Spis treści:
- Sylwestrowy patrol - Jak działa pomoc zwierzętom?
- Jak właściciele zwierząt mogą pomóc swoim podopiecznym?
- Co zrobić w przypadku znalezienia zagubionego zwierzęcia?
- Noc pełna wyzwań
Sylwestrowy patrol - Jak działa pomoc zwierzętom?
W skład sylwestrowego patrolu wchodzą cztery samochody obsługiwane przez dwuosobowe zespoły wolontariuszy. Działania te obejmują zarówno Warszawę, jak i okoliczne gminy, gdzie problem zagubionych zwierząt jest większy. Wolontariusze są odpowiedzialni za sprawdzanie czipów, lokalizowanie właścicieli, a także transportowanie rannych zwierząt do lecznic weterynaryjnych.
Dawid Fabjański, prezes Służby Ratownictwa Specjalnego Animal Rescue, podkreśla, że ich działalność w noc sylwestrową to kontynuacja codziennej pracy organizacji, jednak z większym naciskiem na obecność w terenie. Wspomniał, że szczególnie ważne jest wsparcie w gminach, gdzie brakuje zorganizowanych służb takich jak Ekopatrol.
Jak właściciele zwierząt mogą pomóc swoim podopiecznym?
Eksperci przypominają, że można podjąć środki zapobiegawcze, aby zmniejszyć stres u zwierząt. Zasłanianie okien, włączenie głośniejszej muzyki czy telewizora oraz wcześniejsze wyprowadzenie psa mogą pomóc w ograniczeniu negatywnych skutków hałasu. Właściciele powinni także pamiętać o czipowaniu zwierząt i aktualizacji danych w bazach. Fabjański apeluje, aby wyposażać zwierzęta w adresówki z numerem telefonu.
Dodatkowo, warto udać się do weterynarza, jeśli zwierzę wykazuje silne oznaki stresu. Takie wizyty mogą pomóc w przygotowaniu odpowiednich środków uspokajających. Ważnym przesłaniem jest także ograniczenie używania fajerwerków do minimum - najlepiej wyłącznie o północy, przez krótki czas.
Co zrobić w przypadku znalezienia zagubionego zwierzęcia?
W przypadku natrafienia na zagubione lub ranne zwierzę, należy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednimi służbami. Dostępne są numery interwencyjne:
- OTOZ Animals - 723 300 200
- Animal Rescue - 792 112 222
- Schronisko Na Paluchu - 22 846 02 36 (wewnętrzny 1)
- Straż Miejska - 986
W miejscowościach bez straży miejskiej, pomoc można uzyskać kontaktując się z lokalnymi komisariatami policji lub dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Noc pełna wyzwań
W Warszawie dyżury wolontariuszy rozpoczną się 31 grudnia o godzinie 18:00 i potrwają do 3:00 rano 1 stycznia. Województwo pomorskie, również zaangażowało się w akcję, zapewniając całonocne wsparcie dla potrzebujących zwierząt. Tego typu działania to dowód na ogromne zaangażowanie organizacji i ich determinację w niesieniu pomocy nawet w najtrudniejszych warunkach.
Zachęca się wszystkich do odpowiedzialności i rozwagi, aby sylwestrowa noc była bezpieczna nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt.
Źródło: RMF24