piątek, 04 luty 2022 17:54

Czy możliwe jest odzyskanie danych z uszkodzonego dysku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
odzyskiwanie danych odzyskiwanie danych Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Chyba każda z nas, a zapewne zdecydowana większość, zmagała się z problemem odzyskiwania danych. Przyczyny tego mogły być różne.

Zazwyczaj mówi się o uszkodzeniach mechanicznych, logicznych lub elektronicznych dysku, w wyniku których dochodzi do utraty danych. Co należy zrobić, jeżeli straciliśmy zapisane dane? Jak należy postąpić? To, o czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać, to zaniechanie samodzielnych prób odzyskiwania danych, gdyż może skutkować to nieodwracalnymi zmianami w strukturze uszkodzonego dysku. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy odzyskać dane? Jak możemy uzyskać utracone dane? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Rodzaje uszkodzeń dysku a utracone dane

Wspomnieliśmy już o tym, że utrata danych, które znajdowały się na dysku twardym, może wiązać się z kilkoma rodzajami usterek. Mianowicie mogło dojść do uszkodzenia elektronicznego, a odzyskiwanie danych w tym przypadku wiąże się jedynie z naprawą lub wymianą, a także przekopiowanie danych na inny nośnik. Tak naprawdę większość współczesnych dysków wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, które w jakimś stopniu ochroną dane. Musimy jednak pamiętać, że cały proces naprawczy uszkodzonego dysku zależny jest od jego modelu oraz marki. A także wiąże się z odpowiednim doborem układu i przeprogramowanie pod konkretne urządzenie. Jeżeli jednak uszkodzenie nie było zbyt poważne, dane powinny zostać odzyskane. Sytuacja jest o wiele trudniejsza w przypadku uszkodzeń mechanicznych, gdyż ten rodzaj usterki stanowi poważne wyzwanie. Najczęściej dochodzi tutaj do uszkodzenia głowicy lub powierzchni dysku, kiedy doszło do uderzenia lub upadku. W tym przypadku utrata danych może być dla nas dość kłopotliwa, gdyż w przypadku uszkodzenia powierzchni dysku, odzyskiwania danych często bywa niemożliwe albo mocno utrudnione. Dlatego też, jeżeli doszło do uszkodzenia mechanicznego dysku, na którym zostały zapisane nasze dane, musimy liczyć się z tym, że odzyskiwanie danych często bywa niemożliwe w stu procentach. Istnieją również uszkodzenia logiczne, które dotyczą utraty danych w wyniku skasowania, zawirusowania, sformatowania czy przywrócenia systemu z partycji recovery. Wtedy dysk oczywiście pozostaje w pełni sprawny, a odzyskiwanie danych wiąże się z przywróceniem logicznej struktury dysku. Na tym etapie najczęściej dochodzi do błędów, za które odpowiedzialni są właściciele tych dysków twardych. Mianowicie w tym przypadku bardzo często podejmujemy samodzielne próby odzyskiwania danych, co często wiąże się z doprowadzeniem do tego, że dane zostaną nadpisane i tym samym już nieodwracalnie utracone.

Postępowanie w przypadku utraty danych

Bez względu na to, w jaki sposób doszło do uszkodzenia dysku i tym samym utratę zapisanych danych, nie powinniśmy podejmować działań na własną rękę. Nawet, jeżeli uszkodzony urządzenie włącza się, nie próbujmy instalować dostępnych w internecie programów, które rzekomo mają pomóc nam odzyskać utracone dane. Tego typu działania mogą tylko i wyłącznie zaszkodzić. Jeżeli doszło do utraty danych, warto udać się do solidnego i sprawdzonego serwisu, który pomoże nam w tych działaniach.

Czy odzyskanie utraconych danych zawsze jest możliwe?

Wspomnieliśmy już o tym, że odzyskiwanie utraconych danych wiąże się z rodzajem uszkodzenia dysku, do którego doszło. Sprawa ta dotyczy również odzyskiwania danych. Niestety, musimy liczyć się z tym, że w zależności od rodzaju uszkodzenia, dane nie zawsze może udać się odzyskać. Sprawa ta dotyczy nawet najbardziej doświadczonych serwisów, zajmujących się tym zadaniem. Niewątpliwie jednak istotne jest to, by nie działać na własną rękę, a w przypadku wystąpienia awarii od razu udać się do fachowców, którzy odzyskają utracone dane i zabezpieczają zawartość uszkodzonego dysku.

Podsumowanie

Odzyskiwanie danych to proces bardzo często żmudny i wymagający dużej wiedzy oraz ogromnego zaangażowania, dlatego też nie należy samodzielnie próbować odzyskiwania danych, jeśli nie posiadamy odpowiednich ku temu kompetencji oraz sprzętu.

 • Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach
  Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach

  Warszawa, dynamicznie rozwijająca się metropolia i centrum biznesowe Polski, oferuje szeroki wybór miejsc idealnych do organizacji różnorodnych eventów. Niezależnie od tego, czy planujesz konferencję, bankiet, spotkanie firmowe czy kameralny event, stolica ma wiele do zaoferowania. Oto przewodnik po topowych lokalizacjach na eventy w Warszawie, które zapewnią niezapomniane wrażenia i sukces każdego wydarzenia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:51
 • Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy
  Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy

  W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie, doszło do istotnych zmian w składzie zarządu miasta. Jedną z najważniejszych zmian, jest mianowanie Adriany Porowskiej na stanowisko wiceprezydentki, co podkreśla świeże podejście do zarządzania miastem. Porowska, związana z ruchem Polska 2050, zyskała uznanie, dzięki swojemu zaangażowaniu w politykę społeczną oraz zdolności do pracy zespołowej.

  Napisano środa, 22 maj 2024 08:59
 • Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni
  Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni

  Na budowie 18 - kondygnacyjnego hotelu, przy ulicy Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego dwaj pracownicy spadli z 18. na 13. piętro. Incydent miał miejsce w godzinach porannych i skutkował poważnymi obrażeniami, obu poszkodowanych.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:27
 • Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia
  Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia

  Za każdym razem, gdy otwieramy paczkę, jesteśmy z nią w kontakcie. Taśma samoprzylepna to nieoceniony pomocnik w codziennych zadaniach - od pakowania prezentów, przez prace manualne, aż po profesjonalne zastosowania w logistyce i przemyśle. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wiele różnych rodzajów taśm samoprzylepnych istnieje na rynku?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:04
 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45