czwartek, 31 marzec 2022 09:35

Zwiewny i lekki jak tiul…czym jest i gdzie w Warszawie tiul kupisz?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
https://bawelna-tkaniny.pl https://bawelna-tkaniny.pl pixabay

Ta zwiewna, siateczkowa tkanina ma wiele zastosowań. Niezależnie od tego, czy tworzysz dekoracje ślubne, kostium baletowy czy elegancką suknię wieczorową, na pewno tiul się przyda.

Tiul to cienka, ale dość sztywna siateczkowa tkanina, najczęściej wykonana z poliestru lub nylonu.

Ze względu na swój siateczkowy splot, tiul nie wymaga obrębiania i można go rzeźbić warstwami, aby uzyskać odpowiedni kształt.

Tiul został po raz pierwszy wyprodukowany w regionie „Tulle Pate” we Francji w XIX wieku.
Ze względu na swój splot posiada naturalne właściwości sprężyste, które często wzmacniane są  elastanem.

Tiul jest wykonany z różnych materiałów, jednak najpopularniejsze są poliester, poliamid i nylon, może też być wykonany z bawełny lub jedwabiu.
Każdy rodzaj włókna ma inną wytrzymałość i poziom sztywności. Sztywniejszy tiul jest zwykle używany do dekoracji wnętrz i kostiumów, podczas gdy bardziej miękki tiul jest używany głównie do strojów wizytowych i wieczorowych.

Tiul jest też doskonałą bazą do haftów i koronkowych aplikacji, a sztywniejszy tiul jest popularnym wyborem do strojów tanecznych.

Ale oprócz wielu zastosowań należy zauważyć, że tiul trudno przygotować do szycia, ma tendencję do ślizgania się i przesuwania, dlatego zaleca się użycie ciężarków, aby go obciążyć podczas wycinania kształtów. Ponadto nici używane do tworzenia tiulu muszą być grubsze niż do zwykłej tkaniny, za to Im cieńszy tiul, tym cieńsza igła w maszynie do szycia powinna zostać użyta.

Tiul nie wymaga obrębiania, ponieważ nie strzępi się. Można wykończyć krawędzie bawełnianą lub satynową taśmą skośną, aby podczas szycia dodać trochę szyku.

Jeśli chodzi o przechowywanie, to najlepiej trzymać tiul delikatnie zwinięty lub owinięty wokół rolki

Prać należy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta w delikatnym cyklu 30 stopni lub prać ręcznie w łagodnym detergencie. Nigdy nie należy suszyć tiulu w suszarce bębnowej. Tiul jest bardzo delikatny i może zostać zniszczony nawet przez tego typu suszenie.
W Warszawie tiul kupisz tutaj.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54