poniedziałek, 20 czerwiec 2022 10:52

Pozwolenie na budowę – jak je uzyskać i czym różni się od zgłoszenia?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
szkolenia z prawa budowlanego szkolenia z prawa budowlanego pixabay

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która stanowi niezbędny dokument, aby móc rozpocząć i przeprowadzić proces budowlany. Procedura ta jest czasochłonna i potrwać może nawet kilka miesięcy, dlatego niektórzy decydują się na zgłoszenie budowy.

O tym, czym różni się pozwolenie od zgłoszenia oraz jak je uzyskać, dowiesz się z poniższego artykułu.

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgłoszenie budowy pozwala na szybsze załatwienie formalności, ponieważ urząd ma zaledwie 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu, a w przypadku pozwolenia na budowę okres ten wynosi aż 65 dni. Zgłoszenia można dokonać w przypadku wolnostojących, domków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie będzie wykraczał poza działkę, np. nie będzie zacieniał ogródka u sąsiada. W przeciwnym razie konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto podkreślić, że przepisy ulegają nieustannym zmianom, dlatego wielu uczestników procesu budowlanego decyduje się na szkolenia z prawa budowlanego. W wyniku nowelizacji Prawa Budowlanego zezwolono na elektroniczne zgłaszanie dokumentacji związanej z budową. Ponadto ustanowiono, że przydomowe oranżerie czy tarasy będzie można zbudować bez żadnego pozwolenie lub zgłoszenia – wiedzą o tym uczestnicy doszkalających kursów, które organizuje Centrum Szkolenia SBM.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy złożyć stosowny wniosek i dołączyć do niego dokumenty takie jak: projekt budowlany, potwierdzenie uprawnień architekta czy oświadczenie właściciela działki, który za jego pośrednictwem potwierdzi swoje prawo własności. Pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatowy, może on jednak uprawnienia te przekazać organom gminnym, dlatego dokumentację należy dostarczyć do urzędu powiatowego lub gminnego.

Kto nie otrzyma pozwolenia na budowę?

Zgodnie z Prawem Budowlanym pozwolenia na budowę nie otrzyma inwestor, który nie jest właścicielem działki. Odmowa nastąpi także w przypadku, gdy w projekcie nie zostaną naniesione poprawki, których wymagał Urząd. Wiedzą o tym Ci, którzy zdecydowali się na SBM szkolenia online. Dlaczego tak istotne jest dopełnienie wszelkich formalności w możliwie najszybszym terminie? Odmowa przyznania pozwolenia na budowę stanowi decyzję ostateczną, dlatego niektóre organy nie będą chciały ponownie rozpatrywać tej samej sprawy w przyszłości, ponieważ uznają inwestycje za tożsame, zatem związane z nimi spory za definitywnie rozwiązane. Warto zatem skorzystać z fachowej wiedzy i dopełnić formalności, aby uniknąć odrzucenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

 

 

 • Czym zajmuje się agencja detektywistyczna?
  Czym zajmuje się agencja detektywistyczna?

  Choć usługi detektywistyczne najczęściej kojarzą się nam z serialami kryminalnymi oraz nagłaśnianymi w mediach sprawami, to w zasadzie pracownicy zajmują się szeregiem różnych problemów, a zlecenia klientów bywają czasem dużym wyzwaniem.

  Written on wtorek, 28 czerwiec 2022 09:11
 • Papier do pakowania - warto pakować elegancko
  Papier do pakowania - warto pakować elegancko

  Coraz więcej osób przenosi swoje biznesy do sieci.

  Written on wtorek, 21 czerwiec 2022 16:58
 • Polka u ginekologa
  Polka u ginekologa

  Polki nie są zbyt sumienne, jeśli chodzi o profilaktykę dotyczącą kobiecego zdrowia. Brakuje nam systematyczności, ale przede wszystkim świadomości, że badania profilaktyczne służą zachowaniu zdrowia.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 15:29
 • Pozwolenie na budowę – jak je uzyskać i czym różni się od zgłoszenia?
  Pozwolenie na budowę – jak je uzyskać i czym różni się od zgłoszenia?

  Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która stanowi niezbędny dokument, aby móc rozpocząć i przeprowadzić proces budowlany. Procedura ta jest czasochłonna i potrwać może nawet kilka miesięcy, dlatego niektórzy decydują się na zgłoszenie budowy.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 10:52
 • Dlaczego warto wybrać drzwi zewnętrzne PCV?
  Dlaczego warto wybrać drzwi zewnętrzne PCV?

  Drzwi PCV to doskonały wybór dla tych, którzy chcą nadać swojemu domowi elegancji. Ale jakie są inne korzyści z wyboru drzwi PCV? W tym artykule przyjrzymy się niektórym powodom, dla których drzwi PCV mogą być dla Ciebie właściwym wyborem.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 07:27