poniedziałek, 28 sierpień 2023 13:35

Dopłaty i dotacje dla rolników w 2023 roku

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dotacje dla rolników 2023 dotacje dla rolników 2023 mat.prasowe

Dopłaty dla rolników to forma wsparcia finansowego, które udzielane jest przez rząd lub organizacje międzynarodowe.

 

Celem dopłat i dotacji dla rolników w 2023 jest między innymi:

 •       ułatwienie im prowadzenia działalności,
 •       zachęta do unowocześniania gospodarstw rolnych,
 •       umożliwienie prowadzenia gospodarstwa rolnego z poszanowaniem środowiska,
 •       rekompensata strat spowodowanych niekorzystnymi czynnikami, takimi jak susza czy sytuacja w Europie i na świecie.

O jakie dotacje dla rolników w 2023 roku nadal można się ubiegać? Kiedy upływają terminy na złożenie wniosków? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego na temat trwających naborów.

Nabory otwarte na dzień 15 lipca 2023 – przykłady

Oto kilka przykładów dopłat i dotacji, z których mogą skorzystać rolnicy, hodowcy i pszczelarze w 2023 roku.

 1. Dopłaty bezpośrednie – są to środki pieniężne przyznawane bezpośrednio rolnikom w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Składając wniosek o przyznanie dopłaty, można starać się na przykład o wsparcie dochodów związanych z uprawą buraków cukrowych. Ostateczny termin na złożenie wniosku upływa 25 lipca br.
 2. Pomoc dla producentów pszenicy lub gryki, którzy sprzedali ziarno między 15 kwietnia a 30 czerwca. Wniosek o dopłatę można złożyć w ARiMR do 31 lipca. Jest to forma pomocy dla tych rolników, którzy ponieśli straty w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
 3. „Energia dla wsi”, czyli fotowoltaika dla rolnika. Dotacja może wynieść do 65% kosztów kwalifikowanych. Dotacja dotyczy zakupu instalacji OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych o mocy 50 kW-1MW. Nabór trwa do 15 grudnia 2023 lub do wyczerpania puli środków. Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem GWD — Generatora Wniosków o Dofinansowanie.

Gdzie szukać informacji?

Aktualizowane na bieżąco informacje, wraz z miejscem i terminami składania i rozpatrywania wniosków, znajdziesz między innymi na portalu rolniczym agronomist.pl. Warto regularnie inwestować czas na bieżącą lekturę wpisów na portalu, aby wiedzieć, o jakie dotacje dla rolników w 2023 roku można się starać.

 • Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach
  Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach

  Warszawa, dynamicznie rozwijająca się metropolia i centrum biznesowe Polski, oferuje szeroki wybór miejsc idealnych do organizacji różnorodnych eventów. Niezależnie od tego, czy planujesz konferencję, bankiet, spotkanie firmowe czy kameralny event, stolica ma wiele do zaoferowania. Oto przewodnik po topowych lokalizacjach na eventy w Warszawie, które zapewnią niezapomniane wrażenia i sukces każdego wydarzenia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:51
 • Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy
  Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy

  W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie, doszło do istotnych zmian w składzie zarządu miasta. Jedną z najważniejszych zmian, jest mianowanie Adriany Porowskiej na stanowisko wiceprezydentki, co podkreśla świeże podejście do zarządzania miastem. Porowska, związana z ruchem Polska 2050, zyskała uznanie, dzięki swojemu zaangażowaniu w politykę społeczną oraz zdolności do pracy zespołowej.

  Napisano środa, 22 maj 2024 08:59
 • Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni
  Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni

  Na budowie 18 - kondygnacyjnego hotelu, przy ulicy Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego dwaj pracownicy spadli z 18. na 13. piętro. Incydent miał miejsce w godzinach porannych i skutkował poważnymi obrażeniami, obu poszkodowanych.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:27
 • Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia
  Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia

  Za każdym razem, gdy otwieramy paczkę, jesteśmy z nią w kontakcie. Taśma samoprzylepna to nieoceniony pomocnik w codziennych zadaniach - od pakowania prezentów, przez prace manualne, aż po profesjonalne zastosowania w logistyce i przemyśle. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wiele różnych rodzajów taśm samoprzylepnych istnieje na rynku?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:04
 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45