piątek, 03 luty 2023 11:18

Czy w Warszawie da się znaleźć pracę bez znajomości?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
https://www.gowork.pl/ są https://www.gowork.pl/ są freepik.com

Posiadanie stanowiska pracy w Warszawie nadal dla wielu pozostaje od lat synonimem prestiżu i osiągnięcia sukcesu w życiu. Okazuje się jednak, że nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać, bo znaleźć ciekawą i dobrze płatną ofertę można bez posiadania jakichkolwiek znajomości w stolicy. Wystarczy jedynie wiedzieć, w jaki sposób jej szukać i gdzie!

 

Portale ogłoszeniowe – to na nich powinno zacząć się poszukiwania pracy w Warszawie

Niezmiennie od kilku lat najlepszym sposobem na znalezienie ciekawych ofert pracy jest skorzystanie z internetu. Portale ogłoszeniowe jak np.https://www.gowork.pl/ są darmowe i umożliwiają:

 • dopasowanie wyszukiwania pod konkretnego użytkownika i jego preferencje;
 • zapisywanie najciekawszych ofert;
 • wysyłanie powiadomień o pojawieniu się nowych ofert pracy, zgodnych z preferencjami użytkownika;
 • zapoznanie się ze szczegółowymi opisami stanowisk i zdobycie informacji kontaktowych;
 • szybkie złożenie podania o pracę.

To ułatwienie, z którego korzystają zarówno kandydaci, jak i pracodawcy. Jest to metoda wygodniejsza, bo nie wymaga fizycznego pojawienia się w placówkach tylko po to, żeby wręczyć swoje CV. Dla firm największą korzyścią jest to, że są w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, a w tym do jednostek, na których zależy im najbardziej – specjalistów spoza miasta.

Skąd wynika mylne przekonanie, że w Warszawie nie można znaleźć pracy bez znajomości?

Błędne przekonanie o tym, że w Warszawie nie da znaleźć się pracy bez znajomości, prawdopodobnie wynika z konkurencyjnego charakteru rynku pracy. Stolica jest jednym z największych miast Polski, o dużej populacji i mnóstwo wykwalifikowanych kandydatów walczy o te same stanowiska, co powoduje, że niektórym trudno jest wybić się na tle reszty.

Ponadto prawdą jest, że tworzenie sieci kontaktów często odpowiada za sukces w znalezieniu zatrudnienia i wiele osób ma ją bardzo rozbudowaną – to daje zdecydowaną przewagę, chociaż niekoniecznie sprawiedliwą. 

Bywa, że wiele firm woli system poleceń i skierowań od obecnych pracowników (lub znajomych działających w branży), ponieważ kadra kierownicza zyskuje wtedy pewność, że ktoś jest w stanie poręczyć za nowego kandydata. To szczególnie mile widziane w przypadku, w którym polecający i jego zdanie jest cenione ze względu na dotychczasowe osiągnięcia, wiedzę i umiejętności.

Niektóre stanowiska wymagają niemalże wprost posiadania pewnych kontaktów lub kwalifikacji, co czyni je najtrudniejszymi do zdobycia. Za przykład mogą posłużyć oferty pracy związane z wojskiem.

Te wszystkie czynniki prowadzą ludzi do przekonania, że znalezienie pracy w Warszawie bez koneksji jest niemożliwe. Nie jest to jednak całkowitą prawdą – chcący zawsze znajdą zatrudnienie, chociażby w formie stażu.

Czy warto udać się na staż?

Rozpoczęcie kariery zawodowej jest procesem trudnym i wymagającym włożenia wielu wysiłków. Absolwenci, którzy nie mają odpowiednich znajomości, są zmuszeni przejść przez proces rekrutacyjny od początku do samego końca, a często okazuje się, że odpowiedź od firmy jest negatywna. Co robić w takich przypadkach?

Dobrym pomysłem wydaje się zgłaszanie na programy stażowe. Pozwalają one zdobyć początkowe doświadczenie oraz umiejętności, a także nauczyć się poruszania po płaszczyźnie zawodowej bez uprzedniego nawiązania znajomości branżowych. 

Największa zaleta tego rozwiązania jest też jednocześnie jego największą wadą – firmy chętnie zatrudniają w ten sposób kandydatów, bo muszą zapłacić im mniej (a czasami w ogóle). Kandydat, aby móc przejść staż (który najczęściej trwa do 3 miesięcy), będzie musiał znaleźć środki finansowe potrzebne do przeżycia w inny sposób. 

Jak przygotować się go szukania pracy w Warszawie? Konieczne będą CV i list motywacyjny!

Znalezienie pracy w Warszawie może z początku wydawać się zniechęcającym i żmudnym zadaniem. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przygotować się jeszcze przed rozpoczęciem tego procesu!

Zacząć należy od stworzenia CV i listu motywacyjnego, które razem podkreślą wszystkie posiadane umiejętności oraz dotychczasowe doświadczenie.

CV powinno zawierać:

 • dane kontaktowe kandydata;
 • wykształcenie;
 • historię pracy;
 • wszystkie projekty;
 • inne istotne informacje (np. posiadanie bloga specjalistycznego lub nietypowego hobby wymagającego umiejętności związanych w sposób pośredni ze stanowiskiem, o które ubiega się kandydat).

Mile widziany jest list motywacyjny. Uświadomi on przyszłego pracodawcę, dlaczego podejmie dobrą decyzję, wybierając akurat tego kandydata spośród wszystkich innych.

Jak usprawnić proces przygotowawczy?

Istotne jest badanie potencjalnych pracodawców na bieżąco i posiadanie aktualnych wiadomości na temat branży. To pozwoli odpowiednio dostosować materiały aplikacyjne do wybranej firmy i zwiększy pewność siebie kandydata.

Na sam koniec warto przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną, zwłaszcza jeżeli będzie odbywała się najprawdopodobniej w języku angielskim. Poświęcając czas na odpowiednie przygotowania się przed poszukiwaniami pracy w Warszawie, kandydaci z pewnością osiągną sukces podczas zdobywania świetnego stanowiska!

Które przedsiębiorstwa w Warszawie szukają stale nowych pracowników?

Warszawa stała się głównym miejscem docelowym dla osób poszukujących nowych możliwości zatrudnienia ze względu na coraz większą ilość międzynarodowych korporacji. W stolicy Polski swe siedziby i sklepy otworzyły firmy takie jak:

 • Microsoft;
 • Google;
 • Amazon;
 • Coca-Cola;
 • Lidl;
 • Samsung.

Ponadto w mieście działa wiele mniejszych start-upów, które stale poszukują ludzi ze świeżymi pomysłami i unikalnymi perspektywami.

Wbrew pozorom w Warszawie znajdą swe miejsce osoby posiadające specjalistyczne wykształcenie, ale również ci, którzy go nie mają – szerokie spektrum istniejących ofert pracy pozwala znaleźć odpowiednie zajęcie każdemu.

W stolicy definitywnie pracę znajdzie każdy, kto włoży odrobinę wysiłku w jej poszukiwania. Chociaż prawdą jest, że posiadanie znajomości pomaga – dotyczy to jednak każdej miejscowości w Polsce, a nie tylko samej Warszawy.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54