wtorek, 05 lipiec 2022 16:10

Codzienna pielęgnacja tatuażu – jak ją wykonywać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
codzienna pielęgnacja tatuażu codzienna pielęgnacja tatuażu pixabay

Zdecydowanie się na wykonanie tatuażu dla niektórych jest decyzją podejmowaną pod wpływem chwili, dla innych długotrwałym procesem i przygotowywaniem na to swojej psychiki.

Każdy z nas podchodzi do tego zupełnie inaczej. Próg bólu czy strachu przed igłą również jest odmienny, natomiast jeśli było to od zawsze Twoim marzeniem, może warto zaryzykować. Pamiętajmy, jednak, że na samym zabiegu się nie kończy i należy mieć z tyłu głowy, że czeka nas jeszcze okres gojenia. Codzienna pielęgnacja tatuażu i stosowanie się do określonych zasad są tutaj kluczowe, jeżeli chcemy cieszyć się zachwycającym efektem i nie doprowadzić do jakichkolwiek komplikacji.

Jak zadbać o świeży tatuaż?

Zaraz po wykonaniu zabiegu przez tatuatora zdezynfekuje on skórę, tym samym pozbędzie się resztek wazeliny oraz wszelkich pozostałości po tuszu. Następnie nałoży on na wytatuowane miejsce specjalną folię, która nazywana jest drugą skórą. Pamiętaj, że możesz nosić ją maksymalnie 24/48 godzin. Po upłynięciu tego czasu, będąc pod prysznicem, należy delikatnie ją odkleić. Jednak to nie koniec tego co należy zrobić, ponieważ czeka nas jeszcze codzienna pielęgnacja tatuażu. Po wykonaniu poprzedniego kroku powinniśmy przemyć miejsce po zabiegu najlepiej przy pomocy specjalnego żelu, który nie podrażni skóry. Następnie musimy osuszyć ją ręcznikiem papierowym delikatnie go przykładając. Pamiętajmy, by nie pocierać skóry. Kolejnym etapem jest zaaplikowanie kremu do tatuażu, a następnie ponowne założenie folii. Powinniśmy zostawić to na kilka godzin i powtarzać tą czynność nawet kilka razy dziennie. Po 3/4 dniach możecie bez wahania zaprzestać używania folii.

Jakie etapy gojenia możemy wyróżnić?

Choć mogłoby wydawać się, że sam zabieg wykonania tatuażu to najtrudniejszy etap, w rzeczywistości czeka nas jeszcze gojenie miejsca po zabiegu. To czasochłonny proces, który niekiedy potrafi być męczący, jednak jest niezbędny do tego, by tatuaż finalnie wyglądał tak jak tego oczekujemy. Możemy podzielić ten okres na 3 mniejsze. Pierwszym jest pierwszy tydzień od wykonania tatuażu. W tym momencie stanowi on otwartą ranę, a skóra jest wyraźnie zaczerwieniona. Co więcej, wydobywa się z niej krew i osocze. Z tego powodu, przewiewne, luźne ubrania są tu na wagę złota. Kolejny etap to drugi tydzień. Skóra zaczyna nas nieprzyjemnie swędzieć, a także rozpoczyna się proces delikatnego łuszczenia. Jeżeli chcesz zapewnić sobie nieco ulgi, warto przykładać, owinięte w ręcznik papierowy, kostki lodu. Istotna jest również codzienna pielęgnacja tatuażu, ponieważ to ona wpłynie na odpowiedni proces gojenia. Ostatni etap to trzeci i kolejne tygodnie. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że skóra się zagoiła, nic bardziej mylnego. W dalszym ciągu powinniśmy zwracać na nią szczególną uwagę i stosować się do zasad pielęgnacji.

Czemu tatuaż nie chce się zagoić?

Bywa niekiedy tak, że pomimo naszych usilnych starań, tatuaż nie chce się zagoić. W pierwszej kolejności zweryfikuj czy towarzyszy Ci pieczenie oraz zaczerwienienie skóry. Jeżeli zaobserwowałeś wyraźne zmiany skórne, na przykład w postaci czerwonych guzków, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Drugim znakiem, że coś może być nie tak, jest silny obrzęk, a gdy dotykasz miejsca po zabiegu odczuwasz ból. Może towarzyszyć temu również ropny wyciek, a nawet podwyższona temperatura ciała. Wszystko to oznacza, że prawdopodobnie wystąpiło zakażenie wytatuowanego miejsca. Co więc należy w takiej sytuacji zrobić? Jak najszybciej udać się do lekarza, który po krótkim wywiadzie, przepisze Ci terapię antybiotykami. To czego na pewno nie powinieneś się podejmować, to ratowanie sytuacji na własną rękę. Pamiętaj, że lekki stan zapalny w ciągu pierwszych 2/3 dni jest zupełnie normalny, natomiast później nie powinien on już występować.

 • Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach
  Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach

  Warszawa, dynamicznie rozwijająca się metropolia i centrum biznesowe Polski, oferuje szeroki wybór miejsc idealnych do organizacji różnorodnych eventów. Niezależnie od tego, czy planujesz konferencję, bankiet, spotkanie firmowe czy kameralny event, stolica ma wiele do zaoferowania. Oto przewodnik po topowych lokalizacjach na eventy w Warszawie, które zapewnią niezapomniane wrażenia i sukces każdego wydarzenia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:51
 • Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy
  Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy

  W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie, doszło do istotnych zmian w składzie zarządu miasta. Jedną z najważniejszych zmian, jest mianowanie Adriany Porowskiej na stanowisko wiceprezydentki, co podkreśla świeże podejście do zarządzania miastem. Porowska, związana z ruchem Polska 2050, zyskała uznanie, dzięki swojemu zaangażowaniu w politykę społeczną oraz zdolności do pracy zespołowej.

  Napisano środa, 22 maj 2024 08:59
 • Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni
  Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni

  Na budowie 18 - kondygnacyjnego hotelu, przy ulicy Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego dwaj pracownicy spadli z 18. na 13. piętro. Incydent miał miejsce w godzinach porannych i skutkował poważnymi obrażeniami, obu poszkodowanych.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:27
 • Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia
  Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia

  Za każdym razem, gdy otwieramy paczkę, jesteśmy z nią w kontakcie. Taśma samoprzylepna to nieoceniony pomocnik w codziennych zadaniach - od pakowania prezentów, przez prace manualne, aż po profesjonalne zastosowania w logistyce i przemyśle. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wiele różnych rodzajów taśm samoprzylepnych istnieje na rynku?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:04
 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45