piątek, 03 czerwiec 2022 11:32

Co to jest Glutation?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Glutation Glutation Zdjęcie dodane przez Anna Shvets: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/biale-kapsulki-na-rozowej-powierzchni-3683039/

L-glutation jako antyoksydant neutralizuje wolne rodniki w obszarze wątroby oraz neutralizuje pestycydy .

 

Glutation zredukowany jest wszechobecnym przeciwutleniaczem zaangażowanym w wielką ilość procesów zachodzących w komórkach,jak na przykład detoksykacja, produkcja koenzymów, czy  wtórne odzyskiwanie witaminy E i C. Jako najskuteczniejsza substancja oczyszczająca nukleofile, l-glutation potrafi blokować niekontrolowane oraz poważne uszkodzenia wielu rodzajów tkanek. Glutation wykorzystywany jest na poziomie komórek -  na pierwszym miejscu w obronie organizmu.

Odgrywa on istotną rolę w cyklu życia limfocytów, by zwalczać organizmy takie jak bakterie czy inne pasożyty. Przy nieodpowiednim poziomie glutationu komórki "popełniają samobójstwo" w procesie nazywanym zaprogramowaną śmiercią komórkową.

Gdy jesteśmy starsi poziom glutationu obniża się.

Glutation znajduje się przeważnie w wątrobie, w której pełni rolę głównego czynnika detoksykacyjnego. To podstawowy, występujący naturalnie detoksykant w komórkach. Pozostałe, rzadziej występujące detoksykanty,  jak witaminy C i E, gdy działają, są zależne od glutationu, gdyż substancje te są po ich utlenieniu przywracane przez glutation do dobrej, pożytecznej zredukowanej formy.. Glutation w płynach międzykomórkowych, pochłaniany w maleńkiej ilości z pokarmu oczyszcza płyny, zapobiegając w ten sposób penetracji toksyn do komórek.

Glutation

Glutation

Ten silny przeciwutleniacz zawierający siarkę jest kluczowym składnikiem w neutralizacji wody utlenionej w tłuszczach oraz w cyklu glutationowym. Organizm nie jest w stanie absorbować glutationu jako takiego. Glutation musi być wytwarzany przez samą komórkę. Aby podwyższyć stężenie glutationu, należy dostarczyć organizmowi składniki potrzebne do jego syntezy. Są to:  witamina C, E oraz β-karoten.

 • Czym zajmuje się agencja detektywistyczna?
  Czym zajmuje się agencja detektywistyczna?

  Choć usługi detektywistyczne najczęściej kojarzą się nam z serialami kryminalnymi oraz nagłaśnianymi w mediach sprawami, to w zasadzie pracownicy zajmują się szeregiem różnych problemów, a zlecenia klientów bywają czasem dużym wyzwaniem.

  Written on wtorek, 28 czerwiec 2022 09:11
 • Papier do pakowania - warto pakować elegancko
  Papier do pakowania - warto pakować elegancko

  Coraz więcej osób przenosi swoje biznesy do sieci.

  Written on wtorek, 21 czerwiec 2022 16:58
 • Polka u ginekologa
  Polka u ginekologa

  Polki nie są zbyt sumienne, jeśli chodzi o profilaktykę dotyczącą kobiecego zdrowia. Brakuje nam systematyczności, ale przede wszystkim świadomości, że badania profilaktyczne służą zachowaniu zdrowia.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 15:29
 • Pozwolenie na budowę – jak je uzyskać i czym różni się od zgłoszenia?
  Pozwolenie na budowę – jak je uzyskać i czym różni się od zgłoszenia?

  Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która stanowi niezbędny dokument, aby móc rozpocząć i przeprowadzić proces budowlany. Procedura ta jest czasochłonna i potrwać może nawet kilka miesięcy, dlatego niektórzy decydują się na zgłoszenie budowy.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 10:52
 • Dlaczego warto wybrać drzwi zewnętrzne PCV?
  Dlaczego warto wybrać drzwi zewnętrzne PCV?

  Drzwi PCV to doskonały wybór dla tych, którzy chcą nadać swojemu domowi elegancji. Ale jakie są inne korzyści z wyboru drzwi PCV? W tym artykule przyjrzymy się niektórym powodom, dla których drzwi PCV mogą być dla Ciebie właściwym wyborem.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 07:27