piątek, 03 luty 2023 11:18

Czy w Warszawie da się znaleźć pracę bez znajomości?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
https://www.gowork.pl/ są https://www.gowork.pl/ są freepik.com

Posiadanie stanowiska pracy w Warszawie nadal dla wielu pozostaje od lat synonimem prestiżu i osiągnięcia sukcesu w życiu. Okazuje się jednak, że nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać, bo znaleźć ciekawą i dobrze płatną ofertę można bez posiadania jakichkolwiek znajomości w stolicy. Wystarczy jedynie wiedzieć, w jaki sposób jej szukać i gdzie!

 

Portale ogłoszeniowe – to na nich powinno zacząć się poszukiwania pracy w Warszawie

Niezmiennie od kilku lat najlepszym sposobem na znalezienie ciekawych ofert pracy jest skorzystanie z internetu. Portale ogłoszeniowe jak np.https://www.gowork.pl/ są darmowe i umożliwiają:

 • dopasowanie wyszukiwania pod konkretnego użytkownika i jego preferencje;
 • zapisywanie najciekawszych ofert;
 • wysyłanie powiadomień o pojawieniu się nowych ofert pracy, zgodnych z preferencjami użytkownika;
 • zapoznanie się ze szczegółowymi opisami stanowisk i zdobycie informacji kontaktowych;
 • szybkie złożenie podania o pracę.

To ułatwienie, z którego korzystają zarówno kandydaci, jak i pracodawcy. Jest to metoda wygodniejsza, bo nie wymaga fizycznego pojawienia się w placówkach tylko po to, żeby wręczyć swoje CV. Dla firm największą korzyścią jest to, że są w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, a w tym do jednostek, na których zależy im najbardziej – specjalistów spoza miasta.

Skąd wynika mylne przekonanie, że w Warszawie nie można znaleźć pracy bez znajomości?

Błędne przekonanie o tym, że w Warszawie nie da znaleźć się pracy bez znajomości, prawdopodobnie wynika z konkurencyjnego charakteru rynku pracy. Stolica jest jednym z największych miast Polski, o dużej populacji i mnóstwo wykwalifikowanych kandydatów walczy o te same stanowiska, co powoduje, że niektórym trudno jest wybić się na tle reszty.

Ponadto prawdą jest, że tworzenie sieci kontaktów często odpowiada za sukces w znalezieniu zatrudnienia i wiele osób ma ją bardzo rozbudowaną – to daje zdecydowaną przewagę, chociaż niekoniecznie sprawiedliwą. 

Bywa, że wiele firm woli system poleceń i skierowań od obecnych pracowników (lub znajomych działających w branży), ponieważ kadra kierownicza zyskuje wtedy pewność, że ktoś jest w stanie poręczyć za nowego kandydata. To szczególnie mile widziane w przypadku, w którym polecający i jego zdanie jest cenione ze względu na dotychczasowe osiągnięcia, wiedzę i umiejętności.

Niektóre stanowiska wymagają niemalże wprost posiadania pewnych kontaktów lub kwalifikacji, co czyni je najtrudniejszymi do zdobycia. Za przykład mogą posłużyć oferty pracy związane z wojskiem.

Te wszystkie czynniki prowadzą ludzi do przekonania, że znalezienie pracy w Warszawie bez koneksji jest niemożliwe. Nie jest to jednak całkowitą prawdą – chcący zawsze znajdą zatrudnienie, chociażby w formie stażu.

Czy warto udać się na staż?

Rozpoczęcie kariery zawodowej jest procesem trudnym i wymagającym włożenia wielu wysiłków. Absolwenci, którzy nie mają odpowiednich znajomości, są zmuszeni przejść przez proces rekrutacyjny od początku do samego końca, a często okazuje się, że odpowiedź od firmy jest negatywna. Co robić w takich przypadkach?

Dobrym pomysłem wydaje się zgłaszanie na programy stażowe. Pozwalają one zdobyć początkowe doświadczenie oraz umiejętności, a także nauczyć się poruszania po płaszczyźnie zawodowej bez uprzedniego nawiązania znajomości branżowych. 

Największa zaleta tego rozwiązania jest też jednocześnie jego największą wadą – firmy chętnie zatrudniają w ten sposób kandydatów, bo muszą zapłacić im mniej (a czasami w ogóle). Kandydat, aby móc przejść staż (który najczęściej trwa do 3 miesięcy), będzie musiał znaleźć środki finansowe potrzebne do przeżycia w inny sposób. 

Jak przygotować się go szukania pracy w Warszawie? Konieczne będą CV i list motywacyjny!

Znalezienie pracy w Warszawie może z początku wydawać się zniechęcającym i żmudnym zadaniem. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przygotować się jeszcze przed rozpoczęciem tego procesu!

Zacząć należy od stworzenia CV i listu motywacyjnego, które razem podkreślą wszystkie posiadane umiejętności oraz dotychczasowe doświadczenie.

CV powinno zawierać:

 • dane kontaktowe kandydata;
 • wykształcenie;
 • historię pracy;
 • wszystkie projekty;
 • inne istotne informacje (np. posiadanie bloga specjalistycznego lub nietypowego hobby wymagającego umiejętności związanych w sposób pośredni ze stanowiskiem, o które ubiega się kandydat).

Mile widziany jest list motywacyjny. Uświadomi on przyszłego pracodawcę, dlaczego podejmie dobrą decyzję, wybierając akurat tego kandydata spośród wszystkich innych.

Jak usprawnić proces przygotowawczy?

Istotne jest badanie potencjalnych pracodawców na bieżąco i posiadanie aktualnych wiadomości na temat branży. To pozwoli odpowiednio dostosować materiały aplikacyjne do wybranej firmy i zwiększy pewność siebie kandydata.

Na sam koniec warto przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną, zwłaszcza jeżeli będzie odbywała się najprawdopodobniej w języku angielskim. Poświęcając czas na odpowiednie przygotowania się przed poszukiwaniami pracy w Warszawie, kandydaci z pewnością osiągną sukces podczas zdobywania świetnego stanowiska!

Które przedsiębiorstwa w Warszawie szukają stale nowych pracowników?

Warszawa stała się głównym miejscem docelowym dla osób poszukujących nowych możliwości zatrudnienia ze względu na coraz większą ilość międzynarodowych korporacji. W stolicy Polski swe siedziby i sklepy otworzyły firmy takie jak:

 • Microsoft;
 • Google;
 • Amazon;
 • Coca-Cola;
 • Lidl;
 • Samsung.

Ponadto w mieście działa wiele mniejszych start-upów, które stale poszukują ludzi ze świeżymi pomysłami i unikalnymi perspektywami.

Wbrew pozorom w Warszawie znajdą swe miejsce osoby posiadające specjalistyczne wykształcenie, ale również ci, którzy go nie mają – szerokie spektrum istniejących ofert pracy pozwala znaleźć odpowiednie zajęcie każdemu.

W stolicy definitywnie pracę znajdzie każdy, kto włoży odrobinę wysiłku w jej poszukiwania. Chociaż prawdą jest, że posiadanie znajomości pomaga – dotyczy to jednak każdej miejscowości w Polsce, a nie tylko samej Warszawy.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03