wtorek, 16 maj 2023 09:50

Operacje zastępcze po uszkodzeniu nerwu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
chirurgia ręki chirurgia ręki mat.prasowe

Trwałe, nienaprawialne uszkodzenie nerwu w kończynie górnej prowadzi do głębokiego kalectwa i niezdolności do normalnego funkcjonowania. Zdarza się, że w wyniku urazu dochodzi do uszkodzenia nerwu, mimo przeprowadzonych wcześniej zabiegów rekonstrukcyjnych. W sytuacji gdy wszystkie możliwości naprawienia nerwu, łącznie z przeszczepem i innymi metodami, nie przyniosły rezultatu, rozwiązaniem może być operacja zastępcza.

 

Na czym polegają operacje zastępcze?

Wielu pacjentów, otrzymując orzeczenie o niepełnosprawności, jest przekonanych, że nic więcej nie da się zrobić i rezygnuje z dodatkowych zabiegów rekonstrukcji nerwów, które pozwoliłyby na powrót funkcji ręki. Tymczasem istnieją pewne metody z zakresu chirurgii ręki, które pozwalają odtworzyć funkcję mięśni, mimo że brak jest nerwu, który je pobudza. 

Operacja zastępcza polega na zastąpieniu uszkodzonych mięśni innymi mięśniami, które są w stanie przejąć ich funkcję i zawiadywać daną częścią kończyny, np. nadgarstkiem, palcami czy kciukiem. Dokonując transferu na mięśnie, które są porażone przez brak bodźca nerwowego, uruchamiane są niesprawne dotąd części kończyny, umożliwiając np. wyprost palców, wyprost nadgarstka czy otwarcie ręki. Odbywa się to kosztem utracenia częściowej funkcji tych mięśni, jednak korzyści, jakie można uzyskać dzięki operacji zastępczej, są nieporównywalnie większe.

Operacja zastępcza – wskazania

Niesprawność najczęściej dotyczy nerwu promieniowego lub pośrodkowego. Często pojawiającą się kontuzją, prowadzącą do trwałego porażenia mięśni jest także tzw. wysokie uszkodzenie nerwu łokciowego. Dochodzi wówczas do uszkodzenia zginaczy oraz mięśni krótkich ręki. Jest to bardzo trudna sytuacja dla pacjenta, ponieważ prowadzi do nieprawidłowego ustawienia ręki, zaburzenia chwytu, znacznego obniżenia siły i dużego ograniczenia możliwości wykonywania ruchów precyzyjnych. Zwykle w takim przypadku orzeka się u pacjenta trwałą niezdolność do funkcjonowania w zakresie pracy. Bardzo często wiąże się to z otrzymaniem pierwszej grupy inwalidzkiej. 

Operacje zastępcze planuje się i wykonuje indywidualnie w zależności od zamierzonego rezultatu. Chirurg bierze pod uwagę przede wszystkim potrzeby zgłaszane przez pacjenta, które zależą od charakteru jego pracy i codziennego funkcjonowania. Są to zabiegi dosyć trudne, wymagające dużej wiedzy specjalistycznej. Dlatego operacje zastępcze nerwów wykonywane są tylko przez doświadczonych chirurgów w ośrodkach, które specjalizują się w chirurgii ręki.

Chirurgia ręki – liczy się czas

Operacja zastępcza uszkodzonych nerwów jest w stanie wyraźnie poprawić codzienne funkcjonowanie i komfort życia pacjenta. Duże znaczenie ma tu jednak czynnik czasu, ponieważ im dłużej pacjent pozostaje w stanie bezczynności, tym bardziej odzwyczaja się od pewnej rutyny życia. Bardzo trudno jest mu później powrócić do wykonywania czynności, które realizował przed uszkodzeniem nerwów. Poza tym wraz z upływem czasu dochodzi do osłabienia innych mięśni, nie tylko tych, które są porażone przez brak pobudzenia przez nerw. Słabsze mięśnie gorzej nadają się do przeniesienia na mięśnie porażone, co może utrudniać rekonstrukcję.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości rekonstrukcji nerwów, zapisz się na konsultację z chirurgiem ręki w Model Med: https://www.modelmed.pl/kontakt/

  • Kto jest najbardziej narażony na hejt w internecie?
    Kto jest najbardziej narażony na hejt w internecie?

    Hejt w internecie to zjawisko, które w ciągu ostatnich lat przybrało na sile i stało się poważnym problemem społecznym. Możliwość anonimowego wyrażania opinii w sieci, brak bezpośredniego kontaktu z rozmówcą oraz dynamiczny rozwój mediów społecznościowych stworzyły warunki, w których mowa nienawiści zyskała nowe oblicze.

    Napisano środa, 11 grudzień 2024 19:52
  • Nowy fotoradar w Alejach Jerozolimskich - tysiące wykroczeń w miesiąc
    Nowy fotoradar w Alejach Jerozolimskich - tysiące wykroczeń w miesiąc

    Nowoczesny fotoradar, który stanął w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, zarejestrował prawie 8 tysięcy wykroczeń w niespełna miesiąc. Urządzenie ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na jednej z najruchliwszych ulic stolicy.

    Napisano środa, 11 grudzień 2024 11:56
  • Nadwiślańskie porządki - Warszawiacy sprzątają rzekę
    Nadwiślańskie porządki - Warszawiacy sprzątają rzekę

    Dzielnica Wisła, zorganizowała wyjątkowy projekt ekologiczny, który angażuje mieszkańców w sprzątanie warszawskiego odcinka rzeki. W każdą sobotę aż do końca roku, ochotnicy mają szansę pomóc w ochronie królowej polskich rzek, biorąc udział w rejsach ekologicznych.

    Napisano wtorek, 10 grudzień 2024 11:04
  • Śmierć profesora z Warszawy - szczegóły zaginięcia
    Śmierć profesora z Warszawy - szczegóły zaginięcia

    Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, poinformował o śmierci profesora Mirosława Kurkowskiego. Informacja została podana w niedzielę, po tym, jak odnaleziono samochód wykładowcy, a w nim ciało mężczyzny, o czym poinformowała częstochowska policja. Rodzina profesora zgłosiła jego zaginięcie 3 grudnia, wtedy rozpoczęto intensywne poszukiwania.

    Napisano poniedziałek, 09 grudzień 2024 11:02
  • 32-latek zatrzymany za serię oszustw w salonach komórkowych
    32-latek zatrzymany za serię oszustw w salonach komórkowych

    Warszawscy policjanci z Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego, zatrzymali 32-latka podejrzanego o liczne oszustwa w salonach komórkowych. Mężczyzna działał w listopadzie, wykorzystując fałszywe dokumenty. Straty wyniosły ponad 60 000 złotych.

    Napisano piątek, 06 grudzień 2024 10:52