Na czym polegają operacje zastępcze?
Wielu pacjentów, otrzymując orzeczenie o niepełnosprawności, jest przekonanych, że nic więcej nie da się zrobić i rezygnuje z dodatkowych zabiegów rekonstrukcji nerwów, które pozwoliłyby na powrót funkcji ręki. Tymczasem istnieją pewne metody z zakresu chirurgii ręki, które pozwalają odtworzyć funkcję mięśni, mimo że brak jest nerwu, który je pobudza.
Operacja zastępcza polega na zastąpieniu uszkodzonych mięśni innymi mięśniami, które są w stanie przejąć ich funkcję i zawiadywać daną częścią kończyny, np. nadgarstkiem, palcami czy kciukiem. Dokonując transferu na mięśnie, które są porażone przez brak bodźca nerwowego, uruchamiane są niesprawne dotąd części kończyny, umożliwiając np. wyprost palców, wyprost nadgarstka czy otwarcie ręki. Odbywa się to kosztem utracenia częściowej funkcji tych mięśni, jednak korzyści, jakie można uzyskać dzięki operacji zastępczej, są nieporównywalnie większe.
Operacja zastępcza – wskazania
Niesprawność najczęściej dotyczy nerwu promieniowego lub pośrodkowego. Często pojawiającą się kontuzją, prowadzącą do trwałego porażenia mięśni jest także tzw. wysokie uszkodzenie nerwu łokciowego. Dochodzi wówczas do uszkodzenia zginaczy oraz mięśni krótkich ręki. Jest to bardzo trudna sytuacja dla pacjenta, ponieważ prowadzi do nieprawidłowego ustawienia ręki, zaburzenia chwytu, znacznego obniżenia siły i dużego ograniczenia możliwości wykonywania ruchów precyzyjnych. Zwykle w takim przypadku orzeka się u pacjenta trwałą niezdolność do funkcjonowania w zakresie pracy. Bardzo często wiąże się to z otrzymaniem pierwszej grupy inwalidzkiej.
Operacje zastępcze planuje się i wykonuje indywidualnie w zależności od zamierzonego rezultatu. Chirurg bierze pod uwagę przede wszystkim potrzeby zgłaszane przez pacjenta, które zależą od charakteru jego pracy i codziennego funkcjonowania. Są to zabiegi dosyć trudne, wymagające dużej wiedzy specjalistycznej. Dlatego operacje zastępcze nerwów wykonywane są tylko przez doświadczonych chirurgów w ośrodkach, które specjalizują się w chirurgii ręki.
Chirurgia ręki – liczy się czas
Operacja zastępcza uszkodzonych nerwów jest w stanie wyraźnie poprawić codzienne funkcjonowanie i komfort życia pacjenta. Duże znaczenie ma tu jednak czynnik czasu, ponieważ im dłużej pacjent pozostaje w stanie bezczynności, tym bardziej odzwyczaja się od pewnej rutyny życia. Bardzo trudno jest mu później powrócić do wykonywania czynności, które realizował przed uszkodzeniem nerwów. Poza tym wraz z upływem czasu dochodzi do osłabienia innych mięśni, nie tylko tych, które są porażone przez brak pobudzenia przez nerw. Słabsze mięśnie gorzej nadają się do przeniesienia na mięśnie porażone, co może utrudniać rekonstrukcję.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości rekonstrukcji nerwów, zapisz się na konsultację z chirurgiem ręki w Model Med: https://www.modelmed.pl/kontakt/