Kim jest proktolog i czym się zajmuje?
Proktolog to specjalista w dziedzinie proktologii. Nazwa ta, jak wiele innych medycznych terminów pochodzi z języka greckiego, gdzie procto oznacza odbytnicę, a logos naukę. Proktologia to więc w dużym skrócie gałąź medycyny specjalizująca się w chorobach odbytu, kanału odbytu, odbytnicy, czy też końcówki jelita grubego.
Jego praca w pewnym stopniu pokrywa się z zadaniami gastroenterologa oraz gastrologa. Pierwsza specjalizacja zajmuje się jednak schorzeniami układu pokarmowego w ogólnym ujęciu. Gastrolodzy to z kolei specjaliści od chorób związanych z jego początkowymi strefami, głównie mowa tu o żołądku.
Proktolodzy zajmują więc wszelakimi chorobami związanymi z odbytem i jego okolicami. Mogą to być jego pęknięcia, żylaki, obrzęki, czy też hemoroidy. Proktolog bada też nowotwory jelita grubego i odbytu, zaburzenia jelitowego, takie jak choroba Crohna, czy też wypadaniem odbytnicy.
Kiedy warto wybrać się do proktologa?
Proktologa, podobnie jak wielu innych lekarzy, warto odwiedzać regularnie, szczególnie w przypadku osób starszych. Młodsi pacjenci nie muszą tak często przychodzić na wizyty, lecz powinni się nimi zainteresować w razie wystąpienia szczególnych objawów. Są to takie problemy jak:
ból odbytu,
zaparcia,
świąd odbytu,
hemoroidy,
krwawienie z odbytu.
Gdzie znaleźć dobrego proktologa i jak wygląda wizyta u niego?
Chcąc znaleźć dobrego proktologa, warto sprawdzić, jacy lekarze zajmują się tą specjalizacją w naszym miejscu zamieszkania. Pomóc w tym może internet. W sieci po wpisaniu frazy „hemoroidy lekarz Warszawa” szybko znajdziemy pracujących w stolicy proktologów. Do lekarza tej specjalizacji można zapisać się poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia. To wymaga jednak skierowania od lekarza rodzinnego oraz czasu, gdyż na wizytę z reguły trzeba poczekać kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zdecydować się na wizytę prywatną, której koszt nie jest duży, a termin można znaleźć nawet w ciągu kilku dni.
Jak wygląda wizyta u proktologa? Z reguły kontrolę lekarz rozpoczyna od wywiadu medycznego. W tym celu analizuje wyniki poprzednich badań, jeśli takowe posiada lub zostały mu dostarczone przez pacjenta. Ponadto pyta o kwestie związane z ewentualnymi dolegliwościami, czy też nawyki żywieniowe i nie tylko.
W razie konieczności proktolog wykonuje też niezbędne badania. Najczęściej jest to tak zwane badanie per rectum. Polega ono na wprowadzeniu palca do odbytu. Pozwala na szybkie wykrycie hemoroidów, raka odbytu, czy też stanów zapalnych.
Podsumowując, nie trzeba obawiać się badań u proktologa. To jeden z elementów profilaktyki, czyli podstawowego sposobu dbania o swoje zdrowie. Stres można ograniczyć, decydując się na wizytę u sprawdzonego specjalisty. Takiego znajdziemy na przykład w Centrum Medycznym BoraClinic.