O tym, czym różni się pozwolenie od zgłoszenia oraz jak je uzyskać, dowiesz się z poniższego artykułu.
Pozwolenie czy zgłoszenie?
Zgłoszenie budowy pozwala na szybsze załatwienie formalności, ponieważ urząd ma zaledwie 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu, a w przypadku pozwolenia na budowę okres ten wynosi aż 65 dni. Zgłoszenia można dokonać w przypadku wolnostojących, domków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie będzie wykraczał poza działkę, np. nie będzie zacieniał ogródka u sąsiada. W przeciwnym razie konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto podkreślić, że przepisy ulegają nieustannym zmianom, dlatego wielu uczestników procesu budowlanego decyduje się na szkolenia z prawa budowlanego. W wyniku nowelizacji Prawa Budowlanego zezwolono na elektroniczne zgłaszanie dokumentacji związanej z budową. Ponadto ustanowiono, że przydomowe oranżerie czy tarasy będzie można zbudować bez żadnego pozwolenie lub zgłoszenia – wiedzą o tym uczestnicy doszkalających kursów, które organizuje Centrum Szkolenia SBM.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy złożyć stosowny wniosek i dołączyć do niego dokumenty takie jak: projekt budowlany, potwierdzenie uprawnień architekta czy oświadczenie właściciela działki, który za jego pośrednictwem potwierdzi swoje prawo własności. Pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatowy, może on jednak uprawnienia te przekazać organom gminnym, dlatego dokumentację należy dostarczyć do urzędu powiatowego lub gminnego.
Kto nie otrzyma pozwolenia na budowę?
Zgodnie z Prawem Budowlanym pozwolenia na budowę nie otrzyma inwestor, który nie jest właścicielem działki. Odmowa nastąpi także w przypadku, gdy w projekcie nie zostaną naniesione poprawki, których wymagał Urząd. Wiedzą o tym Ci, którzy zdecydowali się na SBM szkolenia online. Dlaczego tak istotne jest dopełnienie wszelkich formalności w możliwie najszybszym terminie? Odmowa przyznania pozwolenia na budowę stanowi decyzję ostateczną, dlatego niektóre organy nie będą chciały ponownie rozpatrywać tej samej sprawy w przyszłości, ponieważ uznają inwestycje za tożsame, zatem związane z nimi spory za definitywnie rozwiązane. Warto zatem skorzystać z fachowej wiedzy i dopełnić formalności, aby uniknąć odrzucenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.