środa, 24 maj 2023 14:22

Filtry chemiczne, a mineralne. Czym się to różni?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
kosmetyki Avon Care Sun kosmetyki Avon Care Sun mat.prasowe

Zbliża się lato, czas odświeżyć wiedzę o ochronie skóry przed słońcem! Pamiętasz, jak działają poszczególne rodzaje filtrów? Co dają filtry chemiczne, a co mineralne? Przy których aplikację trzeba powtarzać, jeśli opalanie łączysz z kąpielą w wodzie? Ich sposób działania jest zupełnie inny. Warto więc stosować kosmetyki z dodatkiem obydwu filtrów. Dowiedz się, czym się różnią oraz jakich składników szukać na opakowaniach kosmetyków przeciwsłonecznych!

 

Dlaczego ochrona przed słońcem jest tak ważna?

Latem kosmetyki z filtrem to podstawa pielęgnacji skóry, ponieważ jest ona narażona na różne rodzaje promieniowania, przede wszystkim na:

  • promieniowanie UVA – ten rodzaj działa na skórę niezależnie od pory roku, nawet w pochmurne dni, wnika w głębsze partie skóry, skutkując uszkodzeniami i jej przedwczesnym starzeniem się, a nawet zmianami nowotworowymi;
  • promieniowanie UVB – to promieniowanie, które odpowiada za Twoją opaleniznę; najbardziej intensywnie działa wiosną i latem, jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio swojej skóry przed słońcem, może powodować oparzenia, reakcje alergiczne, to z kolei zaczerwienione swędzące grudki lub pęcherzyki, a także przebarwienia.

Nie wszystkie kosmetyki przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed obydwoma rodzajami promieniowania. Przy zakupie warto więc dokładnie czytać etykiety. Szukaj kosmetyków z filtrami mineralnymi i chemicznymi. Sprawdź linię kosmetyków Avon Care Sun i ciesz się plażowaniem!

Co to są filtry chemiczne? Jakie jest ich działanie?

Filtry chemiczne pochłaniają promieniowane UV, a energię świetlną zamieniają w ciepło. Ich dużym atutem jest to, że mają bardzo wysoki współczynniki fotoochrony, zaś produkty z ich zawartością są bardzo lekkie. Są skuteczne, ponieważ w przeciwieństwie do filtrów mineralnych działają w głębi skóry. Mogą również zabezpieczać ją przed wolnymi rodnikami. Nie musisz martwić się, że podczas kąpieli w morzu czy odkrytym basenie się zmyją. Ich działanie nie jest jednak długie. Warto więc powtarzać ich aplikację co jakiś czas.

Filtry chemiczne – przykłady

Na opakowaniu zwróć uwagę na nazwy:

  • Ethylhexyl Salicylate 
  • Drometrizole trisiloxane 
  • Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate 
  • Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate 
  • Diethylhexyl Butamido Triazone 
  • Ethylhexyl Triazone 
  • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine
  • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol
  • Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid 

Co to są filtry mineralne? Jak działają?

Z kolei filtry mineralne (fizyczne) odpowiadają za ochronną warstwę (warstwę ekranizującą) na skórze, która promieniowanie ultrafioletowe (i UVB, i UVA) rozprasza i odbija, dając natychmiastową ochronę przed słońcem. Są bezpieczne, pozostają na powierzchni naskórka, nie wnikając w niego. Ich cząsteczki są delikatne i nie podrażnią nawet skóry bardzo wrażliwej czy alergicznej. Nadają się też świetnie do ochrony wrażliwej skóry dzieci. Stanowią rodzaj ochronnej tarczy, która długo utrzymuje się na skórze, nie tracąc swoich właściwości. Mogą zmywać się podczas kąpieli w morzu czy na odkrytym basenie. Dlatego po powrocie z wody, warto jeszcze raz dokładnie nasmarować cała skórę. Mogą też zapychać pory, więc po opalaniu warto dokładnie oczyścić skórę podczas kąpieli. By uniknąć białego nalotu na skórze i ciężkiej konsystencji, szukaj kosmetyków nowszej generacji.

Filtry mineralne - przykłady

Należą do nich m.in.:

  • dwutlenek tytanu / Titanium dioxide
  • tlenek cynku / Zinc oxide

Takich składników szukaj na opakowaniach kosmetyków przeciwsłonecznych.

Czym kierować się przy wyborze kosmetyków przeciwsłonecznych?

Upewnij się, czy dany produkt zawiera filtry mineralne i chemiczne, ponieważ ich działanie się uzupełnia. Sprawdź, przed którym rodzajem promieniowania zapewnia ochronę. Powinien działać i na promieniowanie UVA i UVB. Warto szukać w składzie antyoksydantów oraz składników pochodzenia naturalnego. Sprawdź kosmetyki na stronie Avon.     

 

na zlecenie partnera, tj. Avon

  • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
    Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

    Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

    Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
  • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
  • Czerwona bransoletka
    Czerwona bransoletka

    Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
  • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
    Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

    Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

    Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
  • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
    Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

    Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

    Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54