poniedziałek, 20 czerwiec 2022 10:52

Pozwolenie na budowę – jak je uzyskać i czym różni się od zgłoszenia?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
szkolenia z prawa budowlanego szkolenia z prawa budowlanego pixabay

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która stanowi niezbędny dokument, aby móc rozpocząć i przeprowadzić proces budowlany. Procedura ta jest czasochłonna i potrwać może nawet kilka miesięcy, dlatego niektórzy decydują się na zgłoszenie budowy.

O tym, czym różni się pozwolenie od zgłoszenia oraz jak je uzyskać, dowiesz się z poniższego artykułu.

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgłoszenie budowy pozwala na szybsze załatwienie formalności, ponieważ urząd ma zaledwie 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu, a w przypadku pozwolenia na budowę okres ten wynosi aż 65 dni. Zgłoszenia można dokonać w przypadku wolnostojących, domków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie będzie wykraczał poza działkę, np. nie będzie zacieniał ogródka u sąsiada. W przeciwnym razie konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto podkreślić, że przepisy ulegają nieustannym zmianom, dlatego wielu uczestników procesu budowlanego decyduje się na szkolenia z prawa budowlanego. W wyniku nowelizacji Prawa Budowlanego zezwolono na elektroniczne zgłaszanie dokumentacji związanej z budową. Ponadto ustanowiono, że przydomowe oranżerie czy tarasy będzie można zbudować bez żadnego pozwolenie lub zgłoszenia – wiedzą o tym uczestnicy doszkalających kursów, które organizuje Centrum Szkolenia SBM.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy złożyć stosowny wniosek i dołączyć do niego dokumenty takie jak: projekt budowlany, potwierdzenie uprawnień architekta czy oświadczenie właściciela działki, który za jego pośrednictwem potwierdzi swoje prawo własności. Pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatowy, może on jednak uprawnienia te przekazać organom gminnym, dlatego dokumentację należy dostarczyć do urzędu powiatowego lub gminnego.

Kto nie otrzyma pozwolenia na budowę?

Zgodnie z Prawem Budowlanym pozwolenia na budowę nie otrzyma inwestor, który nie jest właścicielem działki. Odmowa nastąpi także w przypadku, gdy w projekcie nie zostaną naniesione poprawki, których wymagał Urząd. Wiedzą o tym Ci, którzy zdecydowali się na SBM szkolenia online. Dlaczego tak istotne jest dopełnienie wszelkich formalności w możliwie najszybszym terminie? Odmowa przyznania pozwolenia na budowę stanowi decyzję ostateczną, dlatego niektóre organy nie będą chciały ponownie rozpatrywać tej samej sprawy w przyszłości, ponieważ uznają inwestycje za tożsame, zatem związane z nimi spory za definitywnie rozwiązane. Warto zatem skorzystać z fachowej wiedzy i dopełnić formalności, aby uniknąć odrzucenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

 

 

 • Torebki na co dzień, czyli totalny must have. Propozycje idealne do każdej stylizacji!
  Torebki na co dzień, czyli totalny must have. Propozycje idealne do każdej stylizacji!

  Torebki: są tak różnorodne, że wpiszą się w styl i estetykę każdej kobiety. Które torebki na co dzień, a które modele na wyjątkowe okazje?

  Written on wtorek, 09 sierpień 2022 09:31
 • Wybieramy najlepszy wózek dziecięcy
  Wybieramy najlepszy wózek dziecięcy

  Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka często bywa niełatwy. Co wobec tego należy brać pod uwagę, kiedy trzeba kupić wózek dziecięcy? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wózków dziecięcych, to przeczytaj poniższy artykuł.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 09:07
 • Sposoby na upał w biurze
  Sposoby na upał w biurze

  Upalne dni dają się we znaki, a prognozy pogody sugerują, że wysokie temperatury szybko nie przeminą. Jak radzić sobie z taką sytuacją, szczególnie kiedy spędzamy długie godziny w pracy w pomieszczeniu bez klimatyzacji?

  Written on czwartek, 28 lipiec 2022 16:27
 • Jak i gdzie zamówić tort na Mokotowie?
  Jak i gdzie zamówić tort na Mokotowie?

  Warszawa to jeden z największych w Polsce rynków cukierniczych. Każda dzielnica ma swoje cukiernie – Mokotów nie jest tu żadnym wyjątkiem. W większości takich miejsc nie ma problemu z zamówieniem tortu. O czym trzeba przy tej okazji pamiętać?

  Written on środa, 27 lipiec 2022 14:12
 • Kurs protetyka stomatologiczna – rozwijaj swoje umiejętności!
  Kurs protetyka stomatologiczna – rozwijaj swoje umiejętności!

  Każda dziedzina związana bezpośrednio ze stanem naszego zdrowia wciąż się rozwija. Stale słyszymy o coraz to nowych metodach zwalczania chorób, czy przeprowadzania zabiegów.

  Written on piątek, 22 lipiec 2022 10:28