niedziela, 07 lipiec 2024 10:59

Rany w jamie ustnej – jak powstają i jak je leczyć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
rany w jamie ustnej rany w jamie ustnej pexels

Jama ustna ma stały i bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, przez co dostają się do niej patogeny, a dzieje się to podczas jedzenia, picia, mówienia czy choćby oddychania przez usta. Przedostające się do jamy ustnej chorobotwórcze drobnoustroje są częstą przyczyną rozwoju infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych przebiegających z ostrym stanem zapalnym1. Drogę do organizmu zarazkom ułatwiają rany i urazy w obrębie śluzówki, do których wystąpienia mogą doprowadzić podrażnienia, noszenie protezy lub aparatu ortodontycznego czy zabiegi stomatologiczne. Jakie są sposoby leczenia ran w jamie ustnej? Sprawdź!

Rany w jamie ustnej – dlaczego są tak częste?

Jama ustna nieustannie narażona jest na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Do jej wnętrza przedostają się drobnoustroje z powietrza i szkodliwe substancje z pożywienia. Przez to wszystko jama ustna jest częstym miejscem występowania infekcji1. Sprzyja temu środowisko, jakie w niej panuje, które jest mokre i wilgotne, które zapewnia idealne warunki do namnażania chorobotwórczych drobnoustrojów.

Skąd się biorą rany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej?

Drobne urazy i rany w jamie ustnej najczęściej powstają w wyniku działania czynnika drażniącego. Wśród przyczyn powstawania wymienia się m.in. spożywanie twardych pokarmów, zbyt energiczne szczotkowanie zębów czy drażnienie śluzówki przez aparat ortodontyczny lub protezę. Czynnikiem wywołującym rany i drobne urazy w jamie ustnej może być także zwykłe ugryzienie, skaleczenie, oparzenie, znieczulenie stomatologiczne, ekstrakcja zęba, nieprawidłowe wypełnienia lub ostre ukruszone zęby2. W wyniku działania wymienionych czynników może rozwinąć się nadżerka, zapalenie jamy ustnej, choroby dziąseł, a nawet owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej.

Rany w jamie ustnej – leczenie

Gojeniu się ran i zmian w jamie ustnej sprzyja stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i antyseptycznych, o miejscowo znieczulającym działaniu, dostępnych w formie maści, żelów i sprayów. Sięgnąć można po leki dostępne bez recepty, które najczęściej stosować można na rany w jamie ustnej u dzieci i u dorosłych1. Preparaty pokrywają zmiany warstwą ochronną, pomagają złagodzić dolegliwości i przyspieszają gojenie. Dzięki nim rany goją się w ciągu kilku dni. Jeśli ryzyko powstawania zmian zwiększają choroby ogólnoustrojowe, konieczne może okazać się dodatkowo włączenie leczenia przyczynowego.

Na pieczenie i bolesne objawy stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej zastosować można Sachol żel stomatologiczny, który dostępny jest w aptece bez recepty. Sachol działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco, wykazując korzystny wpływ na gojenie uszkodzeń w obrębie jamy ustnej3. Żel Sachol powinno się stosować zgodnie z zaleceniami z ulotki dołączonej do opakowania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przyspieszyć gojenie ran w jamie ustnej?

W walce z dolegliwościami bólowymi wywołanymi przez drobne rany, ale też afty i inne zmiany w obrębie jamy ustnej pomocne mogą okazać się naturalne metody leczenia. Sprawdzone domowe sposoby na afty i drobne rany to4:

 • smarowanie zmian żelem aloesowym,
 • płukanie jamy ustnej przy pomocy płukanek z apteki,
 • stosowanie ziołowych płukanek z szałwii czy rumianku,
 • smarowanie zmian olejkiem z drzewa herbacianego,
 • przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej,
 • unikanie pokarmów kwaśnych, słonych, ostrych i gorących.

Pamiętajmy, że aby zachować zdrowie jamy ustnej, ważne są także regularne wizyty u stomatologa. Dentysta zadba o nasze uzębienie, a także doradzi, co warto stosować, na zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.

 

Bibliografia:

 1. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/106153,ostre-zapalenie-blony-sluzowej-jamy-ustnej (dostęp: 2022.09.22.)).
 2. Durska G., Przyczyny nawracających aft, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft (dostęp: 2022.09.22.)).
 3. Witryna internetowa: https://sachol.com.pl/sachol/zel-stomatologiczny/ (dostęp: 2022.09.26.)).
 4. Kuźnik M., Afty – przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie (dostęp: 2022.09.22.)).

 

 

Sachol® żel stomatologiczny, 10 g, produkt leczniczy
SACHOL żel stomatologiczny to lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i miejscowo odkażający do stosowania w jamie ustnej. Żel stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, zapaleniach dziąseł czy chorobach przyzębia. 

Substancje czynne: choliny salicylan (Cholini salicylas) i cetalkoniowy chlorek (Cetalkonii chloridum). 1g żelu zawiera: 87,1 mg choliny salicylanu (Cholini salicylas) i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku (Cetalkonii chloridum).

Postać farmaceutyczna: Żel do stosowania w jamie ustnej i na dziąsła. Przezroczysta, bezbarwna, jednolita masa o zapachu olejku anyżowego.

Wskazania do stosowania: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej a także nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej. Żel można stosować w zapaleniu dziąseł czy chorobach przyzębia.

Podmiot odpowiedzialny: Bausch + Lomb Ireland Limited, 3013 Lake Drive Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3 , Irlandia.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

 • Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie
  Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie

  W czwartek rano, Warszawa ponownie stała się miejscem protestów grupy Ostatnie Pokolenie. Około 15 aktywistów i aktywistek zajęło ulicę Marszałkowską, pomiędzy ulicami Żurawią a Wspólną, blokując ruch kołowy. Zdarzenie to miało miejsce po godzinie 8.30, a przez około trzydzieści minut ulica była nieprzejezdna. Protestujący, uzbrojeni w transparenty oraz tabliczki z nazwami gmin borykających się z problemami dostępu do wody, domagali się od rządu większych inwestycji w publiczny transport.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:14
 • Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda
  Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda

  Ratusz m.st. Warszawy, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych w centrum miasta, koncentrując się na kwartale między ulicami Złotą, Zgoda, Jasną oraz Sienkiewicza. W ramach projektu, który jest kluczowym elementem prezydenckiego programu "Nowe Centrum Warszawy", przewidziano przeprowadzenie kompleksowych zmian mających na celu zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności tej części miasta.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 10:22
 • Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta
  Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta

  Dzisiaj rano, na skrzyżowaniu ulic Nowogrodzkiej i Brackiej w Warszawie, doszło do niepokojącego incydentu w gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdarzenie to, skupiło uwagę licznych służb oraz mediów.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 12:17
 • Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  
  Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  

  1 lipca w Warszawie, wprowadzono Strefę Czystego Transportu (SCT). Inicjatywa ta obejmuje znaczną część Śródmieścia oraz selektywne fragmenty przyległych dzielnic. Celem wprowadzenia SCT jest redukcja poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, co stanowi odpowiedź na rosnące problemy z jakością powietrza w dużych miastach.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 09:05
 • Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie
  Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie

  W czwartkowy wieczór, 11 lipca, doszło do tragicznego wypadku na trasie W - Z przy Alei Solidarności 71. Śmierć poniosła 40 - letnia pasażerka, podróżująca osobową toyotą, która z nieustalonych przyczyn uderzyła w słup latarni.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 08:47