Laserowa korekcja wzroku - czym jest?
Jeśli marzysz o tym, aby raz na zawsze pozbyć się okularów i soczewek kontaktowych, laserowa korekcja wad wzroku przyjdzie Ci z pomocą. Nie koryguje ona wady, a całkowicie ją likwiduje. Dzięki temu Twoje oczy odzyskają pełną sprawność. Znowu będziesz widział ostro.
Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pozostaniesz przytomny i cały czas będziesz mieć kontakt z lekarzem. Zabieg polega na naprowadzeniu przez specjalistę lasera na oko, co pozwala zmienić kształt rogówki. Ma to nakierować załamywane przez nią promienie słoneczne na siatkówkę.
Czy masz się czego obawiać? Zdecydowanie nie. Nowoczesne lasery automatycznie wyłączają się w razie, kiedy niechcący odwrócisz wzrok. Niebezpieczeństwo, że światło zostanie skierowane w niewłaściwe miejsce, nie istnieje.
Zabieg laserowej korekcji wady wzroku nie jest bolesny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Jedyne, co możesz odczuwać to niewielki dyskomfort (jest on jednak raczej związany z rozwartą powieką).
Po zabiegu będziesz musiał zastosować się do zaleceń lekarskich - unikać wysiłku fizycznego i zakraplać oczy.
Jakie wady wzroku można skorygować laserem?
Za pomocą laserowej korekcji wzroku można usunąć takie schorzenia jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm. Jeśli jesteś krótkowidzem, laser spłaszczy nieco rogówkę. W tym wypadku Twój układ optyczny jest zbyt silny, a promienie świetlne skupiają się przed siatkówką. Dalekowzroczność wymaga tego, aby uwypuklić rogówkę i skierować promienie świetlne na siatkówkę. Z kolei przy astygmatyzmie laserowa korekcja polega na wyrównaniu płaszczyzny rogówki tak, aby promienie świetlne prawidłowo skupiały się na siatkówce.
Dla kogo jest laserowa korekcja wzroku?
Niestety, wielu mieszkańców naszego kraju boryka się z wadami wzroku. O wzrok jako o jeden z naszych zmysłów musisz dbać po to, aby służył Ci długie lata.
Laserowa korekcja wad wzroku jest skuteczna szybka i bezpieczna, jednak nie wszyscy mogą zdecydować się na zabieg. Pewne ograniczenia dotyczą przeważnie wieku, stanu zdrowia pacjenta, ale także rodzaju samej wady.
Laserowej korekcji wady wzroku nie powinny poddawać się osoby poniżej 20 roku życia. Aby można było wykonać zabieg, wada musi być bowiem ustabilizowana. Przeciwwskazaniami do laserowej korekcji wzroku są zaćma, mocne pogłębienie się wady w ciągu roku lub zapalne schorzenia oczu i zaburzenia siatkówki.
Jeśli masz wszczepiony rozrusznik serca lub cierpisz na choroby autoimmunologiczne, nie możesz poddać się zabiegowi. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również nie mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku.
Oczywiście warunkiem jest tutaj właściwa kwalifikacja oraz stabilność wady. Jednak musisz wiedzieć, że laserowa korekcja wzroku nie zapobiegnie presbiopii (inaczej starczowzroczności), która pojawia się po 40 roku życia. Owa presbiopia objawia się „zbyt krótką ręką do czytania”.