Mimo to nie można tracić czujności. Nieleczone zapalenie wyrostka sutkowego może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozpoznać to schorzenie, jak się objawia i w jaki sposób je wyleczyć. Poniżej najważniejsze informacje na ten temat.
Czym jest wyrostek sutkowaty?
Wyrostek sutkowaty jest częścią kości skroniowej. Jest ona zlokalizowana tuż za małżowiną uszną, w tylnej części głowy i w łatwy sposób można samodzielnie ją rozpoznać. We wnętrzu wyrostka sutkowatego znajdują się przestrzenie wypełnione powietrzem, mające kontakt z różnymi częściami ucha. Co ważne, wyrostek sutkowaty jest także miejscem przyczepu dla niektórych mięśni, a także ma wpływ na właściwe funkcjonowanie narządu słuchu.
Zapalenie wyrostka sutkowatego — przyczyny
Główną przyczyną zapalenia wyrostka sutkowatego są bakterie, w literaturze można spotkać kilka rodzajów odpowiedzialnych za tę chorobę. Warto dodać, że zapalenie wyrostka sutkowatego to w dużej mierze efekt powikłań innych chorób, np. zapalenia ucha środkowego. Wyrostek sutkowaty ucha jest szczególnie narażony na zapalenie w przypadku najmłodszych. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, budowa anatomiczna ucha jest inna u najmłodszych, np. trąbka słuchowa jest inaczej usytuowana niż u dorosłych. Po drugie, dzieci często mają znaczenie słabszą odporność i są bardziej narażone na infekcje wirusowe i bakteryjne. Po trzecie, drenaż wydzieliny znajdującej się w uszach jest u dzieci utrudniony, a jej zaleganie może powodować stany zapalne. Innymi przyczynami zapalenia wyrostka sutkowatego może być także perlak lub niewłaściwa antybiotykoterapia.
Objawy zapalenia wyrostka sutkowatego
Jeżeli obawiamy się, że nas lub nasze dzieci dotknęło omawiane schorzenie, warto dowiedzieć się, jakie są jego objawy. Do najczęstszych symptomów stanu zapalnego wyrostka sutkowatego ucha należą:
- wydostawanie się płynu lub ropy z ucha,
- pulsujący ból zlokalizowany w okolicach małżowiny usznej oraz za uchem,
- kłopoty ze słuchem,
- przemieszczenie się małżowiny usznej — zmiana jej położenia lub wyglądu,
- obrzęk tkanek znajdujących się wokół ucha,
- zaczerwienienie małżowiny usznej i skóry wokół niej.
Znacznie trudniejsze może być rozpoznanie zapalenie u dziecka, które nie jest w stanie określić swoich dolegliwości, np. u niemowlaka. Wówczas czujność powinny wzbudzić częstszy niż zwykle płacz, próby dotykania lub drapania uszu, drażliwość dziecka i unikanie kładzenia się na jednym boku. Ponadto u niemowlaka mogą występować podobne objawy jak u dorosłego — obrzęk, zaczerwienienie, płyn wydobywający się z ucha.
Zapalenie wyrostka sutkowatego leczenie
Stwierdzenie zapalenie wyrostka sutkowatego ucha odbywa się za pomocą badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa czy rezonans. W celu ich przeprowadzenia należy udać się do otolaryngologa, polecamy otolaryngologów z kliniki CM Promed w Krakowie. Leczenie wyrostka sutkowatego opiera się głównie na antybiotykoterapii. Zazwyczaj leki podawane są dożylnie, dlatego chory musi zostać hospitalizowany. Niestety antybiotykoterapia nie zawsze jest skuteczna i wówczas konieczne jest leczenie chirurgiczne. Ma ono postać mastoidektomii, czyli resekcji wyrostka sutkowatego. Rokowania w tym schorzeniu są dobre, choć choroba może powodować powikłania, jak np. niebezpieczne zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu, zapalenie błędnika czy też porażenie nerwu twarzowego.