piątek, 11 październik 2024 11:05

Przebudowa placu Centralnego w Warszawie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa Warszawa fot: poglądowe

Aktualnie trwają intensywne prace nad przebudową placu Centralnego, przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To ambitny projekt mający na celu stworzenie nowoczesnej, zielonej przestrzeni w sercu stolicy. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że inwestycja ta jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć ostatnich lat. Plac Centralny, ma stać się symbolicznym łącznikiem między dawną a przyszłą Warszawą.

Nowa zieleń i retencja wody na placu Centralnym

W ramach przebudowy, szczególną uwagę zwrócono na wprowadzenie zieleni i nowoczesnych rozwiązań ekologicznych. Na placu zostanie zasadzonych łącznie ponad 200 drzew, w tym modrzewie europejskie, lipy europejskie, miłorzęby oraz buki. Znaczna część tych drzew już rośnie w rejonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz wzdłuż ulicy Wojciecha Fangora.

Aby poprawić warunki wzrostu roślin, na placu zamontowano cztery głębokie zbiorniki retencyjne, które mają gromadzić wodę opadową. Woda ta posłuży do podlewania nowej roślinności, co stanowi odpowiedź na wyzwania związane z coraz częstszymi suszami. Oprócz drzew pojawią się także trawniki o powierzchni 3,6 tysiąca metrów kwadratowych, które będą dostępne dla mieszkańców jako miejsca wypoczynku.

Odtwarzanie historycznego układu ulic i budynków

Jednym z kluczowych elementów projektu jest odtworzenie przedwojennego układu ulic i budynków. Na placu rozpoczęto układanie kamiennej nawierzchni, która ma odwzorować dawny przebieg ulic, takich jak Zielna i Marszałkowska. Do tego celu wykorzystano szary granit strzegomski oraz skandynawski kamień w różnych odcieniach, co ma podkreślić lokalizację dawnych kamienic.

Co istotne, część materiałów pochodzi z odzysku - granit użyty do odtworzenia ulic pochodzi z rozbiórki bazaltowej nawierzchni placu Defilad. Renowacji poddała je firma Balzola, która również odpowiedzialna jest za montaż tzw. zielonych fug, które przełamią monotonię kamiennej powierzchni.

Archeologiczne odkrycia i przyszłość placu

Podczas prac budowlanych odkryto pozostałości dawnych budynków, które wcześniej znajdowały się na terenie placu. Wszystkie artefakty zostały sfotografowane, opisane i przekazane do Państwowego Muzeum Archeologicznego. Pozostałości te stanowią ważną część historii Warszawy i ich odtworzenie w nowoczesnej formie nada nowemu placowi szczególny charakter.

W nadchodzących tygodniach dawny kwartał ulic Złotej, Wielkiej i Zielnej zostanie częściowo zasypany, jednak docelowa nawierzchnia placu odwzoruje historyczny układ ulic i kamienic, tworząc przestrzeń, która łączy tradycję z nowoczesnością. Projekt zakończy się wiosną przyszłego roku, a plac Centralny stanie się miejscem spotkań i rekreacji dla mieszkańców, wzbogacając krajobraz Nowego Centrum Warszawy.

Źródło: TVN WARSZAWA