wtorek, 30 listopad 2021 12:21

W tych branżach brakuje pracowników w Warszawie!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
GoWork GoWork pixbay

Zapotrzebowanie na pracowników stale rośnie Co więcej, po pandemii widoczne są zasadnicze braki w niektórych branżach, przez co pracodawcy dosłownie walczą o każdego kandydata na pracownika.

 

Taka sytuacja jest wyjątkowo korzystna dla wszystkich osób poszukujących pracy, ponieważ mogą wybierać wśród wielu ofert pracy. Którzy pracownicy są dziś najbardziej poszukiwani w stolicy?

Skąd wziął się boom na pracowników?

Pandemia koronawirusa zamknęła światową gospodarkę, przez co nastąpił całkowity zastój w produkcji, częściowo także i w logistyce. Z tego powodu nastąpił kryzys, który można było rozwiązać wyłącznie w jeden sposób - znów rozruszać gospodarkę. Niektóre branże nie wytrzymały lock downów, jednakże niektóre branże wyszyły z tego kryzysu wręcz silniejsze.

Wzrost gospodarczy oznacza wzmożone zapotrzebowanie na pracowników, dlatego w ciągu ostatnich dwóch, trzech kwartałów obserwujemy na rynku pracy braki pracowników w konkretnych branżach. Oznacza to, że pracownicy są wręcz poszukiwani przez pracodawców, co jest całkowitą odwrotnością czasów sprzed pandemii, kiedy niektóre branże były wręcz przesycone ilością gotowych do pracy pracowników. To, jak duże jest dziś zapotrzebowanie na konkretnych pracowników, doskonale widać na portalu GoWork, który po prostu bardzo dobrze obrazuje deficyt na rynku pracy.

Branże, w których stale poszukuje się pracowników w Warszawie

Deficyt na pracowników obejmuje coraz to nowe branże, jednakże dzisiejsza sytuacja na rynku pracy dokładnie pokazuje, w których sektorach pracownicy poszukiwani są najmocniej. Wydawać mogłoby się, iż w stolicy zdecydowana większość sektorów i branży jest już pełna pracowników, jednakże nic bardziej mylnego! Niektóre branże zmagają się wręcz z bardzo poważnym brakiem pracowników, dlatego wynagrodzenia w tych sektorach są podnoszone, aby zachęcić osoby do podjęcia pracy.

Branża budowlana i inżynieryjno-drogowa stale potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, takich jak:

 • betoniarze,
 • brukarze,
 • zbrojarze,
 • cieśle,
 • stolarze budowlani,
 • dekarze,
 • monterzy instalacji budowlanych,
 • murarze i tynkarze.

To tylko niektóre zawody, które mocno poszukiwane są w tym sektorze. Warto podkreślić, że zdecydowana większość specjalistów w tej dziedzinie wyjeżdża za pracą za granicę i to właśnie dlatego w tej branży panuje tak duży deficyt pracowników.

Jeśli chodzi o pozostałe branże i sektory, to pracownicy w Warszawie poszukiwani są także w:

 • IT - projektanci i administratorzy baz danych, programiści, Web Designerzy, UX designerzy, analitycy, testerzy, operatorzy systemów teleinformatycznych.
 • Edukacji - nauczyciele ogólnokształcący, nauczyciele praktycznej nauki zawodu.
 • Medycynie - lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni fizjoterapeuci, masażyści.
 • Finansach i księgowości - samodzielni księgowi, pracownicy ds. księgowo-finansowych ze znajomością języków obcych.

Poszukiwani pracownicy w Warszawie - podsumowanie

Praca w stolicy cechuje się wyższym wynagrodzeniem, niż w przypadku innych rejonów Polski, dlatego wiele osób decyduje się na migrację do stolicy. W świetle dzisiejszych okoliczności na rynku pracy, jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ niektóre branże zmagają się z potężnym deficytem pracowników. To właśnie dlatego warto na bieżąco obserwować sytuację na rynku pracy i korzystać z tej dogodnej dla pracowników sytuacji.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54