piątek, 03 czerwiec 2022 11:32

Co to jest Glutation?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Glutation Glutation Zdjęcie dodane przez Anna Shvets: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/biale-kapsulki-na-rozowej-powierzchni-3683039/

L-glutation jako antyoksydant neutralizuje wolne rodniki w obszarze wątroby oraz neutralizuje pestycydy .

 

Glutation zredukowany jest wszechobecnym przeciwutleniaczem zaangażowanym w wielką ilość procesów zachodzących w komórkach,jak na przykład detoksykacja, produkcja koenzymów, czy  wtórne odzyskiwanie witaminy E i C. Jako najskuteczniejsza substancja oczyszczająca nukleofile, l-glutation potrafi blokować niekontrolowane oraz poważne uszkodzenia wielu rodzajów tkanek. Glutation wykorzystywany jest na poziomie komórek -  na pierwszym miejscu w obronie organizmu.

Odgrywa on istotną rolę w cyklu życia limfocytów, by zwalczać organizmy takie jak bakterie czy inne pasożyty. Przy nieodpowiednim poziomie glutationu komórki "popełniają samobójstwo" w procesie nazywanym zaprogramowaną śmiercią komórkową.

Gdy jesteśmy starsi poziom glutationu obniża się.

Glutation znajduje się przeważnie w wątrobie, w której pełni rolę głównego czynnika detoksykacyjnego. To podstawowy, występujący naturalnie detoksykant w komórkach. Pozostałe, rzadziej występujące detoksykanty,  jak witaminy C i E, gdy działają, są zależne od glutationu, gdyż substancje te są po ich utlenieniu przywracane przez glutation do dobrej, pożytecznej zredukowanej formy.. Glutation w płynach międzykomórkowych, pochłaniany w maleńkiej ilości z pokarmu oczyszcza płyny, zapobiegając w ten sposób penetracji toksyn do komórek.

Glutation

Glutation

Ten silny przeciwutleniacz zawierający siarkę jest kluczowym składnikiem w neutralizacji wody utlenionej w tłuszczach oraz w cyklu glutationowym. Organizm nie jest w stanie absorbować glutationu jako takiego. Glutation musi być wytwarzany przez samą komórkę. Aby podwyższyć stężenie glutationu, należy dostarczyć organizmowi składniki potrzebne do jego syntezy. Są to:  witamina C, E oraz β-karoten.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03