stała się miejscem protestów grupy Ostatnie Pokolenie. Około 15 aktywistów i aktywistek zajęło ulicę Marszałkowską, pomiędzy ulicami Żurawią a Wspólną, blokując ruch kołowy. Zdarzenie to miało miejsce po godzinie 8.30, a przez około trzydzieści minut ulica była nieprzejezdna. Protestujący, uzbrojeni w transparenty oraz tabliczki z nazwami gmin borykających się z problemami dostępu do wody, domagali się od rządu większych inwestycji w publiczny transport.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:14
 • Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda
  Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda

  Ratusz m.st. Warszawy, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych w centrum miasta, koncentrując się na kwartale między ulicami Złotą, Zgoda, Jasną oraz Sienkiewicza. W ramach projektu, który jest kluczowym elementem prezydenckiego programu "Nowe Centrum Warszawy", przewidziano przeprowadzenie kompleksowych zmian mających na celu zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności tej części miasta.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 10:22
 • Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta
  Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta

  Dzisiaj rano, na skrzyżowaniu ulic Nowogrodzkiej i Brackiej w Warszawie, doszło do niepokojącego incydentu w gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdarzenie to, skupiło uwagę licznych służb oraz mediów.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 12:17
 • Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  
  Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  

  1 lipca w Warszawie, wprowadzono Strefę Czystego Transportu (SCT). Inicjatywa ta obejmuje znaczną część Śródmieścia oraz selektywne fragmenty przyległych dzielnic. Celem wprowadzenia SCT jest redukcja poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, co stanowi odpowiedź na rosnące problemy z jakością powietrza w dużych miastach.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 09:05
 • Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie
  Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie

  W czwartkowy wieczór, 11 lipca, doszło do tragicznego wypadku na trasie W - Z przy Alei Solidarności 71. Śmierć poniosła 40 - letnia pasażerka, podróżująca osobową toyotą, która z nieustalonych przyczyn uderzyła w słup latarni.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 08:47