piątek, 03 czerwiec 2022 11:32

Co to jest Glutation?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Glutation Glutation Zdjęcie dodane przez Anna Shvets: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/biale-kapsulki-na-rozowej-powierzchni-3683039/

L-glutation jako antyoksydant neutralizuje wolne rodniki w obszarze wątroby oraz neutralizuje pestycydy .

 

Glutation zredukowany jest wszechobecnym przeciwutleniaczem zaangażowanym w wielką ilość procesów zachodzących w komórkach,jak na przykład detoksykacja, produkcja koenzymów, czy  wtórne odzyskiwanie witaminy E i C. Jako najskuteczniejsza substancja oczyszczająca nukleofile, l-glutation potrafi blokować niekontrolowane oraz poważne uszkodzenia wielu rodzajów tkanek. Glutation wykorzystywany jest na poziomie komórek -  na pierwszym miejscu w obronie organizmu.

Odgrywa on istotną rolę w cyklu życia limfocytów, by zwalczać organizmy takie jak bakterie czy inne pasożyty. Przy nieodpowiednim poziomie glutationu komórki "popełniają samobójstwo" w procesie nazywanym zaprogramowaną śmiercią komórkową.

Gdy jesteśmy starsi poziom glutationu obniża się.

Glutation znajduje się przeważnie w wątrobie, w której pełni rolę głównego czynnika detoksykacyjnego. To podstawowy, występujący naturalnie detoksykant w komórkach. Pozostałe, rzadziej występujące detoksykanty,  jak witaminy C i E, gdy działają, są zależne od glutationu, gdyż substancje te są po ich utlenieniu przywracane przez glutation do dobrej, pożytecznej zredukowanej formy.. Glutation w płynach międzykomórkowych, pochłaniany w maleńkiej ilości z pokarmu oczyszcza płyny, zapobiegając w ten sposób penetracji toksyn do komórek.

Glutation

Glutation

Ten silny przeciwutleniacz zawierający siarkę jest kluczowym składnikiem w neutralizacji wody utlenionej w tłuszczach oraz w cyklu glutationowym. Organizm nie jest w stanie absorbować glutationu jako takiego. Glutation musi być wytwarzany przez samą komórkę. Aby podwyższyć stężenie glutationu, należy dostarczyć organizmowi składniki potrzebne do jego syntezy. Są to:  witamina C, E oraz β-karoten.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54