wtorek, 21 listopad 2023 11:35

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do alergologa?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
alergolog alergolog mat.prasowe

Alergia wśród dzieci wykrywana jest z roku na rok coraz częściej. Powodem nie jest jedynie stojąca na coraz wyższym poziomie medycyna i nowocześniejsze testy alergologiczne, lecz po prostu zwiększona liczba osób, które zmagają się z różnego rodzaju uczuleniami. Niekiedy ich objawy mogą przyjmować naprawdę niebezpieczne postacie, dlatego też wielu specjalistów zaleca, aby nie zwlekać z udaniem się z dzieckiem do alergologa.

 

Czym zajmuje się alergolog?

Jest to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób związanych z alergiami. Alergologia to niezwykle szeroka specjalizacja, w której stosowane są liczne metody leczenia. Doskonałym przykładem może być klinika Otolaryngolodzy24 - otolaryngolodzy24.pl/usluga/alergologia, która na co dzień wykorzystuje immunoterapię, ale też zwykłe leczenie objawowe. Zanim jednak zastosuje się środki zaradcze, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki, aby określić konkretne alergeny uczulające dziecko.

Najczęstsze objawy alergii u dziecka

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto w ogóle udawać się z dzieckiem do alergologa. Uważają oni, że ich dziecko jest zdrowe i nic mu nie dolega, więc nie ma sensu go stresować niepotrzebnymi wizytami u lekarza i wykonywaniem testów alergologicznych. Często jednak rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że u ich dzieci występują typowe objawy alergiczne. Warto je poznać, aby móc je od razu rozpoznać i połączyć z alergiami.
Co zatem zaliczyć trzeba do niepokojących objawów, które mogą świadczyć o alergii? Z pewnością wymienić tu trzeba częste infekcje górnych dróg oddechowych, napadowy kaszel, pokrzywkę i świąd skórny, a także wodnisty katar i niczym nieuzasadnione zmęczenie. Jednocześnie wiedzieć trzeba, że alergia może objawiać się już u niemowlaków. Jeśli więc u dziecka zauważy się wysypkę na buzi, zmiany atopowe, brak apetytu oraz zaparcia lub wymioty i biegunki, warto skonsultować się z alergologiem.

Kiedy bezwzględnie trzeba udać się do alergologa?

Każdy rodzic musi mieć świadomość, że alergie to nie tylko wodnisty katar, lecz również objawy mogące potencjalnie stanowić zagrożenie dla życia. Szczególnie dotyczy to alergii pokarmowych, które manifestują się puchnięciem twarzy i np. języka, lecz również dusznościami. Jeśli tylko zauważy się u dziecka takie reakcje po zjedzeniu jakiegoś pokarmu, należy natychmiastowo udać się po pomoc — jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu dziecka. Szybka pomoc specjalisty może pomóc złagodzić objawy i nawet całkowicie je zniwelować.

Czy do wizyty należy się w jakiś sposób przygotowywać?

Alergie u dzieci to bardzo poważne przypadłości, które jednak można kontrolować poprzez odpowiednie leczenie. Podstawą jest jednak udanie się z dzieckiem do alergologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu badań postawi prawidłową diagnozę. Często rodzice przed pierwszą wizytą zastanawiają się, czy powinno się jakoś szczególnie do niej przygotowywać. Warto pamiętać o tym, aby zapisać sobie wszystkie niepokojące objawy, które występują u dziecka. Są to bardzo cenne informacje dla alergologa, który na ich podstawie będzie zlecał badania.

 • Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach
  Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach

  Warszawa, dynamicznie rozwijająca się metropolia i centrum biznesowe Polski, oferuje szeroki wybór miejsc idealnych do organizacji różnorodnych eventów. Niezależnie od tego, czy planujesz konferencję, bankiet, spotkanie firmowe czy kameralny event, stolica ma wiele do zaoferowania. Oto przewodnik po topowych lokalizacjach na eventy w Warszawie, które zapewnią niezapomniane wrażenia i sukces każdego wydarzenia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:51
 • Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy
  Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy

  W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie, doszło do istotnych zmian w składzie zarządu miasta. Jedną z najważniejszych zmian, jest mianowanie Adriany Porowskiej na stanowisko wiceprezydentki, co podkreśla świeże podejście do zarządzania miastem. Porowska, związana z ruchem Polska 2050, zyskała uznanie, dzięki swojemu zaangażowaniu w politykę społeczną oraz zdolności do pracy zespołowej.

  Napisano środa, 22 maj 2024 08:59
 • Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni
  Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni

  Na budowie 18 - kondygnacyjnego hotelu, przy ulicy Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego dwaj pracownicy spadli z 18. na 13. piętro. Incydent miał miejsce w godzinach porannych i skutkował poważnymi obrażeniami, obu poszkodowanych.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:27
 • Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia
  Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia

  Za każdym razem, gdy otwieramy paczkę, jesteśmy z nią w kontakcie. Taśma samoprzylepna to nieoceniony pomocnik w codziennych zadaniach - od pakowania prezentów, przez prace manualne, aż po profesjonalne zastosowania w logistyce i przemyśle. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wiele różnych rodzajów taśm samoprzylepnych istnieje na rynku?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:04
 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45