Dlaczego ochrona przed słońcem jest tak ważna?
Latem kosmetyki z filtrem to podstawa pielęgnacji skóry, ponieważ jest ona narażona na różne rodzaje promieniowania, przede wszystkim na:
- promieniowanie UVA – ten rodzaj działa na skórę niezależnie od pory roku, nawet w pochmurne dni, wnika w głębsze partie skóry, skutkując uszkodzeniami i jej przedwczesnym starzeniem się, a nawet zmianami nowotworowymi;
- promieniowanie UVB – to promieniowanie, które odpowiada za Twoją opaleniznę; najbardziej intensywnie działa wiosną i latem, jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio swojej skóry przed słońcem, może powodować oparzenia, reakcje alergiczne, to z kolei zaczerwienione swędzące grudki lub pęcherzyki, a także przebarwienia.
Nie wszystkie kosmetyki przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed obydwoma rodzajami promieniowania. Przy zakupie warto więc dokładnie czytać etykiety. Szukaj kosmetyków z filtrami mineralnymi i chemicznymi. Sprawdź linię kosmetyków Avon Care Sun i ciesz się plażowaniem!
Co to są filtry chemiczne? Jakie jest ich działanie?
Filtry chemiczne pochłaniają promieniowane UV, a energię świetlną zamieniają w ciepło. Ich dużym atutem jest to, że mają bardzo wysoki współczynniki fotoochrony, zaś produkty z ich zawartością są bardzo lekkie. Są skuteczne, ponieważ w przeciwieństwie do filtrów mineralnych działają w głębi skóry. Mogą również zabezpieczać ją przed wolnymi rodnikami. Nie musisz martwić się, że podczas kąpieli w morzu czy odkrytym basenie się zmyją. Ich działanie nie jest jednak długie. Warto więc powtarzać ich aplikację co jakiś czas.
Filtry chemiczne – przykłady
Na opakowaniu zwróć uwagę na nazwy:
- Ethylhexyl Salicylate
- Drometrizole trisiloxane
- Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate
- Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate
- Diethylhexyl Butamido Triazone
- Ethylhexyl Triazone
- Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine
- Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol
- Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid
Co to są filtry mineralne? Jak działają?
Z kolei filtry mineralne (fizyczne) odpowiadają za ochronną warstwę (warstwę ekranizującą) na skórze, która promieniowanie ultrafioletowe (i UVB, i UVA) rozprasza i odbija, dając natychmiastową ochronę przed słońcem. Są bezpieczne, pozostają na powierzchni naskórka, nie wnikając w niego. Ich cząsteczki są delikatne i nie podrażnią nawet skóry bardzo wrażliwej czy alergicznej. Nadają się też świetnie do ochrony wrażliwej skóry dzieci. Stanowią rodzaj ochronnej tarczy, która długo utrzymuje się na skórze, nie tracąc swoich właściwości. Mogą zmywać się podczas kąpieli w morzu czy na odkrytym basenie. Dlatego po powrocie z wody, warto jeszcze raz dokładnie nasmarować cała skórę. Mogą też zapychać pory, więc po opalaniu warto dokładnie oczyścić skórę podczas kąpieli. By uniknąć białego nalotu na skórze i ciężkiej konsystencji, szukaj kosmetyków nowszej generacji.
Filtry mineralne - przykłady
Należą do nich m.in.:
- dwutlenek tytanu / Titanium dioxide
- tlenek cynku / Zinc oxide
Takich składników szukaj na opakowaniach kosmetyków przeciwsłonecznych.
Czym kierować się przy wyborze kosmetyków przeciwsłonecznych?
Upewnij się, czy dany produkt zawiera filtry mineralne i chemiczne, ponieważ ich działanie się uzupełnia. Sprawdź, przed którym rodzajem promieniowania zapewnia ochronę. Powinien działać i na promieniowanie UVA i UVB. Warto szukać w składzie antyoksydantów oraz składników pochodzenia naturalnego. Sprawdź kosmetyki na stronie Avon.
na zlecenie partnera, tj. Avon