piątek, 08 wrzesień 2023 11:12

Święta łatwe, proste i przyjemne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
tradycyjny opłatek bożonarodzeniowy tradycyjny opłatek bożonarodzeniowy mat.prasowe

Wrzesień, a święta Bożego Narodzenia Dziwicie się skąd temat, gdy za oknem praży słońce? Cóż… Polsat właśnie wyemitował „Kevina samego w domu”, a w pewnej „sieciówce” obok ozdobnych świeczek w kształcie dyni można znaleźć pierwsze dekoracje świąteczne. Czy tego chcemy, czy nie, czas leci nieubłaganie i nim się spostrzeżemy, znów będzie Boże Narodzenie. Może w tym roku warto przygotować się do niego nieco wcześniej, by nie biegać 24 grudnia po sklepach w nerwowym poszukiwaniu prezentów, eleganckich ubrań dla dzieci na wieczerzę czy kiszonej kapusty.

 Jak skutecznie i sprawnie przygotować się do świąt? Kilka praktycznych wskazówek

Boże Narodzenie to magiczny czas, pełen radości, miłości i wspólnego, nieśpiesznego czasu z najbliższymi. Aby cieszyć się tym okresem w pełni, warto zawczasu pomyśleć o wszystkim.

Zanim ruszymy przeczytać poradnik przypominamy - nie zapomnijmy o najważniejszej rzeczy na wigilijnym stole: sianku z tradycyjnym opłatkiem bożonarodzeniowym. Jakie są najlepsze? Te z niewielkich, rodzinnych manufaktur jak np. Oblatum. Zapisane na listę zakupów? Zatem zaczynamy listę zadań przedświątecznych.

Budżet. Święta są kosztowne, dlatego ważne jest choćby wstępne ustalenie budżetu. Określmy, ile możemy przeznaczyć na prezenty, jedzenie, dekoracje i inne wydatki. Może już teraz zacznijmy odkładać pewne sumy? Dzięki temu unikniemy nadmiernego obciążenia finansowego (a nawet zaciągnięcia kredytu) po okresie świątecznym.

Dekoracja domu. Świąteczną atmosferę tworzą detale, które sprawiają, że grudniowe święta są najbardziej magicznym czasem w roku. Mowa o pięknie ozdobionej choince, girlandach lampek lub gałązek na drzwiach, czy też świecach na parapetach okiennych. Co możemy zrobić?:

 • zapisać się na listę chętnych na zrobienie personalizowanej dekoracji w ulubionej kwiaciarni,

 • przejrzeć ofertę gotowych wieńców czy świątecznych bukietów w Internecie,

 • sprawdzić, czy wszystkie lampki choinkowe działają,

 • przejrzeć posiadane dekoracje pod kątem ich stanu.

Planowanie menu. Święta to też czas pysznego jedzenia, za którym tęsknimy cały rok. Kapusta z grochem czy kutia mogą być robione w innym terminie, ale nigdy nie będą smakować tak jak w Boże Narodzenie. Dlatego warto wcześniej zaplanować, co zamierzamy przygotować i rozpisać dokładną listę potrzebnych nam zakupów. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy.

Jeśli chcemy wprowadzić nowe danie do świątecznego menu, a nigdy wcześniej go nie robiliśmy, to dobry czas, by przetestować przepisy. Część rzeczy możemy też przygotować wcześniej i je zamrozić (np. paszteciki z grzybami czy uszka).

Nikt nie powiedział, że musimy gotować samodzielnie. Zamiast tego mamy możliwość zamówienia posiłków w cateringu czy też kupienia gotowych dań ze sklepu. Warto wcześniej zapisać się na listę chętnych w restauracjach, gdyż najlepsze punkty gastronomiczne są oblegane i szanse na skorzystanie z ich oferty, maleją z każdym dniem.

Prezenty dla bliskich. Zacznijmy od przygotowania listy osób, którym zamierzamy obdarować. Może uda się w rozmowach poznać bieżące potrzeby i marzenia? Zastanówmy się nad ich upodobaniami, prześledźmy najnowsze hobby. Dzięki temu zyskamy pewność, że prezenty będą trafione i sprawią radość. Kupowanie upominków wcześniej ma wiele zalet:

 • mamy więcej czasu na porównanie ofert,

 • większy wybór (sklepy w ostatnie dni przed świętami przypominają często pola bitewne),

 • niższe ceny (inflacja i „świąteczna gorączka” mają w nich swoje odbicie),

 • pewność, że zakupy dotrą do nas przed świętami (jeśli kupujemy on-line).

Wady? Do świąt ktoś może samodzielnie nabyć daną rzecz, a zwrot towaru po takim czasie będzie utrudniony. Dlatego zacznijmy od listy, a za zakupy weźmy się np. w listopadzie.

Innym doskonałym pomysłem jest wykonanie prezentów samodzielnie. Gwarantujemy, że wiele osób ucieszy się, gdy dostanie rzecz, w którą włożyliśmy czas i serce. Zastanówmy się nad np. albumem ze zdjęciami, ręcznie malowanym kubkiem lub obrazkiem, makatką. Jeśli nie mamy zdolności manualnych, możemy zamówić personalizowany prezent u artystów/rzemieślników. W obdarowywaniu się nie chodzi o cenę prezentu, lecz o pamięć, serdeczność i troskę.

Charytatywność. Nie zapominajmy, że święta to czas radości i myślenia o innych. W tym okresie wiele organizacji charytatywnych organizuje akcje pomocowe. Możemy wziąć w nich udział lub wesprzeć je poprzez darowizny czy wolontariat.

Organizacja czasu, miejsca i osób. Dobre planowanie pomoże nam określić, ile czasu mamy na przygotowania i co musimy zrobić. Unikniemy stresu i dziesiątek telefonów z serii: „O której?”, „Co przynieść?”, „Czy będzie ciocia Basia? Kto Ją przywiezie?”, etc. jeśli odpowiednio wcześniej przedyskutujemy harmonogram świąt z najbliższymi. Na jakie pytania warto odpowiedzieć?

 • kiedy rozpoczynamy dekorowanie domu,

 • w jakim gronie będziemy świętować,

 • o której rozpocznie się wigilia,

 • czy zamierzamy iść na Pasterkę,

 • czy spotykamy się z kimś w pierwszy lub drugi dzień świąt,

 • czy planujemy wspólne wyjście do kina, na spacer, etc.

Przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia mogą być przyjemnością. Dzięki wcześniejszemu planowaniu będziemy mogli cieszyć się tym wyjątkowym czasem w pełni, spędzając go dokładnie tak, jak lubimy.

Telegraficzny skrót:

 • zacznijmy przygotowania na początku grudnia,

 • zaplanujmy menu i sporządźmy listę zakupów,

 • przygotujmy listę prezentów i porównajmy ceny w różnych sklepach,

 • zadbajmy o dekoracje,

 • przygotujmy harmonogram świąteczny,

 • najważniejsze – pamiętajmy o odpoczynku i nie dajmy się zwariować. W końcu za rok też są święta.

Bez względu na to, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, czy też nie, to radość z narodzin Jezusa i chwile spędzone z bliskimi, stanowią esencję Świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy o tym.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03