poniedziałek, 20 czerwiec 2022 10:52

Pozwolenie na budowę – jak je uzyskać i czym różni się od zgłoszenia?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
szkolenia z prawa budowlanego szkolenia z prawa budowlanego pixabay

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która stanowi niezbędny dokument, aby móc rozpocząć i przeprowadzić proces budowlany. Procedura ta jest czasochłonna i potrwać może nawet kilka miesięcy, dlatego niektórzy decydują się na zgłoszenie budowy.

O tym, czym różni się pozwolenie od zgłoszenia oraz jak je uzyskać, dowiesz się z poniższego artykułu.

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgłoszenie budowy pozwala na szybsze załatwienie formalności, ponieważ urząd ma zaledwie 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu, a w przypadku pozwolenia na budowę okres ten wynosi aż 65 dni. Zgłoszenia można dokonać w przypadku wolnostojących, domków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie będzie wykraczał poza działkę, np. nie będzie zacieniał ogródka u sąsiada. W przeciwnym razie konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto podkreślić, że przepisy ulegają nieustannym zmianom, dlatego wielu uczestników procesu budowlanego decyduje się na szkolenia z prawa budowlanego. W wyniku nowelizacji Prawa Budowlanego zezwolono na elektroniczne zgłaszanie dokumentacji związanej z budową. Ponadto ustanowiono, że przydomowe oranżerie czy tarasy będzie można zbudować bez żadnego pozwolenie lub zgłoszenia – wiedzą o tym uczestnicy doszkalających kursów, które organizuje Centrum Szkolenia SBM.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy złożyć stosowny wniosek i dołączyć do niego dokumenty takie jak: projekt budowlany, potwierdzenie uprawnień architekta czy oświadczenie właściciela działki, który za jego pośrednictwem potwierdzi swoje prawo własności. Pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatowy, może on jednak uprawnienia te przekazać organom gminnym, dlatego dokumentację należy dostarczyć do urzędu powiatowego lub gminnego.

Kto nie otrzyma pozwolenia na budowę?

Zgodnie z Prawem Budowlanym pozwolenia na budowę nie otrzyma inwestor, który nie jest właścicielem działki. Odmowa nastąpi także w przypadku, gdy w projekcie nie zostaną naniesione poprawki, których wymagał Urząd. Wiedzą o tym Ci, którzy zdecydowali się na SBM szkolenia online. Dlaczego tak istotne jest dopełnienie wszelkich formalności w możliwie najszybszym terminie? Odmowa przyznania pozwolenia na budowę stanowi decyzję ostateczną, dlatego niektóre organy nie będą chciały ponownie rozpatrywać tej samej sprawy w przyszłości, ponieważ uznają inwestycje za tożsame, zatem związane z nimi spory za definitywnie rozwiązane. Warto zatem skorzystać z fachowej wiedzy i dopełnić formalności, aby uniknąć odrzucenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

 

 

  • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
    Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

    Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

    Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
  • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
  • Czerwona bransoletka
    Czerwona bransoletka

    Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
  • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
    Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

    Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

    Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
  • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
    Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

    Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

    Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54