Gastronomia wybiera foremki aluminiowe
Jeszcze inną kategorią procesu produkcyjnego żywności jest jej obróbka termiczna. Z jednej strony jej celem jest samo przygotowanie jedzenia – na przykład wypieku cukierniczego albo mięsnych lub warzywnych pasztetów itp. - z drugiej natomiast zadbanie o to, aby gotowy produkt przechował się jak najdłużej. Dlatego na sklepowych półkach można znaleźć żywność pudełkową zamkniętą w hermetycznych opakowaniach, które umożliwiają ich długie i bezpieczne przechowywanie. Do popularnych rodzajów takich opakowań należą foremki aluminiowe, które powszechnie używane są do pieczenia. Korzystają z nich nie tylko wielcy gracze w branży gastronomicznej, ale też mniejsze firmy lokalne i rodzinne, restauracje i cukiernie. Oczywiście w częstym użyciu są one również w domach prywatnych, ponieważ konsumenci zaczynają dostrzegać ich praktyczność i wygodę korzystania.
Obniżone koszty produkcji
Nie jest tajemnicą, że poprzez jednorazowe opakowania do żywności można znacznie ograniczyć koszty produkcyjne, a tym samym zaoferować klientowi towar w niższej cenie. Mniejsze wydatki oznaczają jednak i większy zysk dla przedsiębiorstwa gastronomicznego, co przekłada się na jego dalsze inwestycje i rozwój. Nic więc dziwnego, że producenci i restauratorzy chętniej sięgają po foremki aluminiowe, które są tanie w zakupie i użytkowaniu. Nabywając je hurtowo na Alfatec.pl można też liczyć na dodatkowe zniżki, co jeszcze bardziej zmniejsza koszty. Oprócz tego aluminiowe opakowania są również ekologiczne, co nie pozostaje bez wpływu na jakość przechowywanej w niej żywności.
Jednorazowe, ale i ekologiczne
Być może to właśnie aspekt ekologiczny sprawia, że obecnie to właśnie aluminiowe brytfanki, foremki i tacki do grilla wiodą prym w wielu lokalach gastronomicznych. Mimo że przez dłuższy czas były kojarzone raczej z serwowaniem żywności grillowej, foodtruckowej i fastfoodowej, współcześnie wykorzystywane są również w klasycznych restauracjach. Gdzie najczęściej się ich używa? Przede wszystkim do różnego rodzaju wypieków, głównie cukierniczych, ale i związanych z obróbką mięs. Aluminiowe foremki są spotykane przy produkcji pasztetów – także sprzedawanych następnie na wagę lub w całości – pieczeni mięsnych oraz pieczonych wędlin. W przypadku wyrobów cukierniczych w tego typu brytfankach piecze się zwykle keksy, babki, ciasta drożdżowe i kruche. Jednorazowy charakter aluminiowych opakowań sprawia, że są one bardzo praktyczne oraz znacznie przyśpieszają proces produkcyjny. Nie trzeba już wyciągać gotowego produktu z form i przekładać ich do kolejnych opakowań, ponieważ może zostać on zapakowany w oryginalnej aluminiowej foremce.
Aluminium – niezawodne i praktyczne
Duża praktyczność w korzystaniu z aluminiowych foremek znalazła uznanie w oczach wielu gastronomicznych dziedzin, nie tylko cukierniczej i restauracyjnej. Po foremki aluminiowe różnego typu sięgają także piekarze, ale i właściciele food trucków, ponieważ dostrzegają ich wysoką użyteczność i niezawodność. Takie opakowania nie przeciekają, są łatwe do formowania w dowolne kształty i nadają się do obróbki w wysokich temperaturach. Można je również mrozić wraz z zawartością, co przydaje się w sytuacjach, gdy jedzenie przygotowane jest wcześniej, a następnie tylko odgrzewane na miejscu. Aluminium jako surowiec cechuje się dużym bezpieczeństwem użytkowania nawet w kontekście działania skrajnie wysokich lub niskich temperatur. Można go używać w kuchenkach elektrycznych i gazowych, zaś niektóre aluminiowe foremki nadają się też do mikrofali, o ile stosowane są wtedy odpowiednie zalecenia producenta.
Aluminiowe tacki pod ciasto
Gotowy i upieczony w aluminiowej foremce produkt żywnościowy może w niej pozostać aż do samej konsumpcji. Niekiedy jednak – dzieje się tak najczęściej w przypadku wyrobów cukierniczych – dla lepszego efektu wizualnego są one z niej wyjmowane i układane na zewnętrznych paterach. Aluminiowe tacki pod ciasto pozwalają łatwiej rozdzielić gotowy produkt, ale sprawdzają się też w jego transporcie. W cukierniach można je spotkać nagminnie, ponieważ zwykle na takich tackach sprzedawane są ciasta na wynos. Podobnie rzecz się ma w sytuacji, gdy zamawiane są większe gabarytowo torty na różne okazje. Aby cała konstrukcja utrzymała swoją stabilność, a sam wyrób utrzymał się w pionie, umieszcza się pod nim podkłady pod torty. Wykonane zwykle z papieru (tektury) i wzmacniane zewnętrzną, błyszczącą warstwą aluminium, pełnią również rolę estetyczną i ozdobną.