poniedziałek, 06 styczeń 2025 11:18

Orszak Trzech Króli w Warszawie - tradycja, kolędowanie i wyjątkowe atrakcje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obchody Święta Trzech Króli -Warszawa Obchody Święta Trzech Króli -Warszawa fot: pixabay/poglądowe

Tradycyjnie 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, Krakowskie Przedmieście w Warszawie, zamieni się w scenę dla jednego z największych orszaków w Polsce. Tegoroczna edycja, przyciąga mieszkańców i turystów wyjątkowym programem i nawiązaniem do ważnych rocznic historycznych.

Spis treści:

Hasło przewodnie i kontekst historyczny

Hasłem tegorocznego wydarzenia jest "Kłaniajcie się królowie". Słowa te pochodzą z pastorałki "Do szopy, hej pasterze", której tekst opublikowano w 1931 roku we Lwowie. Wybór tego motywu, ma podwójne znaczenie. Pierwszym jest jubileusz 2025 lat od narodzin Chrystusa, ogłoszony przez papieża Franciszka. Drugim - 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Te historyczne nawiązania, podkreślają duchowy i patriotyczny wymiar uroczystości.

Program wydarzenia - jasełka i kolędowanie

Orszak rozpocznie się o godzinie 12, spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu i zakończy się na placu Zamkowym. W kolorowym korowodzie, zobaczymy Świętą Rodzinę, pojazd z Aniołem ogłaszającym narodzenie Zbawiciela, Gwiazdora niosącego gwiazdę, Kolędników, Turoń, pastuszków oraz Orszaki Europejski, Azjatycki i Afrykański. Postacie odgrywane będą przez aktorów-amatorów, w tym uczniów warszawskich szkół.

Na placu Zamkowym, odbędzie się wspólne kolędowanie, które potrwa aż do godziny 20. W programie, znajdzie się między innymi taniec poloneza do kolędy "Bóg się rodzi". Oprawę muzyczną zapewni Joszko Broda, znany artysta ludowy, który poprowadzi uczestników w śpiewie tradycyjnych pieśni bożonarodzeniowych.

Organizatorzy i ich misja

Za organizację wydarzenia, odpowiada Fundacja Orszak Trzech Króli, która od 2008 roku przenosi tradycyjne jasełka na ulice polskich miast. W zeszłym roku, inicjatywa objęła 880 miejscowości w kraju. Celem fundacji, jest kultywowanie polskiej tradycji, jednocześnie angażując lokalne społeczności w tworzenie spektaklu.

Kolędowanie, będące integralną częścią wydarzenia, organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II. Instytucja ta od lat prowadzi akcję "PoKolędzie JP2", która polega na odwiedzaniu miejsc z ograniczonym dostępem do kultury, takich jak domy seniora, hospicja czy więzienia. Akcja potrwa do 2 lutego.

Źródło: TVN24