piątek, 04 luty 2022 17:54

Czy możliwe jest odzyskanie danych z uszkodzonego dysku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
odzyskiwanie danych odzyskiwanie danych Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Chyba każda z nas, a zapewne zdecydowana większość, zmagała się z problemem odzyskiwania danych. Przyczyny tego mogły być różne.

Zazwyczaj mówi się o uszkodzeniach mechanicznych, logicznych lub elektronicznych dysku, w wyniku których dochodzi do utraty danych. Co należy zrobić, jeżeli straciliśmy zapisane dane? Jak należy postąpić? To, o czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać, to zaniechanie samodzielnych prób odzyskiwania danych, gdyż może skutkować to nieodwracalnymi zmianami w strukturze uszkodzonego dysku. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy odzyskać dane? Jak możemy uzyskać utracone dane? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Rodzaje uszkodzeń dysku a utracone dane

Wspomnieliśmy już o tym, że utrata danych, które znajdowały się na dysku twardym, może wiązać się z kilkoma rodzajami usterek. Mianowicie mogło dojść do uszkodzenia elektronicznego, a odzyskiwanie danych w tym przypadku wiąże się jedynie z naprawą lub wymianą, a także przekopiowanie danych na inny nośnik. Tak naprawdę większość współczesnych dysków wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, które w jakimś stopniu ochroną dane. Musimy jednak pamiętać, że cały proces naprawczy uszkodzonego dysku zależny jest od jego modelu oraz marki. A także wiąże się z odpowiednim doborem układu i przeprogramowanie pod konkretne urządzenie. Jeżeli jednak uszkodzenie nie było zbyt poważne, dane powinny zostać odzyskane. Sytuacja jest o wiele trudniejsza w przypadku uszkodzeń mechanicznych, gdyż ten rodzaj usterki stanowi poważne wyzwanie. Najczęściej dochodzi tutaj do uszkodzenia głowicy lub powierzchni dysku, kiedy doszło do uderzenia lub upadku. W tym przypadku utrata danych może być dla nas dość kłopotliwa, gdyż w przypadku uszkodzenia powierzchni dysku, odzyskiwania danych często bywa niemożliwe albo mocno utrudnione. Dlatego też, jeżeli doszło do uszkodzenia mechanicznego dysku, na którym zostały zapisane nasze dane, musimy liczyć się z tym, że odzyskiwanie danych często bywa niemożliwe w stu procentach. Istnieją również uszkodzenia logiczne, które dotyczą utraty danych w wyniku skasowania, zawirusowania, sformatowania czy przywrócenia systemu z partycji recovery. Wtedy dysk oczywiście pozostaje w pełni sprawny, a odzyskiwanie danych wiąże się z przywróceniem logicznej struktury dysku. Na tym etapie najczęściej dochodzi do błędów, za które odpowiedzialni są właściciele tych dysków twardych. Mianowicie w tym przypadku bardzo często podejmujemy samodzielne próby odzyskiwania danych, co często wiąże się z doprowadzeniem do tego, że dane zostaną nadpisane i tym samym już nieodwracalnie utracone.

Postępowanie w przypadku utraty danych

Bez względu na to, w jaki sposób doszło do uszkodzenia dysku i tym samym utratę zapisanych danych, nie powinniśmy podejmować działań na własną rękę. Nawet, jeżeli uszkodzony urządzenie włącza się, nie próbujmy instalować dostępnych w internecie programów, które rzekomo mają pomóc nam odzyskać utracone dane. Tego typu działania mogą tylko i wyłącznie zaszkodzić. Jeżeli doszło do utraty danych, warto udać się do solidnego i sprawdzonego serwisu, który pomoże nam w tych działaniach.

Czy odzyskanie utraconych danych zawsze jest możliwe?

Wspomnieliśmy już o tym, że odzyskiwanie utraconych danych wiąże się z rodzajem uszkodzenia dysku, do którego doszło. Sprawa ta dotyczy również odzyskiwania danych. Niestety, musimy liczyć się z tym, że w zależności od rodzaju uszkodzenia, dane nie zawsze może udać się odzyskać. Sprawa ta dotyczy nawet najbardziej doświadczonych serwisów, zajmujących się tym zadaniem. Niewątpliwie jednak istotne jest to, by nie działać na własną rękę, a w przypadku wystąpienia awarii od razu udać się do fachowców, którzy odzyskają utracone dane i zabezpieczają zawartość uszkodzonego dysku.

Podsumowanie

Odzyskiwanie danych to proces bardzo często żmudny i wymagający dużej wiedzy oraz ogromnego zaangażowania, dlatego też nie należy samodzielnie próbować odzyskiwania danych, jeśli nie posiadamy odpowiednich ku temu kompetencji oraz sprzętu.

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48