Celem dopłat i dotacji dla rolników w 2023 jest między innymi:
- ułatwienie im prowadzenia działalności,
- zachęta do unowocześniania gospodarstw rolnych,
- umożliwienie prowadzenia gospodarstwa rolnego z poszanowaniem środowiska,
- rekompensata strat spowodowanych niekorzystnymi czynnikami, takimi jak susza czy sytuacja w Europie i na świecie.
O jakie dotacje dla rolników w 2023 roku nadal można się ubiegać? Kiedy upływają terminy na złożenie wniosków? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego na temat trwających naborów.
Nabory otwarte na dzień 15 lipca 2023 – przykłady
Oto kilka przykładów dopłat i dotacji, z których mogą skorzystać rolnicy, hodowcy i pszczelarze w 2023 roku.
- Dopłaty bezpośrednie – są to środki pieniężne przyznawane bezpośrednio rolnikom w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Składając wniosek o przyznanie dopłaty, można starać się na przykład o wsparcie dochodów związanych z uprawą buraków cukrowych. Ostateczny termin na złożenie wniosku upływa 25 lipca br.
- Pomoc dla producentów pszenicy lub gryki, którzy sprzedali ziarno między 15 kwietnia a 30 czerwca. Wniosek o dopłatę można złożyć w ARiMR do 31 lipca. Jest to forma pomocy dla tych rolników, którzy ponieśli straty w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
- „Energia dla wsi”, czyli fotowoltaika dla rolnika. Dotacja może wynieść do 65% kosztów kwalifikowanych. Dotacja dotyczy zakupu instalacji OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych o mocy 50 kW-1MW. Nabór trwa do 15 grudnia 2023 lub do wyczerpania puli środków. Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem GWD — Generatora Wniosków o Dofinansowanie.
Gdzie szukać informacji?
Aktualizowane na bieżąco informacje, wraz z miejscem i terminami składania i rozpatrywania wniosków, znajdziesz między innymi na portalu rolniczym agronomist.pl. Warto regularnie inwestować czas na bieżącą lekturę wpisów na portalu, aby wiedzieć, o jakie dotacje dla rolników w 2023 roku można się starać.