niedziela, 07 lipiec 2024 10:59

Rany w jamie ustnej – jak powstają i jak je leczyć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
rany w jamie ustnej rany w jamie ustnej pexels

Jama ustna ma stały i bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, przez co dostają się do niej patogeny, a dzieje się to podczas jedzenia, picia, mówienia czy choćby oddychania przez usta. Przedostające się do jamy ustnej chorobotwórcze drobnoustroje są częstą przyczyną rozwoju infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych przebiegających z ostrym stanem zapalnym1. Drogę do organizmu zarazkom ułatwiają rany i urazy w obrębie śluzówki, do których wystąpienia mogą doprowadzić podrażnienia, noszenie protezy lub aparatu ortodontycznego czy zabiegi stomatologiczne. Jakie są sposoby leczenia ran w jamie ustnej? Sprawdź!

Rany w jamie ustnej – dlaczego są tak częste?

Jama ustna nieustannie narażona jest na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Do jej wnętrza przedostają się drobnoustroje z powietrza i szkodliwe substancje z pożywienia. Przez to wszystko jama ustna jest częstym miejscem występowania infekcji1. Sprzyja temu środowisko, jakie w niej panuje, które jest mokre i wilgotne, które zapewnia idealne warunki do namnażania chorobotwórczych drobnoustrojów.

Skąd się biorą rany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej?

Drobne urazy i rany w jamie ustnej najczęściej powstają w wyniku działania czynnika drażniącego. Wśród przyczyn powstawania wymienia się m.in. spożywanie twardych pokarmów, zbyt energiczne szczotkowanie zębów czy drażnienie śluzówki przez aparat ortodontyczny lub protezę. Czynnikiem wywołującym rany i drobne urazy w jamie ustnej może być także zwykłe ugryzienie, skaleczenie, oparzenie, znieczulenie stomatologiczne, ekstrakcja zęba, nieprawidłowe wypełnienia lub ostre ukruszone zęby2. W wyniku działania wymienionych czynników może rozwinąć się nadżerka, zapalenie jamy ustnej, choroby dziąseł, a nawet owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej.

Rany w jamie ustnej – leczenie

Gojeniu się ran i zmian w jamie ustnej sprzyja stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i antyseptycznych, o miejscowo znieczulającym działaniu, dostępnych w formie maści, żelów i sprayów. Sięgnąć można po leki dostępne bez recepty, które najczęściej stosować można na rany w jamie ustnej u dzieci i u dorosłych1. Preparaty pokrywają zmiany warstwą ochronną, pomagają złagodzić dolegliwości i przyspieszają gojenie. Dzięki nim rany goją się w ciągu kilku dni. Jeśli ryzyko powstawania zmian zwiększają choroby ogólnoustrojowe, konieczne może okazać się dodatkowo włączenie leczenia przyczynowego.

Na pieczenie i bolesne objawy stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej zastosować można Sachol żel stomatologiczny, który dostępny jest w aptece bez recepty. Sachol działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco, wykazując korzystny wpływ na gojenie uszkodzeń w obrębie jamy ustnej3. Żel Sachol powinno się stosować zgodnie z zaleceniami z ulotki dołączonej do opakowania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przyspieszyć gojenie ran w jamie ustnej?

W walce z dolegliwościami bólowymi wywołanymi przez drobne rany, ale też afty i inne zmiany w obrębie jamy ustnej pomocne mogą okazać się naturalne metody leczenia. Sprawdzone domowe sposoby na afty i drobne rany to4:

  • smarowanie zmian żelem aloesowym,
  • płukanie jamy ustnej przy pomocy płukanek z apteki,
  • stosowanie ziołowych płukanek z szałwii czy rumianku,
  • smarowanie zmian olejkiem z drzewa herbacianego,
  • przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej,
  • unikanie pokarmów kwaśnych, słonych, ostrych i gorących.

Pamiętajmy, że aby zachować zdrowie jamy ustnej, ważne są także regularne wizyty u stomatologa. Dentysta zadba o nasze uzębienie, a także doradzi, co warto stosować, na zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.

 

Bibliografia:

  1. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/106153,ostre-zapalenie-blony-sluzowej-jamy-ustnej (dostęp: 2022.09.22.)).
  2. Durska G., Przyczyny nawracających aft, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft (dostęp: 2022.09.22.)).
  3. Witryna internetowa: https://sachol.com.pl/sachol/zel-stomatologiczny/ (dostęp: 2022.09.26.)).
  4. Kuźnik M., Afty – przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie (dostęp: 2022.09.22.)).

 

 

Sachol® żel stomatologiczny, 10 g, produkt leczniczy
SACHOL żel stomatologiczny to lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i miejscowo odkażający do stosowania w jamie ustnej. Żel stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, zapaleniach dziąseł czy chorobach przyzębia. 

Substancje czynne: choliny salicylan (Cholini salicylas) i cetalkoniowy chlorek (Cetalkonii chloridum). 1g żelu zawiera: 87,1 mg choliny salicylanu (Cholini salicylas) i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku (Cetalkonii chloridum).

Postać farmaceutyczna: Żel do stosowania w jamie ustnej i na dziąsła. Przezroczysta, bezbarwna, jednolita masa o zapachu olejku anyżowego.

Wskazania do stosowania: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej a także nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej. Żel można stosować w zapaleniu dziąseł czy chorobach przyzębia.

Podmiot odpowiedzialny: Bausch + Lomb Ireland Limited, 3013 Lake Drive Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3 , Irlandia.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

  • Ponad 2000 zatrzymanych kierowców w Warszawie za łamanie przepisów
    Ponad 2000 zatrzymanych kierowców w Warszawie za łamanie przepisów

    Warszawscy policjanci podsumowali działania na drogach od 14 marca, do 30 września 2024 roku. Okazuje się, że ponad dwa tysiące osób zostało zatrzymanych za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu, narkotyków, bez uprawnień lub z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów. To dane, które otrzymała "Gazeta Stołeczna" bezpośrednio od Komendy Stołecznej Policji.

    Napisano środa, 23 październik 2024 10:29
  • Policjanci z Warszawy rozbili grupę produkującą podróbki odzieży
    Policjanci z Warszawy rozbili grupę produkującą podróbki odzieży

    Policjanci z Komendy Stołecznej zatrzymali obywatela Ukrainy, podejrzanego o nielegalne wytwarzanie podróbek znanych marek odzieżowych. W wynajmowanym lokalu, który służył jako miejsce prowadzenia działalności, zabezpieczono towar o wartości około 5 milionów złotych. W akcji przeprowadzonej w Warszawie, funkcjonariusze znaleźli profesjonalne urządzenia do nanoszenia podrabianych znaków towarowych na odzież.

    Napisano wtorek, 22 październik 2024 09:08
  • Warszawska galeria handlowa Dom Mody Klif zostanie wyburzona
    Warszawska galeria handlowa Dom Mody Klif zostanie wyburzona

    Zaskakujące informacje docierają ze stolicy. Popularna warszawska galeria Dom Mody Klif, usytuowana przy ul. Okopowej na Muranowie Zachodnim, ma zostać wyburzona. Zamiast niej, inwestor planuje budowę nowoczesnego osiedla mieszkaniowego. Według doniesień, firma AEW Asset Management już rozpoczęła formalne kroki w tej sprawie, co wywołało falę komentarzy wśród mieszkańców i urzędników.

    Napisano poniedziałek, 21 październik 2024 09:55
  • Wypadek z udziałem radiowozu we Włochach
    Wypadek z udziałem radiowozu we Włochach

    W piątek rano, doszło do groźnego wypadku na skrzyżowaniu ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku w warszawskiej dzielnicy Włochy. W zdarzeniu brały udział trzy pojazdy: dwa samochody osobowe oraz radiowóz policyjny. Policjant prowadzący radiowóz został przewieziony do szpitala. Trwa akcja ratunkowa oraz działania służb mające na celu wyjaśnienie przyczyn wypadku.

    Napisano piątek, 18 październik 2024 10:21
  • Trzy stacje metra wyłączone z ruchu na weekend
    Trzy stacje metra wyłączone z ruchu na weekend

    W najbliższy weekend, pasażerowie warszawskiego metra napotkają poważne utrudnienia w podróżowaniu. Prace modernizacyjne wymuszą zamknięcie trzech stacji na Mokotowie oraz zmianę trasy linii metra M1. Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące planowanych prac i alternatywnych środków transportu.

    Napisano czwartek, 17 październik 2024 10:20