poniedziałek, 28 sierpień 2023 13:35

Dopłaty i dotacje dla rolników w 2023 roku

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dotacje dla rolników 2023 dotacje dla rolników 2023 mat.prasowe

Dopłaty dla rolników to forma wsparcia finansowego, które udzielane jest przez rząd lub organizacje międzynarodowe.

 

Celem dopłat i dotacji dla rolników w 2023 jest między innymi:

 •       ułatwienie im prowadzenia działalności,
 •       zachęta do unowocześniania gospodarstw rolnych,
 •       umożliwienie prowadzenia gospodarstwa rolnego z poszanowaniem środowiska,
 •       rekompensata strat spowodowanych niekorzystnymi czynnikami, takimi jak susza czy sytuacja w Europie i na świecie.

O jakie dotacje dla rolników w 2023 roku nadal można się ubiegać? Kiedy upływają terminy na złożenie wniosków? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego na temat trwających naborów.

Nabory otwarte na dzień 15 lipca 2023 – przykłady

Oto kilka przykładów dopłat i dotacji, z których mogą skorzystać rolnicy, hodowcy i pszczelarze w 2023 roku.

 1. Dopłaty bezpośrednie – są to środki pieniężne przyznawane bezpośrednio rolnikom w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Składając wniosek o przyznanie dopłaty, można starać się na przykład o wsparcie dochodów związanych z uprawą buraków cukrowych. Ostateczny termin na złożenie wniosku upływa 25 lipca br.
 2. Pomoc dla producentów pszenicy lub gryki, którzy sprzedali ziarno między 15 kwietnia a 30 czerwca. Wniosek o dopłatę można złożyć w ARiMR do 31 lipca. Jest to forma pomocy dla tych rolników, którzy ponieśli straty w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
 3. „Energia dla wsi”, czyli fotowoltaika dla rolnika. Dotacja może wynieść do 65% kosztów kwalifikowanych. Dotacja dotyczy zakupu instalacji OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych o mocy 50 kW-1MW. Nabór trwa do 15 grudnia 2023 lub do wyczerpania puli środków. Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem GWD — Generatora Wniosków o Dofinansowanie.

Gdzie szukać informacji?

Aktualizowane na bieżąco informacje, wraz z miejscem i terminami składania i rozpatrywania wniosków, znajdziesz między innymi na portalu rolniczym agronomist.pl. Warto regularnie inwestować czas na bieżącą lekturę wpisów na portalu, aby wiedzieć, o jakie dotacje dla rolników w 2023 roku można się starać.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54