Rany w jamie ustnej – dlaczego są tak częste?
Jama ustna nieustannie narażona jest na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Do jej wnętrza przedostają się drobnoustroje z powietrza i szkodliwe substancje z pożywienia. Przez to wszystko jama ustna jest częstym miejscem występowania infekcji1. Sprzyja temu środowisko, jakie w niej panuje, które jest mokre i wilgotne, które zapewnia idealne warunki do namnażania chorobotwórczych drobnoustrojów.
Skąd się biorą rany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej?
Drobne urazy i rany w jamie ustnej najczęściej powstają w wyniku działania czynnika drażniącego. Wśród przyczyn powstawania wymienia się m.in. spożywanie twardych pokarmów, zbyt energiczne szczotkowanie zębów czy drażnienie śluzówki przez aparat ortodontyczny lub protezę. Czynnikiem wywołującym rany i drobne urazy w jamie ustnej może być także zwykłe ugryzienie, skaleczenie, oparzenie, znieczulenie stomatologiczne, ekstrakcja zęba, nieprawidłowe wypełnienia lub ostre ukruszone zęby2. W wyniku działania wymienionych czynników może rozwinąć się nadżerka, zapalenie jamy ustnej, choroby dziąseł, a nawet owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej.
Rany w jamie ustnej – leczenie
Gojeniu się ran i zmian w jamie ustnej sprzyja stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i antyseptycznych, o miejscowo znieczulającym działaniu, dostępnych w formie maści, żelów i sprayów. Sięgnąć można po leki dostępne bez recepty, które najczęściej stosować można na rany w jamie ustnej u dzieci i u dorosłych1. Preparaty pokrywają zmiany warstwą ochronną, pomagają złagodzić dolegliwości i przyspieszają gojenie. Dzięki nim rany goją się w ciągu kilku dni. Jeśli ryzyko powstawania zmian zwiększają choroby ogólnoustrojowe, konieczne może okazać się dodatkowo włączenie leczenia przyczynowego.
Na pieczenie i bolesne objawy stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej zastosować można Sachol żel stomatologiczny, który dostępny jest w aptece bez recepty. Sachol działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco, wykazując korzystny wpływ na gojenie uszkodzeń w obrębie jamy ustnej3. Żel Sachol powinno się stosować zgodnie z zaleceniami z ulotki dołączonej do opakowania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jak przyspieszyć gojenie ran w jamie ustnej?
W walce z dolegliwościami bólowymi wywołanymi przez drobne rany, ale też afty i inne zmiany w obrębie jamy ustnej pomocne mogą okazać się naturalne metody leczenia. Sprawdzone domowe sposoby na afty i drobne rany to4:
- smarowanie zmian żelem aloesowym,
- płukanie jamy ustnej przy pomocy płukanek z apteki,
- stosowanie ziołowych płukanek z szałwii czy rumianku,
- smarowanie zmian olejkiem z drzewa herbacianego,
- przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej,
- unikanie pokarmów kwaśnych, słonych, ostrych i gorących.
Pamiętajmy, że aby zachować zdrowie jamy ustnej, ważne są także regularne wizyty u stomatologa. Dentysta zadba o nasze uzębienie, a także doradzi, co warto stosować, na zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.
Bibliografia:
- Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/106153,ostre-zapalenie-blony-sluzowej-jamy-ustnej (dostęp: 2022.09.22.)).
- Durska G., Przyczyny nawracających aft, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft (dostęp: 2022.09.22.)).
- Witryna internetowa: https://sachol.com.pl/sachol/zel-stomatologiczny/ (dostęp: 2022.09.26.)).
- Kuźnik M., Afty – przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie (dostęp: 2022.09.22.)).
Sachol® żel stomatologiczny, 10 g, produkt leczniczy
SACHOL żel stomatologiczny to lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i miejscowo odkażający do stosowania w jamie ustnej. Żel stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, zapaleniach dziąseł czy chorobach przyzębia.
Substancje czynne: choliny salicylan (Cholini salicylas) i cetalkoniowy chlorek (Cetalkonii chloridum). 1g żelu zawiera: 87,1 mg choliny salicylanu (Cholini salicylas) i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku (Cetalkonii chloridum).
Postać farmaceutyczna: Żel do stosowania w jamie ustnej i na dziąsła. Przezroczysta, bezbarwna, jednolita masa o zapachu olejku anyżowego.
Wskazania do stosowania: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej a także nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej. Żel można stosować w zapaleniu dziąseł czy chorobach przyzębia.
Podmiot odpowiedzialny: Bausch + Lomb Ireland Limited, 3013 Lake Drive Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3 , Irlandia.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.