Zazwyczaj mówi się o uszkodzeniach mechanicznych, logicznych lub elektronicznych dysku, w wyniku których dochodzi do utraty danych. Co należy zrobić, jeżeli straciliśmy zapisane dane? Jak należy postąpić? To, o czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać, to zaniechanie samodzielnych prób odzyskiwania danych, gdyż może skutkować to nieodwracalnymi zmianami w strukturze uszkodzonego dysku. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy odzyskać dane? Jak możemy uzyskać utracone dane? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.
Rodzaje uszkodzeń dysku a utracone dane
Wspomnieliśmy już o tym, że utrata danych, które znajdowały się na dysku twardym, może wiązać się z kilkoma rodzajami usterek. Mianowicie mogło dojść do uszkodzenia elektronicznego, a odzyskiwanie danych w tym przypadku wiąże się jedynie z naprawą lub wymianą, a także przekopiowanie danych na inny nośnik. Tak naprawdę większość współczesnych dysków wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, które w jakimś stopniu ochroną dane. Musimy jednak pamiętać, że cały proces naprawczy uszkodzonego dysku zależny jest od jego modelu oraz marki. A także wiąże się z odpowiednim doborem układu i przeprogramowanie pod konkretne urządzenie. Jeżeli jednak uszkodzenie nie było zbyt poważne, dane powinny zostać odzyskane. Sytuacja jest o wiele trudniejsza w przypadku uszkodzeń mechanicznych, gdyż ten rodzaj usterki stanowi poważne wyzwanie. Najczęściej dochodzi tutaj do uszkodzenia głowicy lub powierzchni dysku, kiedy doszło do uderzenia lub upadku. W tym przypadku utrata danych może być dla nas dość kłopotliwa, gdyż w przypadku uszkodzenia powierzchni dysku, odzyskiwania danych często bywa niemożliwe albo mocno utrudnione. Dlatego też, jeżeli doszło do uszkodzenia mechanicznego dysku, na którym zostały zapisane nasze dane, musimy liczyć się z tym, że odzyskiwanie danych często bywa niemożliwe w stu procentach. Istnieją również uszkodzenia logiczne, które dotyczą utraty danych w wyniku skasowania, zawirusowania, sformatowania czy przywrócenia systemu z partycji recovery. Wtedy dysk oczywiście pozostaje w pełni sprawny, a odzyskiwanie danych wiąże się z przywróceniem logicznej struktury dysku. Na tym etapie najczęściej dochodzi do błędów, za które odpowiedzialni są właściciele tych dysków twardych. Mianowicie w tym przypadku bardzo często podejmujemy samodzielne próby odzyskiwania danych, co często wiąże się z doprowadzeniem do tego, że dane zostaną nadpisane i tym samym już nieodwracalnie utracone.
Postępowanie w przypadku utraty danych
Bez względu na to, w jaki sposób doszło do uszkodzenia dysku i tym samym utratę zapisanych danych, nie powinniśmy podejmować działań na własną rękę. Nawet, jeżeli uszkodzony urządzenie włącza się, nie próbujmy instalować dostępnych w internecie programów, które rzekomo mają pomóc nam odzyskać utracone dane. Tego typu działania mogą tylko i wyłącznie zaszkodzić. Jeżeli doszło do utraty danych, warto udać się do solidnego i sprawdzonego serwisu, który pomoże nam w tych działaniach.
Czy odzyskanie utraconych danych zawsze jest możliwe?
Wspomnieliśmy już o tym, że odzyskiwanie utraconych danych wiąże się z rodzajem uszkodzenia dysku, do którego doszło. Sprawa ta dotyczy również odzyskiwania danych. Niestety, musimy liczyć się z tym, że w zależności od rodzaju uszkodzenia, dane nie zawsze może udać się odzyskać. Sprawa ta dotyczy nawet najbardziej doświadczonych serwisów, zajmujących się tym zadaniem. Niewątpliwie jednak istotne jest to, by nie działać na własną rękę, a w przypadku wystąpienia awarii od razu udać się do fachowców, którzy odzyskają utracone dane i zabezpieczają zawartość uszkodzonego dysku.
Podsumowanie
Odzyskiwanie danych to proces bardzo często żmudny i wymagający dużej wiedzy oraz ogromnego zaangażowania, dlatego też nie należy samodzielnie próbować odzyskiwania danych, jeśli nie posiadamy odpowiednich ku temu kompetencji oraz sprzętu.