wtorek, 14 maj 2024 13:08

To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szkła Blue Control Szkła Blue Control freepik.com

Codziennie spędzasz godziny przed ekranami komputerów, smartfonów czy tabletów? Twoje oczy są więc narażone na niekorzystne działanie światła niebieskiego. Taka ekspozycja może prowadzić do poważnych dolegliwości. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się szkła Blue Control. Zanim się na nie zdecydujesz, sprawdź, jak działają!

Czym jest światło niebieskie i dlaczego warto się przed nim chronić?

Światło niebieskie, emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych, jest jednym ze składników widzialnego światła. Choć w umiarkowanych dawkach może być korzystne, jego nadmiar, szczególnie wieczorem, może zaburzać rytm dobowy i utrudniać zasypianie.

W dłuższej perspektywie nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może przyczyniać się do degeneracji plamki żółtej – to główna przyczyna utraty wzroku u osób starszych. Szkła Blue Control wydają się odpowiedzią na to ryzyko.

Jak światło niebieskie może wpływać na zdrowie oczu? Jego działanie może prowadzić do:

 • uszkodzenia siatkówki – światło niebieskie może przenikać przez soczewkę i ciało szkliste oka, docierając bezpośrednio do siatkówki. Długotrwała ekspozycja na nie może prowadzić do uszkodzenia komórek siatkówki;
 • zaburzeń snu – światło niebieskie zaburza produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu snu i czuwania. Ekspozycja na nie, szczególnie wieczorem lub w nocy, może być przyczyną problemów ze snem i efektywnym wypoczynkiem;
 • zwiększenia ryzyka zmęczenia oczu – długotrwałe wystawienie oczu na światło niebieskie może przyczyniać się do tak zwanego syndromu zmęczenia wzroku cyfrowego (Digital Eye Strain). Objawy tego stanu to suchość oczu, podrażnienie, trudności z koncentracją wzroku, nieostre widzenie oraz bóle głowy;
 • negatywnego wpływu na dzieci – oczy dzieci są bardziej narażone na wpływ światła niebieskiego. W związku z tym długotrwała ekspozycja na nie może zwiększać ryzyko problemów ze wzrokiem w przyszłości. Jeśli zamierzasz kupić okulary dla dzieci, rozejrzyj się za tymi z soczewkami Blue Control.

 

Jak działają okulary Blue Control?

Soczewki Blue Control mają specjalną powłokę, która filtruje część światła niebieskiego emitowanego przez ekrany. Tym sposobem redukują jego negatywny wpływ na Twoje oczy. Nosząc je podczas pracy przy komputerze czy korzystania ze smartfona możesz więc znacząco zmniejszyć zmęczenie i suchość oczu.

Oprócz ochrony przed światłem niebieskim soczewki Blue Control mogą również redukować odblaski. To dodatkowo przyczynia się do zwiększenia komfortu widzenia, szczególnie podczas dłuższej pracy przy urządzeniach elektronicznych. Dzięki temu możesz cieszyć się lepszą jakością widzenia i mniejszym dyskomfortem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów Blue Control?

Jeśli zdecydowałeś się na okulary ze specjalną powłoką, nie wystarczy zakup pierwszego lepszego modelu. Nawet jeśli zamierzasz kupić takie okulary online, nie zaszkodzi konsultacja ze specjalistą lub doradcą. Podobnie jak okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne, szkła Blue Control występują w różnych wariantach.

Jakość szkieł i powłok

Nie wszystkie okulary z Blue Control są takie same. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość użytych szkieł oraz skuteczność powłoki filtrującej światło niebieskie. Dobrym wyborem będą okulary gwarantujące ją na poziomie około 30–40%.

Komfort noszenia

Komfort noszenia jest równie ważny co skuteczność filtracji. Upewnij się, że oprawki są dobrze dopasowane do kształtu twarzy, a okulary są lekkie i wygodne, nawet gdy będziesz je nosić przez dłuższy czas.

Cena a jakość

Ceny okularów Blue Control mogą się znacznie różnić. Pamiętaj, że najdroższe nie zawsze oznacza najlepsze. Istotne jest, aby znaleźć odpowiedni balans między ceną a jakością oraz funkcjonalnością tych szkieł.

Gwarancja i serwis

Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model jest objęty gwarancją oraz na jakie warunki serwisowania możesz liczyć. To ważne, zwłaszcza jeśli dojdzie do konieczności wymiany szkieł lub naprawy oprawek.

Zakup okularów ze szkłami Blue Control to inwestycja w zdrowie i komfort Twoich oczu. Warto jednak pamiętać, że ochrona przed światłem niebieskim to tylko jeden z elementów troski o wzrok. Regularne przerwy od pracy przy ekranie, odpowiednie oświetlenie miejsca pracy oraz dbałość o odpowiednią dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne również mają duże znaczenie.

 • Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie
  Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie

  W czwartek rano, Warszawa ponownie stała się miejscem protestów grupy Ostatnie Pokolenie. Około 15 aktywistów i aktywistek zajęło ulicę Marszałkowską, pomiędzy ulicami Żurawią a Wspólną, blokując ruch kołowy. Zdarzenie to miało miejsce po godzinie 8.30, a przez około trzydzieści minut ulica była nieprzejezdna. Protestujący, uzbrojeni w transparenty oraz tabliczki z nazwami gmin borykających się z problemami dostępu do wody, domagali się od rządu większych inwestycji w publiczny transport.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:14
 • Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda
  Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda

  Ratusz m.st. Warszawy, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych w centrum miasta, koncentrując się na kwartale między ulicami Złotą, Zgoda, Jasną oraz Sienkiewicza. W ramach projektu, który jest kluczowym elementem prezydenckiego programu "Nowe Centrum Warszawy", przewidziano przeprowadzenie kompleksowych zmian mających na celu zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności tej części miasta.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 10:22
 • Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta
  Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta

  Dzisiaj rano, na skrzyżowaniu ulic Nowogrodzkiej i Brackiej w Warszawie, doszło do niepokojącego incydentu w gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdarzenie to, skupiło uwagę licznych służb oraz mediów.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 12:17
 • Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  
  Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  

  1 lipca w Warszawie, wprowadzono Strefę Czystego Transportu (SCT). Inicjatywa ta obejmuje znaczną część Śródmieścia oraz selektywne fragmenty przyległych dzielnic. Celem wprowadzenia SCT jest redukcja poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, co stanowi odpowiedź na rosnące problemy z jakością powietrza w dużych miastach.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 09:05
 • Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie
  Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie

  W czwartkowy wieczór, 11 lipca, doszło do tragicznego wypadku na trasie W - Z przy Alei Solidarności 71. Śmierć poniosła 40 - letnia pasażerka, podróżująca osobową toyotą, która z nieustalonych przyczyn uderzyła w słup latarni.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 08:47