niedziela, 18 październik 2020 11:12

Opiekuńcza siła feng-shui

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
siła feng-shui siła feng-shui

Starochińska nauka o życiu w harmonii znajduje coraz liczniejszą rzeszę fanów. We współczesnej formie propaguje również wykorzystanie roślin

 

Czym właściwie jest feng-shui?

Feng-shui to stara, licząca ponad sześć tysięcy lat, azjatycka nauka o życiu w harmonii. W dosłownym tłumaczeniu feng znaczy wiatr, natomiast shui – woda. Za tymi pojęciami kryje się uniwersalna, niewidoczna energia życiowa chi, która przepełnia i ożywia wszystko, co znajduje się w naszym otoczeniu – obojętnie, czy jest to istota ludzka, roślina, zwierzę, czy martwy przedmiot. Rozkwit tej dalekowschodniej nauki można wytłumaczyć potrzebą kontaktu z naturą i jej siłami. Orędownicy tej nauki uważają, że dobre samopoczucie, jakie odczuwamy przebywając w pomieszczeniu, jest właśnie wynikiem pozytywnego oddziaływania sił. W swej pierwotnej formie feng-shui była bardzo skomplikowaną nauką, opartą na wierze w duchy opiekuńcze, której celem było wyznaczenie miejsca na budowę domu lub grobowca. Jej zasady dostarczały wielu inspiracji, które w różnych mutacjach zaszczepiły się również na gruncie europejskim. Mądrość feng-shui polega na odnalezieniu wewnętrznego spokoju ducha oraz życiu w harmonii z otaczającym nas światem. Swój udział mają w tym również rośliny.

Znaczenie roślin w nauce feng-shui

Wtajemniczeni uważają, że rośliny wypełniają pomieszczenia pozytywną energią o określonej częstotliwości drgań oraz promieniowaniu. Obecność roślin zwiększa nie tylko życiową energię (czyli chi), ale rozwiązuje również wiele problemów związanych z przestrzennym zagospodarowaniem pomieszczeń. Rośliny np. wtedy, gdy zachodzi konieczność przerwania przepływu złej energii, która budzi w nas lęk. Zjawisko takie zachodzi m.in. między leżącym naprzeciwlegle oknem i drzwiami. Ponadto rośliny ożywiają puste zakątki mieszkań, łagodzą ostrość krawędzi oraz zmniejszają straty energii odpływającej przez duże okna.

Należy zachować równowagę

Zgodnie z zasadami feng-shui, każdej roślinie – zależnie od jej cech rozwojowych – przypisany jest jeden z pięciu żywiołów: ogień, drewno, ziemia, metal oraz woda. O idealnej sytuacji możemy mówić wówczas, gdy w mieszkaniu znajdują się rośliny reprezentujące każdy z tych żywiołów. Jeśli przeważają rośliny jednego żywiołu, zachwianą równowagę możemy przywrócić poprzez wykorzystanie określonych elementów aranżacyjnych – wykonanych z różnych materiałów i utrzymanych w różnych kolorach, a także wybranych gatunków roślin. Podstawą klasyfikacji roślin powinna być nasza intuicja, co oznacza, że powinno się je dobierać pod wpływem spontanicznego impulsu, eliminując te rośliny, które nam nie odpowiadają. Trudno jednak byłoby mówić o pozytywnej energii, gdybyśmy nie zapewnili roślinom właściwych warunków wegetacyjnych, które zagwarantują im zdrowy i energiczny rozwój. Mówiąc o feng-shui nie sposób też nie wspomnieć o tzw. polach bagua. Pojęcie to odnosi się do dziewięcioczęściowej siatki, za pomocą której dzieli się powierzchnię domu , ogrodu lub pokoju na dziewięć równych stref. Każde pole symbolizuje określoną sferę życia. Chcąc wzmocnić którąś z nich, wyszukujemy na siatce przyporządkowane jej pole i uaktywniamy za pomocą atrakcyjnych roślin lub stosownych elementów właściwościach energetycznych. W tym celu siatkę najlepiej przełożyć na plan mieszkania lub pokoju, zaznaczając na nim miejsca, które chcemy ożywić. Konieczne jest jednak nałożenie siatki w taki sposób, aby pola ‘Wiedza’, ‘Kariera’ oraz ‘Wierni przyjaciele’ były rozmieszczone wzdłuż ściany, na której znajdują się drzwi.

Dziewięć pól bagua symbolizuje różne sfery naszego życia

1. Bogactwo: dostatek finansowy, potencjał intelektualny, poczucie własnej wartości.
2. Rodzina: związki oraz kontakty rodzinne.
3. Wiedza: mądrość życiowa i doświadczenie.
4. Sława: uznanie i aparycja.
5. Centrum: (tai-chi) zdrowie, siły witalne oraz wewnętrzna równowaga.
6. Kariera: sukces zawodowy i życiowe zadania
7. Partnerstwo: związek z życiowym partnerem, przyjaciółmi, kolegami i koleżankami oraz sąsiadami.
8. Dzieci: pragnienie potomstwa, stosunek do dzieci oraz kreatywność.
9. Wierni przyjaciele: wsparcie w potrzebie, osobisty anioł stróż.

Aby wzmocnić działanie wybranego pola, powinno się poświęcić mu więcej uwagi, uaktywniając jego energie poprzez wykorzystanie roślin, odpowiednich materiałów, kolorów czy energetycznych przedmiotów. Opisując siatką pól bagua powierzchnię pokoju, mieszkania lub cały dom, należy wykonać to tak, aby pola ‘Wiedza’, ‘Kariera’, i ‘Wierni Przyjaciele’ znajdowały się przy ścianie, na której znajdują się drzwi wejściowe.

Żywioły według filozofii feg-shui

 • Ziemia – żywioł ziemi w domu. Ziemia jest symbolem stabilności w życiu oraz spolegliwości. Aby wnieść do naszego codziennego życia więcej spokoju i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, powinniśmy wskrzesić w mieszkaniu energię ziemi, wykorzystując w tym celu odpowiednie gatunki roślin oraz instalacje o właściwościach energetycznych. Żywioł wzmocnić mogą również ceramiczne, gliniane, terakotowe i kamienne dodatki w kolorze słońca i ziemi. Do naszej aranżacji wnętrza wykorzystać możemy rośliny takie jak np. lipka pokojowa, monstera, skalnica czy bilbergia. Do ziemi przyporządkowane są pola ‘Partnerstwo’ ‘Centrum’ i ‘Wiedza’.
 • Ogień – doświadczamy radości życia. Osoby posiadające ustabilizowaną energię ognia są pełne humoru, otwarte na świat, pewne siebie i bardzo pomysłowe. Dla ognia znamienna jest radość życia, śmiech do łez oraz elokwencja. W celu wzmocnienia tego żywiołu powinno się wykorzystywać rośliny o czerwonych, pomarańczowych i różowoczerwonych kwiatach oraz takie, które mają spiczasto zakończone liście, np. hibiskus, cyklamen perski, smokowiec czy jukka. Efekt pogłębiać będą czerwone dodatki, przedmioty w kształcie trójkąta oraz lampy. Ogniowi przyporządkowane jest pole ‘Sława’.
 • Woda – pozytywna energia wody. Woda symbolizuje spokój i nieodgadnioną głębię. W życiu człowiek jest synonimem powagi, silnej woli oraz wiedzy. Energię płynącą z wody możemy wzmocnić poprzez wodne instalacje, takiej jak wodotryski i wodocieki. Korzystny wpływ na uwolnienie pozytywnej energii maja dzwonki i rozszczepiające światło kryształy. Kolorami wody jest czerń oraz ciemne odcienie niebieskiego. Typowe dla tego żywiołu rośliny wyróżniają się falistymi liśćmi, jak na przykład nefrolepsis, i niebieską barwą kwiatów jak na przykład egzakum. Bardzo charakterystyczne są też gatunki o nieuporządkowanej formie wzrostu, jak asparagus i bambus. Do wody przyporządkowane jest pole ‘Kariera’.
 • Drewno – symbol wzrostu. Żywioł ten łączony jest z narodzinami, zdrowiem oraz życiową energią. Jest symbolem wzrostu, zmian oraz ruchu. Charakterystycznymi cechami tego żywiołu jest zielony kolor oraz takie materiały, jak drewno, wiklina i rattan. Zielone rośliny pokojowe, a zwłaszcza gatunki o smukłej formie wzrostu, wzmacniają energię drewna. Łatwa do zaadaptowania w domu monstera potęguje efekt harmonii. W przypadku roślin kwitnących najkorzystniejsze kolory to jasne odcienie niebieskiego i fioletowego. Takimi wyróżniają się m.in. skrętnik oraz dzwonki. Do drewna należą pola ‘Rodzina’ i ‘Bogactwo’.
 • Metal – symbol sukcesu finansowego. Metal jest synonimem siły i potęgi i symbolizuje pieniądze. Osoby wyróżniające się ustabilizowaną energią metalu mają dużą intuicję, dążą zawsze do wyznaczonego sobie celu, lubią ład i porządek i chętnie snują plany na przyszłość. Barwami metalu jest biały i srebrny. Energia metalu intensyfikowana jest poprzez wykorzystanie typowych dla tego żywiołu roślin, takich jak ceropegia – o okrągłych srebrzystych listkach, biało kwitnący stefanotis oraz skrzydłokwiat. Efekt potęgują metalowe pojemniki na doniczki. Żywiołowi temu przypisane są takie pola jak ‘Wierni Przyjaciele’ i ‘Dzieci’.

Bądźmy cierpliwi

Droga do zgłębienia nauki feng-shui zaczyna się od dokonania niewielkich zmian, dlatego na początek nie warto planować zbyt daleko idących przeobrażeń. Jak zostało już wspomniane, należy kierować się przede wszystkim intuicją, wykorzystując zasady tej starochińskiej nauki tylko tam, gdzie uznamy to za stosowne.

 

 

 

 

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48