wtorek, 21 listopad 2023 11:35

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do alergologa?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
alergolog alergolog mat.prasowe

Alergia wśród dzieci wykrywana jest z roku na rok coraz częściej. Powodem nie jest jedynie stojąca na coraz wyższym poziomie medycyna i nowocześniejsze testy alergologiczne, lecz po prostu zwiększona liczba osób, które zmagają się z różnego rodzaju uczuleniami. Niekiedy ich objawy mogą przyjmować naprawdę niebezpieczne postacie, dlatego też wielu specjalistów zaleca, aby nie zwlekać z udaniem się z dzieckiem do alergologa.

 

Czym zajmuje się alergolog?

Jest to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób związanych z alergiami. Alergologia to niezwykle szeroka specjalizacja, w której stosowane są liczne metody leczenia. Doskonałym przykładem może być klinika Otolaryngolodzy24 - otolaryngolodzy24.pl/usluga/alergologia, która na co dzień wykorzystuje immunoterapię, ale też zwykłe leczenie objawowe. Zanim jednak zastosuje się środki zaradcze, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki, aby określić konkretne alergeny uczulające dziecko.

Najczęstsze objawy alergii u dziecka

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto w ogóle udawać się z dzieckiem do alergologa. Uważają oni, że ich dziecko jest zdrowe i nic mu nie dolega, więc nie ma sensu go stresować niepotrzebnymi wizytami u lekarza i wykonywaniem testów alergologicznych. Często jednak rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że u ich dzieci występują typowe objawy alergiczne. Warto je poznać, aby móc je od razu rozpoznać i połączyć z alergiami.
Co zatem zaliczyć trzeba do niepokojących objawów, które mogą świadczyć o alergii? Z pewnością wymienić tu trzeba częste infekcje górnych dróg oddechowych, napadowy kaszel, pokrzywkę i świąd skórny, a także wodnisty katar i niczym nieuzasadnione zmęczenie. Jednocześnie wiedzieć trzeba, że alergia może objawiać się już u niemowlaków. Jeśli więc u dziecka zauważy się wysypkę na buzi, zmiany atopowe, brak apetytu oraz zaparcia lub wymioty i biegunki, warto skonsultować się z alergologiem.

Kiedy bezwzględnie trzeba udać się do alergologa?

Każdy rodzic musi mieć świadomość, że alergie to nie tylko wodnisty katar, lecz również objawy mogące potencjalnie stanowić zagrożenie dla życia. Szczególnie dotyczy to alergii pokarmowych, które manifestują się puchnięciem twarzy i np. języka, lecz również dusznościami. Jeśli tylko zauważy się u dziecka takie reakcje po zjedzeniu jakiegoś pokarmu, należy natychmiastowo udać się po pomoc — jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu dziecka. Szybka pomoc specjalisty może pomóc złagodzić objawy i nawet całkowicie je zniwelować.

Czy do wizyty należy się w jakiś sposób przygotowywać?

Alergie u dzieci to bardzo poważne przypadłości, które jednak można kontrolować poprzez odpowiednie leczenie. Podstawą jest jednak udanie się z dzieckiem do alergologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu badań postawi prawidłową diagnozę. Często rodzice przed pierwszą wizytą zastanawiają się, czy powinno się jakoś szczególnie do niej przygotowywać. Warto pamiętać o tym, aby zapisać sobie wszystkie niepokojące objawy, które występują u dziecka. Są to bardzo cenne informacje dla alergologa, który na ich podstawie będzie zlecał badania.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54