Zmniejszenie obciążenia dla mieszkańców
Autorzy projektu uchwały argumentują, że nowe regulacje umożliwią lepsze zarządzanie dostępnymi miejscami parkingowymi. W związku z bliskością centrum miasta oraz dobrze rozwiniętą siecią komunikacji zbiorowej obejmującą tramwaje, autobusy oraz metro, zmiana ta ma również przyczynić się do promowania korzystania z publicznych środków transportu wśród mieszkańców. Jako przykład podano rozwijaną linię tramwajową łączącą Sielce z Wilanowem.
Przystosowanie abonamentów do rzeczywistych potrzeb
Projekt uchwały przewiduje również zmianę w zasięgu abonamentu rejonowego, zwiększając go z obecnego promienia 100 metrów do 200 metrów od miejsca zameldowania. Taka regulacja ma na celu wyeliminowanie problemów związanych z różną liczbą parkomatów przydzielonych poszczególnym abonamentom, co bywało źródłem niesprawiedliwości. Nowy system abonamentowy będzie więc bardziej sprawiedliwy i równomiernie rozłoży obciążenie parkingowe wśród mieszkańców.
Korzyści finansowe dla miasta
Rozszerzenie strefy płatnego parkowania przewiduje zwiększenie liczby miejsc o 6,5 tysiąca, co według szacunków przyniesie miastu dodatkowe ponad 27 milionów złotych rocznie. Średni przychód z jednego miejsca parkingowego w roku 2023 oszacowano na 4 177 złotych. Projekt zakłada również wprowadzenie nowych parkomatów oraz zwiększenie personelu, co wiąże się z początkowym kosztem inwestycji wynoszącym około 10 milionów złotych, a w kolejnych latach około 5 milionów złotych rocznie.
Ulgi i zwolnienia
W ramach projektu przewidziano również zwolnienie z opłat za parkowanie pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne. Wprowadzenie takiego zwolnienia stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia dostępności miejskiej infrastruktury dla wszystkich użytkowników.
Rozszerzenie strefy płatnego parkowania na Mokotowie jest odpowiedzią na rosnące potrzeby zarówno mieszkańców, jak i całego miasta Warszawy. Projekt uchwały ma na celu nie tylko poprawę dostępności miejsc parkingowych, ale także zwiększenie wykorzystania komunikacji miejskiej, co przyczyni się do zmniejszenia zatłoczenia i poprawy jakości powietrza w stolicy. Decyzja ta wpłynie również korzystnie na budżet miasta, generując znaczące przychody z tytułu opłat parkingowych.
Źródło: PAP, TVN WARSZAWA