piątek, 04 luty 2022 17:54

Czy możliwe jest odzyskanie danych z uszkodzonego dysku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
odzyskiwanie danych odzyskiwanie danych Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Chyba każda z nas, a zapewne zdecydowana większość, zmagała się z problemem odzyskiwania danych. Przyczyny tego mogły być różne.

Zazwyczaj mówi się o uszkodzeniach mechanicznych, logicznych lub elektronicznych dysku, w wyniku których dochodzi do utraty danych. Co należy zrobić, jeżeli straciliśmy zapisane dane? Jak należy postąpić? To, o czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać, to zaniechanie samodzielnych prób odzyskiwania danych, gdyż może skutkować to nieodwracalnymi zmianami w strukturze uszkodzonego dysku. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy odzyskać dane? Jak możemy uzyskać utracone dane? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Rodzaje uszkodzeń dysku a utracone dane

Wspomnieliśmy już o tym, że utrata danych, które znajdowały się na dysku twardym, może wiązać się z kilkoma rodzajami usterek. Mianowicie mogło dojść do uszkodzenia elektronicznego, a odzyskiwanie danych w tym przypadku wiąże się jedynie z naprawą lub wymianą, a także przekopiowanie danych na inny nośnik. Tak naprawdę większość współczesnych dysków wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, które w jakimś stopniu ochroną dane. Musimy jednak pamiętać, że cały proces naprawczy uszkodzonego dysku zależny jest od jego modelu oraz marki. A także wiąże się z odpowiednim doborem układu i przeprogramowanie pod konkretne urządzenie. Jeżeli jednak uszkodzenie nie było zbyt poważne, dane powinny zostać odzyskane. Sytuacja jest o wiele trudniejsza w przypadku uszkodzeń mechanicznych, gdyż ten rodzaj usterki stanowi poważne wyzwanie. Najczęściej dochodzi tutaj do uszkodzenia głowicy lub powierzchni dysku, kiedy doszło do uderzenia lub upadku. W tym przypadku utrata danych może być dla nas dość kłopotliwa, gdyż w przypadku uszkodzenia powierzchni dysku, odzyskiwania danych często bywa niemożliwe albo mocno utrudnione. Dlatego też, jeżeli doszło do uszkodzenia mechanicznego dysku, na którym zostały zapisane nasze dane, musimy liczyć się z tym, że odzyskiwanie danych często bywa niemożliwe w stu procentach. Istnieją również uszkodzenia logiczne, które dotyczą utraty danych w wyniku skasowania, zawirusowania, sformatowania czy przywrócenia systemu z partycji recovery. Wtedy dysk oczywiście pozostaje w pełni sprawny, a odzyskiwanie danych wiąże się z przywróceniem logicznej struktury dysku. Na tym etapie najczęściej dochodzi do błędów, za które odpowiedzialni są właściciele tych dysków twardych. Mianowicie w tym przypadku bardzo często podejmujemy samodzielne próby odzyskiwania danych, co często wiąże się z doprowadzeniem do tego, że dane zostaną nadpisane i tym samym już nieodwracalnie utracone.

Postępowanie w przypadku utraty danych

Bez względu na to, w jaki sposób doszło do uszkodzenia dysku i tym samym utratę zapisanych danych, nie powinniśmy podejmować działań na własną rękę. Nawet, jeżeli uszkodzony urządzenie włącza się, nie próbujmy instalować dostępnych w internecie programów, które rzekomo mają pomóc nam odzyskać utracone dane. Tego typu działania mogą tylko i wyłącznie zaszkodzić. Jeżeli doszło do utraty danych, warto udać się do solidnego i sprawdzonego serwisu, który pomoże nam w tych działaniach.

Czy odzyskanie utraconych danych zawsze jest możliwe?

Wspomnieliśmy już o tym, że odzyskiwanie utraconych danych wiąże się z rodzajem uszkodzenia dysku, do którego doszło. Sprawa ta dotyczy również odzyskiwania danych. Niestety, musimy liczyć się z tym, że w zależności od rodzaju uszkodzenia, dane nie zawsze może udać się odzyskać. Sprawa ta dotyczy nawet najbardziej doświadczonych serwisów, zajmujących się tym zadaniem. Niewątpliwie jednak istotne jest to, by nie działać na własną rękę, a w przypadku wystąpienia awarii od razu udać się do fachowców, którzy odzyskają utracone dane i zabezpieczają zawartość uszkodzonego dysku.

Podsumowanie

Odzyskiwanie danych to proces bardzo często żmudny i wymagający dużej wiedzy oraz ogromnego zaangażowania, dlatego też nie należy samodzielnie próbować odzyskiwania danych, jeśli nie posiadamy odpowiednich ku temu kompetencji oraz sprzętu.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54