środa, 16 wrzesień 2020 10:14

Wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Każdy przedsiębiorca odpowiedzialny jest za wybór formy opodatkowania swojego biznesu. Należy, jednak pamiętać, że wybór ten podyktowany jest nie tylko rachunkiem ekonomicznym ale także rodzajem wykonywanej działalności, dla której przepisy prawne przewidują określone formy opodatkowania. W zależności od formy prawnej przedsiębiorca płaci albo podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), albo poda­tek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

Podstawową formą opodatkowania podatkiem PIT jest skala podatkowa (tzw. zasady ogólne), gdzie obecnie stosowane są dwie stawki - 17% oraz 32%. W ramach podatku CIT wyróżnia się z kolei stawkę podstawową - 19% oraz preferencyjną - 9%.

Niewątpliwym plusem skali podatkowej jest prawo do pomniejszania przychodów o ponoszone koszty oraz stosowanie różnego rodzaju ulg. Ponadto rozwiązanie to pozwala na wspólne rozliczanie z małżonkiem lub prawo do rozliczania, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Niestety, po przekroczeniu dochodu na poziomie 85 528 zł, przedsiębiorca zmuszony jest do zapłaty podatku według stawki 32%, co sprawia, że forma ta staje się niekorzystna dla lepiej zarabiających.

Inną formą pozwalającą na odliczenie kosztów uzyskania przychodów jest podatek liniowy. Ze względu na stałą stawkę w wysokości 19% niezależną od osiąganego dochodu, rozwiązanie to może okazać się korzystniejsze dla dużej części podatników, których zarobki "wpadają" w II próg. Niestety forma ta nie daje prawa do skorzystania z większości ulg oraz nie pozwala na rozliczanie z partnerem, ponadto nie stosuje się w niej kwot wolnych.

Specyficzną formą opodatkowania jest ryczałt. Stawka podatku uzależniona jest, bowiem od rodzaju prowadzonej działalności, a podatek oblicza się nie od dochodu, a od przychodu. W związku z powyższym, forma ta może się okazać niekorzystna dla przedsiębiorców, którzy generują wysokie przychody, ale działają w oparciu o niską marżę. Dodatkowo, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym wymienia katalog działalności wykluczonych z możliwości opodatkowania ryczałtem, a więc nie jest to forma dla każdego.

Ciekawym rozwiązaniem jest opodatkowanie w formie karty podatkowej, której wysokość ustalana jest w oparciu o rodzaj i rozmiar prowadzonej działalności, wielkość zatrudniania oraz wielkość miejscowości, w której firma działa. Podobnie jak w przypadku ryczałtu, nie jest to, jednak forma przeznaczona dla każdego, a katalog usług objęty kartą podatkową został szczegółowo określony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Korzystanie z karty podatkowej nie wymaga prowadzenia skomplikowanej dokumentacji, przez co jest rozwiązaniem mniej czasochłonnym i tańszym. Opodatkowanie to może być, jednak niekorzystne dla tych. których działalność jest sezonowa ponieważ nawet w przypadku niższych zysków firma będzie zmuszona zapłacić podatek w pełnej wysokości.

Przed wyborem formy rozliczenia warto przeprowadzić symulację i zastanowić się nad plusami i minusami każdego z tych rozwiązań. Właściwy wybór formy opodatkowania może, bowiem przyczynić się do znacznych oszczędności. W podjęciu takiej decyzji powinno pomóc dobre biuro rachunkowe - np. Cube Account (https://cube-account.pl). Więcej informacji na temat firmy znajdziecie Państwo pod adresem: https://cube-account.pl/o-firmie.

  • Warszawa: Narodowy Dzień Sportu, w najbliższą niedzielę
    Warszawa: Narodowy Dzień Sportu, w najbliższą niedzielę

    W nadchodzącą niedzielę, na terenie błoni Stadionu Narodowego, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które zgromadzi miłośników sportu. Jest to 12. edycja Narodowego Dnia Sportu, podczas której uczestnicy będą mieli okazję nie tylko świętować, ale i aktywnie uczestniczyć w różnorodnych dyscyplinach sportowych. Wydarzenie to, organizowane przez Fundację Zwalcz Nudę, zapowiada się jako festiwal ruchu, zdrowia i rodzinnej zabawy.

    Napisano piątek, 13 wrzesień 2024 08:18
  • Mężczyzna z Nigerii zatrzymany za przemyt narkotyków na lotnisku Chopina w Warszawie
    Mężczyzna z Nigerii zatrzymany za przemyt narkotyków na lotnisku Chopina w Warszawie

    Na warszawskim lotnisku Chopina, Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas rutynowej kontroli zatrzymali mężczyznę, który zachowywał się nerwowo i odpowiadał niespójnie na pytania dotyczące jego podróży. Zatrzymany okazał się 31-letni obywatel Nigerii, który jak się okazało, próbował przemycić znaczne ilości kokainy.

    Napisano czwartek, 12 wrzesień 2024 08:41
  • Warszawa: Zatrzymanie 41-letniego mężczyzny za przemoc, kradzież i posiadanie narkotyków
    Warszawa: Zatrzymanie 41-letniego mężczyzny za przemoc, kradzież i posiadanie narkotyków

    W Warszawie doszło do serii poważnych naruszeń prawa przez 41-letniego mężczyznę, który usiłował uniknąć odpowiedzialności karnej pomimo nałożonego dozoru policyjnego. Mieszkaniec stolicy naraził się na szereg zarzutów, które obejmowały kradzież samochodu, naruszenie nietykalności cielesnej oraz posiadanie narkotyków.

    Napisano środa, 11 wrzesień 2024 08:08
  • Warszawa: Nie kursuje druga linia metra. Akcja policji
    Warszawa: Nie kursuje druga linia metra. Akcja policji

    W dniu dzisiejszym pasażerowie korzystający z linii metra M2 w Warszawie napotkali na znaczące utrudnienia. Niektóre stacje zostały ewakuowane, a ruch pociągów na kluczowych odcinkach drugiej linii został wstrzymany. Warszawski Transport Publiczny (WTP) zareagował na te wydarzenia, wprowadzając środki zaradcze, w tym uruchomienie komunikacji zastępczej.

    Napisano wtorek, 10 wrzesień 2024 10:12
  • Koniec epoki McDonald's przy ulicy Ostrobramskiej w Warszawie
    Koniec epoki McDonald's przy ulicy Ostrobramskiej w Warszawie

    Zamknięcie jednej z najbardziej charakterystycznych restauracji McDonald's w Warszawie stanowi znaczący moment w historii miejskiej gastronomii. Restauracja przy ulicy Ostrobramskiej 71, która przez blisko trzy dekady serwowała amerykańskie jedzenie w wyjątkowo stylizowanym wnętrzu, zakończyła swoją działalność.

    Napisano poniedziałek, 09 wrzesień 2024 09:25