piątek, 15 marzec 2024 18:08

Pijany 40-latek spowodował wypadek w Warszawie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wypadek wypadek fot: pixabay

Dzisiaj rano na skrzyżowaniu ulic Łabiszyńskiej i Toruńskiej, doszło do zdarzenia drogowego, które szybko stało się pierwszym testem, dla nowo wprowadzonych przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów nietrzeźwym kierowcom. Sprawcą wypadku okazał się 40-letni mężczyzna, który pod wpływem alkoholu rozbił swoją skodę, uderzając w słup sygnalizacji świetlnej i barierki.

Pierwszy przypadek konfiskaty pojazdu

Policjanci, wezwani na miejsce zdarzenia, natychmiast wyczuli od kierowcy silny zapach alkoholu. Po przeprowadzeniu badania alkomatem, okazało się, że mężczyzna ma ponad dwa promile alkoholu w organizmie - jak przekazała kom. Paulina Onyszko z komendy policji na Targówku. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie dzień wcześniej, jego samochód został zatrzymany na poczet przyszłej kary, na policyjnym parkingu, a sam kierowca został przewieziony do komisariatu przy ulicy Chodeckiej. Jest to pierwszy taki przypadek w stolicy, co może świadczyć o zdecydowanym kierunku działań prawnych przeciwko nietrzeźwym kierowcom.

Konsekwencje nowych przepisów

Nowelizacja przepisów drogowych wprowadza zasadę, zgodnie z którą, konfiskacie ulega pojazd każdego kierowcy, który prowadził w stanie nietrzeźwości z poziomem alkoholu przekraczającym 1,5 promila, niezależnie od skutków jego jazdy. Dodatkowo, w przypadku recydywy lub spowodowania wypadku drogowego z poziomem alkoholu powyżej 1 promila, kierowca również traci prawo do swojego pojazdu.

Pierwsza konfiskata auta w stolicy pod nowymi przepisami to wyraźny sygnał dla wszystkich kierowców, że państwo zdecydowanie zaostrza walkę z nietrzeźwością za kierownicą. Celem nowelizacji jest nie tylko kara dla sprawców, ale przede wszystkim działanie prewencyjne, mające na celu odstraszenie kierowców od siadania za kółkiem po spożyciu alkoholu.

Źródło: PAP