wtorek, 16 maj 2023 09:50

Operacje zastępcze po uszkodzeniu nerwu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
chirurgia ręki chirurgia ręki mat.prasowe

Trwałe, nienaprawialne uszkodzenie nerwu w kończynie górnej prowadzi do głębokiego kalectwa i niezdolności do normalnego funkcjonowania. Zdarza się, że w wyniku urazu dochodzi do uszkodzenia nerwu, mimo przeprowadzonych wcześniej zabiegów rekonstrukcyjnych. W sytuacji gdy wszystkie możliwości naprawienia nerwu, łącznie z przeszczepem i innymi metodami, nie przyniosły rezultatu, rozwiązaniem może być operacja zastępcza.

 

Na czym polegają operacje zastępcze?

Wielu pacjentów, otrzymując orzeczenie o niepełnosprawności, jest przekonanych, że nic więcej nie da się zrobić i rezygnuje z dodatkowych zabiegów rekonstrukcji nerwów, które pozwoliłyby na powrót funkcji ręki. Tymczasem istnieją pewne metody z zakresu chirurgii ręki, które pozwalają odtworzyć funkcję mięśni, mimo że brak jest nerwu, który je pobudza. 

Operacja zastępcza polega na zastąpieniu uszkodzonych mięśni innymi mięśniami, które są w stanie przejąć ich funkcję i zawiadywać daną częścią kończyny, np. nadgarstkiem, palcami czy kciukiem. Dokonując transferu na mięśnie, które są porażone przez brak bodźca nerwowego, uruchamiane są niesprawne dotąd części kończyny, umożliwiając np. wyprost palców, wyprost nadgarstka czy otwarcie ręki. Odbywa się to kosztem utracenia częściowej funkcji tych mięśni, jednak korzyści, jakie można uzyskać dzięki operacji zastępczej, są nieporównywalnie większe.

Operacja zastępcza – wskazania

Niesprawność najczęściej dotyczy nerwu promieniowego lub pośrodkowego. Często pojawiającą się kontuzją, prowadzącą do trwałego porażenia mięśni jest także tzw. wysokie uszkodzenie nerwu łokciowego. Dochodzi wówczas do uszkodzenia zginaczy oraz mięśni krótkich ręki. Jest to bardzo trudna sytuacja dla pacjenta, ponieważ prowadzi do nieprawidłowego ustawienia ręki, zaburzenia chwytu, znacznego obniżenia siły i dużego ograniczenia możliwości wykonywania ruchów precyzyjnych. Zwykle w takim przypadku orzeka się u pacjenta trwałą niezdolność do funkcjonowania w zakresie pracy. Bardzo często wiąże się to z otrzymaniem pierwszej grupy inwalidzkiej. 

Operacje zastępcze planuje się i wykonuje indywidualnie w zależności od zamierzonego rezultatu. Chirurg bierze pod uwagę przede wszystkim potrzeby zgłaszane przez pacjenta, które zależą od charakteru jego pracy i codziennego funkcjonowania. Są to zabiegi dosyć trudne, wymagające dużej wiedzy specjalistycznej. Dlatego operacje zastępcze nerwów wykonywane są tylko przez doświadczonych chirurgów w ośrodkach, które specjalizują się w chirurgii ręki.

Chirurgia ręki – liczy się czas

Operacja zastępcza uszkodzonych nerwów jest w stanie wyraźnie poprawić codzienne funkcjonowanie i komfort życia pacjenta. Duże znaczenie ma tu jednak czynnik czasu, ponieważ im dłużej pacjent pozostaje w stanie bezczynności, tym bardziej odzwyczaja się od pewnej rutyny życia. Bardzo trudno jest mu później powrócić do wykonywania czynności, które realizował przed uszkodzeniem nerwów. Poza tym wraz z upływem czasu dochodzi do osłabienia innych mięśni, nie tylko tych, które są porażone przez brak pobudzenia przez nerw. Słabsze mięśnie gorzej nadają się do przeniesienia na mięśnie porażone, co może utrudniać rekonstrukcję.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości rekonstrukcji nerwów, zapisz się na konsultację z chirurgiem ręki w Model Med: https://www.modelmed.pl/kontakt/

  • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
    Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

    Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

    Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
  • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
  • Czerwona bransoletka
    Czerwona bransoletka

    Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
  • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
    Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

    Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

    Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
  • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
    Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

    Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

    Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54