Podstawową formą opodatkowania podatkiem PIT jest skala podatkowa (tzw. zasady ogólne), gdzie obecnie stosowane są dwie stawki - 17% oraz 32%. W ramach podatku CIT wyróżnia się z kolei stawkę podstawową - 19% oraz preferencyjną - 9%.
Niewątpliwym plusem skali podatkowej jest prawo do pomniejszania przychodów o ponoszone koszty oraz stosowanie różnego rodzaju ulg. Ponadto rozwiązanie to pozwala na wspólne rozliczanie z małżonkiem lub prawo do rozliczania, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Niestety, po przekroczeniu dochodu na poziomie 85 528 zł, przedsiębiorca zmuszony jest do zapłaty podatku według stawki 32%, co sprawia, że forma ta staje się niekorzystna dla lepiej zarabiających.
Inną formą pozwalającą na odliczenie kosztów uzyskania przychodów jest podatek liniowy. Ze względu na stałą stawkę w wysokości 19% niezależną od osiąganego dochodu, rozwiązanie to może okazać się korzystniejsze dla dużej części podatników, których zarobki "wpadają" w II próg. Niestety forma ta nie daje prawa do skorzystania z większości ulg oraz nie pozwala na rozliczanie z partnerem, ponadto nie stosuje się w niej kwot wolnych.
Specyficzną formą opodatkowania jest ryczałt. Stawka podatku uzależniona jest, bowiem od rodzaju prowadzonej działalności, a podatek oblicza się nie od dochodu, a od przychodu. W związku z powyższym, forma ta może się okazać niekorzystna dla przedsiębiorców, którzy generują wysokie przychody, ale działają w oparciu o niską marżę. Dodatkowo, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym wymienia katalog działalności wykluczonych z możliwości opodatkowania ryczałtem, a więc nie jest to forma dla każdego.
Ciekawym rozwiązaniem jest opodatkowanie w formie karty podatkowej, której wysokość ustalana jest w oparciu o rodzaj i rozmiar prowadzonej działalności, wielkość zatrudniania oraz wielkość miejscowości, w której firma działa. Podobnie jak w przypadku ryczałtu, nie jest to, jednak forma przeznaczona dla każdego, a katalog usług objęty kartą podatkową został szczegółowo określony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Korzystanie z karty podatkowej nie wymaga prowadzenia skomplikowanej dokumentacji, przez co jest rozwiązaniem mniej czasochłonnym i tańszym. Opodatkowanie to może być, jednak niekorzystne dla tych. których działalność jest sezonowa ponieważ nawet w przypadku niższych zysków firma będzie zmuszona zapłacić podatek w pełnej wysokości.
Przed wyborem formy rozliczenia warto przeprowadzić symulację i zastanowić się nad plusami i minusami każdego z tych rozwiązań. Właściwy wybór formy opodatkowania może, bowiem przyczynić się do znacznych oszczędności. W podjęciu takiej decyzji powinno pomóc dobre biuro rachunkowe - np. Cube Account (https://cube-account.pl). Więcej informacji na temat firmy znajdziecie Państwo pod adresem: https://cube-account.pl/o-firmie.