Tymczasem istnieje wiele wariantów lnu - od brązowego i złocistego, po len mielony i pełne ziarna. Właściwości lnu mielonego różnią się od właściwości pełnych ziaren, z których najczęściej przygotowuje się kleik czy dodaje je w całości do potraw. Jak działa na organizm i co warto o nim wiedzieć?
Właściwości lnu mielonego
Len mielony zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wyrównują poziom cholesterolu w organizmie, a w rezultacie redukują ryzyko wystąpienia chorób sercowych czy nadciśnienia. Ten niepozorny proszek jest też w stanie doskonale wspierać układ trawienny, a zawarty w nim błonnik pokarmowy zapewnia uczucie sytości i pomaga osobom zmagającym się z nadwagą. Len mielony jest szczególnie ceniony za to, że samoistnie tworzy barierę ochronną dla błon śluzowych przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. W ten sposób nie tylko łagodzi podrażnienia, ale też stanowi ochronę przed kwasami trawiennymi. Dodatkowo kwasy omega-3 oraz omega-6 niwelują stany zapalne w organizmie, które powstały w wyniku działania wolnych rodników.
Do czego dodawać len mielony?
Len mielony nie ma bardzo intensywnego smaku, a w związku z tym bez problemu można go dodawać zarówno do potraw słodkich, jak i wytrawnych. Można dodawać go do domowych wypieków, koktajli, zup, sosów, sałatkowych dressingów, jogurtów i gulaszu. Z powodzeniem można posypać niewielką ilością mielonego lnu kanapki czy najróżniejsze desery. Taki zdrowy nawyk niewiele kosztuje, a sprawia, że organizm otrzymuje regularnie solidną porcję zdrowia. Warto pamiętać o tym, że zaleca się stosować około dwóch łyżek stołowych lnu mielonego dziennie.
Naturalna pielęgnacja
Badania dowodzą, że len mielony sprawdza się nie tylko jako suplement diety, ale również jako domowy kosmetyk. Zalany niewielką ilością wody len mielony z dodatkiem miodu i soku z cytryny może okazać się świetną maseczką do cery wrażliwej i zmęczonej. Stosowanie jej raz w tygodniu sprawi, że skóra odzyska swój koloryt, będzie elastyczna i mniej podatna na przebarwienia czy stany zapalne. Z mielonego lnu i jogurtu naturalnego można również przygotować skuteczny peeling do ciała czy twarzy, za pomocą którego możliwe jest usunięcie zrogowaciałego naskórka. Sam len działa również kojąco na podrażnienia i oparzenia. Z powodzeniem wykorzystuje się go także do produkcji popularnego na rynku oleju.