wtorek, 16 maj 2023 09:50

Operacje zastępcze po uszkodzeniu nerwu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
chirurgia ręki chirurgia ręki mat.prasowe

Trwałe, nienaprawialne uszkodzenie nerwu w kończynie górnej prowadzi do głębokiego kalectwa i niezdolności do normalnego funkcjonowania. Zdarza się, że w wyniku urazu dochodzi do uszkodzenia nerwu, mimo przeprowadzonych wcześniej zabiegów rekonstrukcyjnych. W sytuacji gdy wszystkie możliwości naprawienia nerwu, łącznie z przeszczepem i innymi metodami, nie przyniosły rezultatu, rozwiązaniem może być operacja zastępcza.

 

Na czym polegają operacje zastępcze?

Wielu pacjentów, otrzymując orzeczenie o niepełnosprawności, jest przekonanych, że nic więcej nie da się zrobić i rezygnuje z dodatkowych zabiegów rekonstrukcji nerwów, które pozwoliłyby na powrót funkcji ręki. Tymczasem istnieją pewne metody z zakresu chirurgii ręki, które pozwalają odtworzyć funkcję mięśni, mimo że brak jest nerwu, który je pobudza. 

Operacja zastępcza polega na zastąpieniu uszkodzonych mięśni innymi mięśniami, które są w stanie przejąć ich funkcję i zawiadywać daną częścią kończyny, np. nadgarstkiem, palcami czy kciukiem. Dokonując transferu na mięśnie, które są porażone przez brak bodźca nerwowego, uruchamiane są niesprawne dotąd części kończyny, umożliwiając np. wyprost palców, wyprost nadgarstka czy otwarcie ręki. Odbywa się to kosztem utracenia częściowej funkcji tych mięśni, jednak korzyści, jakie można uzyskać dzięki operacji zastępczej, są nieporównywalnie większe.

Operacja zastępcza – wskazania

Niesprawność najczęściej dotyczy nerwu promieniowego lub pośrodkowego. Często pojawiającą się kontuzją, prowadzącą do trwałego porażenia mięśni jest także tzw. wysokie uszkodzenie nerwu łokciowego. Dochodzi wówczas do uszkodzenia zginaczy oraz mięśni krótkich ręki. Jest to bardzo trudna sytuacja dla pacjenta, ponieważ prowadzi do nieprawidłowego ustawienia ręki, zaburzenia chwytu, znacznego obniżenia siły i dużego ograniczenia możliwości wykonywania ruchów precyzyjnych. Zwykle w takim przypadku orzeka się u pacjenta trwałą niezdolność do funkcjonowania w zakresie pracy. Bardzo często wiąże się to z otrzymaniem pierwszej grupy inwalidzkiej. 

Operacje zastępcze planuje się i wykonuje indywidualnie w zależności od zamierzonego rezultatu. Chirurg bierze pod uwagę przede wszystkim potrzeby zgłaszane przez pacjenta, które zależą od charakteru jego pracy i codziennego funkcjonowania. Są to zabiegi dosyć trudne, wymagające dużej wiedzy specjalistycznej. Dlatego operacje zastępcze nerwów wykonywane są tylko przez doświadczonych chirurgów w ośrodkach, które specjalizują się w chirurgii ręki.

Chirurgia ręki – liczy się czas

Operacja zastępcza uszkodzonych nerwów jest w stanie wyraźnie poprawić codzienne funkcjonowanie i komfort życia pacjenta. Duże znaczenie ma tu jednak czynnik czasu, ponieważ im dłużej pacjent pozostaje w stanie bezczynności, tym bardziej odzwyczaja się od pewnej rutyny życia. Bardzo trudno jest mu później powrócić do wykonywania czynności, które realizował przed uszkodzeniem nerwów. Poza tym wraz z upływem czasu dochodzi do osłabienia innych mięśni, nie tylko tych, które są porażone przez brak pobudzenia przez nerw. Słabsze mięśnie gorzej nadają się do przeniesienia na mięśnie porażone, co może utrudniać rekonstrukcję.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości rekonstrukcji nerwów, zapisz się na konsultację z chirurgiem ręki w Model Med: https://www.modelmed.pl/kontakt/

  • Zgubiony bagaż na Lotnisku Chopina w Warszawie
    Zgubiony bagaż na Lotnisku Chopina w Warszawie

    Poranne działania służb na Lotnisku Chopina w Warszawie spowodowały chwilowe utrudnienia dla pasażerów. Powodem była samotna walizka znaleziona w terminalu. Reakcja odpowiednich jednostek była natychmiastowa.

    Napisano poniedziałek, 16 czerwiec 2025 11:17
  • Postaw na komfort i bezpieczeństwo - wybierz łóżko rehabilitacyjne
    Postaw na komfort i bezpieczeństwo - wybierz łóżko rehabilitacyjne

    Wybór łóżka rehabilitacyjnego to nie kwestia umeblowania, a kluczowa decyzja medyczna, od której zależy komfort pacjenta i efektywność opieki. Zanim zainwestujesz, dowiedz się, jakie funkcje mają realne znaczenie i na co zwrócić uwagę, by sprzęt stał się pomocą, a nie problemem. Ten przewodnik rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

    Napisano poniedziałek, 16 czerwiec 2025 10:59
  • Śmierć dziecka w szpitalu w Ostrołęce
    Śmierć dziecka w szpitalu w Ostrołęce

    W szpitalu w Ostrołęce doszło do tragicznego zdarzenia, które skutkowało śmiercią noworodka. Prokuratura Regionalna w Białymstoku oskarżyła lekarza o nieumyślne narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Sprawa trafiła do sądu rejonowego.

    Napisano czwartek, 12 czerwiec 2025 05:15
  • Ile kosztuje profesjonalne pranie kanapy w Warszawie? Kompleksowy przewodnik po cenach i usługach
    Ile kosztuje profesjonalne pranie kanapy w Warszawie? Kompleksowy przewodnik po cenach i usługach

    Twoja kanapa straciła dawny blask, a domowe sposoby na plamy i nieświeży zapach to już za mało? Zastanawiasz się pewnie, ile kosztuje pranie kanapy w Warszawie i czy profesjonalne czyszczenie to na pewno rozwiązanie dla Ciebie. W końcu kanapa to serce wielu domów – miejsce relaksu, spotkań i beztroskich chwil.

    Napisano poniedziałek, 09 czerwiec 2025 17:56
  • Latem rusza nowa linia z Dolnego Mokotowa do centrum Warszawy
    Latem rusza nowa linia z Dolnego Mokotowa do centrum Warszawy

    Budowa trasy tramwajowej na Stegny wkracza w końcową fazę. Prace nad nowym odcinkiem przy ulicy Świętego Bonifacego trwają, a do pętli dotarł już pierwszy tramwaj podłączony do trakcji. Inwestycja połączy Dolny Mokotów z centrum Warszawy.

    Napisano poniedziałek, 09 czerwiec 2025 10:47