Tiul to cienka, ale dość sztywna siateczkowa tkanina, najczęściej wykonana z poliestru lub nylonu.
Ze względu na swój siateczkowy splot, tiul nie wymaga obrębiania i można go rzeźbić warstwami, aby uzyskać odpowiedni kształt.
Tiul został po raz pierwszy wyprodukowany w regionie „Tulle Pate” we Francji w XIX wieku.
Ze względu na swój splot posiada naturalne właściwości sprężyste, które często wzmacniane są elastanem.
Tiul jest wykonany z różnych materiałów, jednak najpopularniejsze są poliester, poliamid i nylon, może też być wykonany z bawełny lub jedwabiu.
Każdy rodzaj włókna ma inną wytrzymałość i poziom sztywności. Sztywniejszy tiul jest zwykle używany do dekoracji wnętrz i kostiumów, podczas gdy bardziej miękki tiul jest używany głównie do strojów wizytowych i wieczorowych.
Tiul jest też doskonałą bazą do haftów i koronkowych aplikacji, a sztywniejszy tiul jest popularnym wyborem do strojów tanecznych.
Ale oprócz wielu zastosowań należy zauważyć, że tiul trudno przygotować do szycia, ma tendencję do ślizgania się i przesuwania, dlatego zaleca się użycie ciężarków, aby go obciążyć podczas wycinania kształtów. Ponadto nici używane do tworzenia tiulu muszą być grubsze niż do zwykłej tkaniny, za to Im cieńszy tiul, tym cieńsza igła w maszynie do szycia powinna zostać użyta.
Tiul nie wymaga obrębiania, ponieważ nie strzępi się. Można wykończyć krawędzie bawełnianą lub satynową taśmą skośną, aby podczas szycia dodać trochę szyku.
Jeśli chodzi o przechowywanie, to najlepiej trzymać tiul delikatnie zwinięty lub owinięty wokół rolki
Prać należy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta w delikatnym cyklu 30 stopni lub prać ręcznie w łagodnym detergencie. Nigdy nie należy suszyć tiulu w suszarce bębnowej. Tiul jest bardzo delikatny i może zostać zniszczony nawet przez tego typu suszenie.
W Warszawie tiul kupisz tutaj.