Szisza w Polsce popularna jest stosunkowo od niedawna, warto jednak wiedzieć, że jej palenie ma bogatą i wielowiekową tradycję.
Czym jest fajka wodna?
Co to jest szisza (fajka wodna)? Szisza jest specyficznym typem fajki, przez którą wciągany jest dym, który wcześniej przeszedł przez filtr wodny. Jest to alternatywa dla klasycznych papierosów, po którą chętnie sięga coraz więcej osób. Fajka wodna często jest aromatyzowana, ma przyjemny smak i zapach.
Pierwsza szisza wodna wykonana była z połączenia orzecha kokosowego i drewna. Dzisiejsze fajki wyglądają już zupełnie inaczej, ich budowa jest bardziej złożona, a konstrukcja składa się z wielu elementów. Jednym z najważniejszych jest dzban (szklany, ceramiczny lub miedziany), do którego wlewana jest woda. W konstrukcji fajki nie może zabraknąć także rury, poprzez którą doprowadzane jest powietrze, a nadmiar dymu odprowadzany. Zwieńczenie stanowi cybuch, czyli niewielkie naczynie, na którym umieszcza się tytoń. Szisza wodna jest produktem bardzo różnorodnym, w tym przypadku dowolność jej zdobienia jest duża.
Jak palić sziszę?
Każda osoba, która zastanawia się nad tym, jak palić sziszę w pierwszej kolejności powinna zapoznać się z budową i zasadą działania fajki wodnej, co znacznie ułatwi jej palenie.
Jak rozpocząć palenie shishy Warszawa? W pierwszej kolejności należy uzupełnić dzban wodą, a następnie złożyć wszystkie elementy fajki wodnej w jedną całość. Po skończeniu tej czynności należy nabić cybuch wybranym tytoniem, a następnie założyć odpowiednią siatkę (może być to również zwykła folia aluminiowa, jednak trzeba zrobić w niej otwory). Ostatni etap to położenie węgielka, co pozwoli na rozpalenie sziszy.
Rozpalenie fajki będzie możliwe wyłącznie wtedy, gdy odpowiednio zostanie zassane powietrze, przy wykorzystaniu podłączonego do dzbanka węża.
Nie ma jednej skutecznej metody na to, jak ma wyglądać palenie sziszy Warszawa. W zależności od preferencji można zaciągać się wolnymi i długimi wdechami, można również robić to szybko lub krótko. Najważniejsze jest prawidłowe złożenie i rozpalenie fajki wodnej.
Zassane powietrze przechodzi przez ułożony w cybuchu tytoń, który pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza dym, przemieszczających się przez rurkę do dzbana, w którym ulega filtracji. Dym przedostaje się do korpusu, następnie węża i do płuc palacza.