Wydrukuj tę stronę
piątek, 26 sierpień 2022 14:46

Źle spisz , przyczyn może być wiele

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
catering Burak Dieta catering Burak Dieta pixabay

Zły sen jest częstym problemem wielu osób. Badania sugerują, że około 30% dorosłej populacji ma problemy z zasypianiem lub snem. Przyczyn tego stanu jest wiele. 

 

Niestety, problemy ze snem mogą prowadzić zarówno do łagodnych, jak i znacznie poważniejszych konsekwencji. Brak snu jest powiązany z krótkotrwałymi zmianami nastroju, a także z poważniejszymi problemami, takimi jak depresja i lęk.

Zadbaj o higienę snu

Jeśli masz problemy z zasypianiem każdej nocy, może być wiele różnych czynników przyczyniających się do tego stanu. Są jednak zasady, jakich musisz przestrzegać, aby poprawić komfort i jakość snu i zasypiania. Zrozumienie niektórych najczęstszych przyczyn złego snu może pomóc w zidentyfikowaniu czynników, które zakłócają odpoczynek. Jeżeli w porę znajdziesz przyczynę problemu, skuteczniej możesz uniknąć niektórym szkodliwym krótko i długoterminowym konsekwencjom braku snu. Oto niektóre z najważniejszych oznak, że Twój sen nie jest wystarczający, aby zregenerować organizm:

  • Zmęczenie w ciągu dnia
  • Trudności z koncentracją
  • Drażliwość
  • Zły humor 
  • Problemy z zasypianiem w nocy
  • Budzisz się więcej niż raz w nocy
  • Nie zasnąć przez dłuższy czas w nocy

Problemy ze snem często wynikają ze złej pory snu i rutyny nocnej. Zbyt duża stymulacja przed snem, oglądanie telewizji lub granie na telefonie tuż przed snem, zbyt późne wstawanie i picie nadmiaru płynów późnym wieczorem mogą utrudnić zasypianie lub zasypianie.

Wyeliminuj złe nawyki 

Najczęstszą przyczyną braku snu są złe nawyki i brak higieny snu. Jeśli złe nawyki związane ze snem mogą być przyczyną zaburzeń snu, możesz zrobić kilka rzeczy, które mogą pomóc Ci w zwalczeniu bezsenności. Oto kilka wskazówek: 

  • Ustal harmonogram snu. Idź spać o tej samej porze każdego wieczoru i wstawaj o tej samej porze każdego ranka.
  • Staraj się zrelaksować przed snem. Weź kąpiel, poczytaj książkę lub zrób ćwiczenia na głębokie oddychanie i lekkie rozciąganie. Kluczem jest regularne wykonywanie tych ćwiczeń na 30 minut przed pójściem spać. Pomoże to zasygnalizować umysłowi i ciału, że nadchodzi pora snu..
  • Nie pracuj w swojej sypialni. Często zdarza Ci się pracować na laptopie w sypialni? Jeżeli tak, może to utrudnić mózgowi skojarzenie pokoju ze snem. 
  • Unikaj ciężkich lub tłustych potraw wieczorem. Ten kawałek tłustej pizzy może mieć wpływ na twój układ trawienny, utrudniając odpoczynek. Trzymaj się lżejszych pokarmów, które zawierają dobrą mieszankę złożonych węglowodanów i białek i najlepiej skorzystaj z cateringu Burak Dieta
  • Zaciemnij dobrze swoją sypialnię. Zbyt dużo światła wpadającego z okna, lampy, a nawet fluoryzująca tarcza zegara może zakłócać sen. Wyłącz elektronikę w pokoju i zasuń zasłony lub rolety zaciemniające pokój. Pamiętaj, aby wyciszyć telefon. Światło emitowane przez takie urządzenia może również utrudniać zasypianie lub sen.