Zalicza się do nich między innymi hematologię, odpowiada ona za cały układ krwionośny i związane z nim choroby. W przypadku, gdy wszystkie parametry krwi są w porządku, nie ma powodów do obaw. Jednak jakiekolwiek nieprawidłowości powinny być niezwłocznie poddane obserwacji i ewentualnej diagnozie, a następnie wdrożeniem leczenia. Do hematologa można być skierowanym przez lekarza rodzinnego, a powodem najczęściej są niepokojące wyniki krwi.
Czym zajmuje się hematolog?
Hematolog może specjalizować się w leczeniu chorób wewnętrznych, pediatrii lub zdobyć inną specjalizację II stopnia. Aby został dopuszczony do wykonywania zawodu musi ukończyć trzyletnią specjalizację z hematologii. Na podstawie przeprowadzonych badań hematolog w Warszawie, czy w każdym innym mieście może zdiagnozować i wprowadzić leczenie chorób układu krwionośnego i chłonnego. Nierzadko stawia na wdrażanie działań czysto profilaktycznych. Aby dostać się na wizytę do hematologa potrzebne jest skierowanie, a otrzymuje się je w momencie zauważenia u siebie niepokojących symptomów.
Wśród nich znajdują się na przykład zaburzenia w zakresie krzepnięcia krwi, powstające z niewiadomych przyczyn krwiaki i siniaki, bladość skóry, warg, błon śluzowych, często pojawiające się nadżerek w jamie ustnej i przerost dziąseł. Za takimi objawami mogą kryć się przeróżne diagnozy: małopłytkowość, ostra białaczka limfoblastyczna, chłoniaki, szpiczaki, AIDS, skazy krwotoczne oraz różne formy niedokrwistości.
hematolog Warszawa
Objawy chorób leczonych przez hematologa
Każdorazowa sytuacja, w której dochodzi do zmian w składzie krwi i w funkcjach krwiotwórczych powinna zaniepokoić, właściwie trudno przeoczyć objawy tego stanu. Niektóre z nich mogą być bagatelizowane i zrzucane na karb tempa, w jakim żyjemy i funkcjonujemy każdego dnia. W końcu u większości mogą pojawić się ciągłe uczucie zmęczenia, często powracające bóle głowy, krwawienia z dziąseł i nosa, czy ogólne osłabienie. Jednak, jeśli stany te utrzymują się od dłuższego czasu, nie powinno się ich ignorować. Każdy hematolog w Warszawie i innym mieście przeprowadzi pełną diagnostykę, zaraz po skierowaniu na nią przez lekarza rodzinnego. Normą jest zazwyczaj przeprowadzenie u pacjenta kompleksowych badań krwi i moczu, które mogą dać wstępny obraz sytuacji. Niektóre osoby są obciążone genetycznie wysokim ryzykiem zapadania na choroby związane z krwią.
Do wizyty u hematologa w przychodni Onkolmed nie trzeba się specjalnie przygotowywać, w pierwszej kolejności przeprowadza on wywiad z pacjentem w celu uzyskania informacji na temat ewentualnych schorzeń. Warto zabrać na wizytę wyniki wcześniej przeprowadzonych badań, aby przekazać pełen obraz sytuacji zdrowotnej. Zawsze konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego, dokumentacji medycznej, listy aktualnie przyjmowanych leków, książeczkę szczepień. Niezbędne są także informacje o występujących alergiach i czynnikach uczulających