czwartek, 31 marzec 2022 09:35

Zwiewny i lekki jak tiul…czym jest i gdzie w Warszawie tiul kupisz?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
https://bawelna-tkaniny.pl https://bawelna-tkaniny.pl pixabay

Ta zwiewna, siateczkowa tkanina ma wiele zastosowań. Niezależnie od tego, czy tworzysz dekoracje ślubne, kostium baletowy czy elegancką suknię wieczorową, na pewno tiul się przyda.

Tiul to cienka, ale dość sztywna siateczkowa tkanina, najczęściej wykonana z poliestru lub nylonu.

Ze względu na swój siateczkowy splot, tiul nie wymaga obrębiania i można go rzeźbić warstwami, aby uzyskać odpowiedni kształt.

Tiul został po raz pierwszy wyprodukowany w regionie „Tulle Pate” we Francji w XIX wieku.
Ze względu na swój splot posiada naturalne właściwości sprężyste, które często wzmacniane są  elastanem.

Tiul jest wykonany z różnych materiałów, jednak najpopularniejsze są poliester, poliamid i nylon, może też być wykonany z bawełny lub jedwabiu.
Każdy rodzaj włókna ma inną wytrzymałość i poziom sztywności. Sztywniejszy tiul jest zwykle używany do dekoracji wnętrz i kostiumów, podczas gdy bardziej miękki tiul jest używany głównie do strojów wizytowych i wieczorowych.

Tiul jest też doskonałą bazą do haftów i koronkowych aplikacji, a sztywniejszy tiul jest popularnym wyborem do strojów tanecznych.

Ale oprócz wielu zastosowań należy zauważyć, że tiul trudno przygotować do szycia, ma tendencję do ślizgania się i przesuwania, dlatego zaleca się użycie ciężarków, aby go obciążyć podczas wycinania kształtów. Ponadto nici używane do tworzenia tiulu muszą być grubsze niż do zwykłej tkaniny, za to Im cieńszy tiul, tym cieńsza igła w maszynie do szycia powinna zostać użyta.

Tiul nie wymaga obrębiania, ponieważ nie strzępi się. Można wykończyć krawędzie bawełnianą lub satynową taśmą skośną, aby podczas szycia dodać trochę szyku.

Jeśli chodzi o przechowywanie, to najlepiej trzymać tiul delikatnie zwinięty lub owinięty wokół rolki

Prać należy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta w delikatnym cyklu 30 stopni lub prać ręcznie w łagodnym detergencie. Nigdy nie należy suszyć tiulu w suszarce bębnowej. Tiul jest bardzo delikatny i może zostać zniszczony nawet przez tego typu suszenie.
W Warszawie tiul kupisz tutaj.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03