Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 28 luty 2022 16:12

Zaburzenia ze spektrum autyzmu – co może Cię zaniepokoić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
diagnoza psychologiczna diagnoza psychologiczna pixabay

Spektrum autyzmu może mieć wpływ na komfort życia oraz relacje społeczne. Wystarczy jednak zrozumieć ten termin i odwiedzić gabinet psychologiczny, aby pomóc dziecku z zaburzeniami. Oto kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

 

Czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu?

Spektrum autyzmu stanowi szeroki termin, który obejmuje zaburzenia autystyczne o zróżnicowanym charakterze. Dzieciom, które zmagają się z tymi problemami towarzyszą kłopoty z komunikacją oraz trudności w nawiązywaniu relacji społecznych. Ponadto nie wykazują one wielu zainteresowań. Jednak wizyta u psychologa dziecięcego może być bardzo pomocna.

Jedną z chorób z zakresu spektrum autyzmu jest autyzm dziecięcy. W tym przypadku pacjenci nieprawidłowo oceniają informacje, które do nich docierają. W dodatku miewają problemy ze zrozumieniem zachowań innych. Konsekwencją tych kłopotów bywa lęk spowodowany nawet niewielkimi zmianami w otoczeniu. Dzieci niekiedy zmagają się również z autyzmem atypowym, który objawia się po 3 roku życia.

Podobnymi objawami do autyzmu charakteryzuje się zespół Aspergera, lecz w tym przypadku nie występuje opóźnienie mowy czy obniżenie poziomu intelektualnego. Natomiast zespół Retta to głęboka niepełnosprawność ruchowa przy jednoczesnych problemach z komunikacją. 

Warto pamiętać, że o diagnozie powinien zawsze decydować specjalista. Dlatego po zauważeniu pierwszych objawów należy koniecznie udać się do gabinetu psychologicznego

Objawy autyzmu

Objawy autyzmu można podzielić na komunikacyjne, społeczne i behawioralne. Problemy związane z komunikacją dotyczą unikania kontaktu wzrokowego. W dodatku mimika jest niespójna z wypowiadanymi słowami. Zdarza się, że dzieci dotknięte tym zaburzeniem często powtarzają te same zdania czy nie odpowiadają na zadane pytania, powtarzając ich treść.  

Społeczne zaburzenia objawiają się niechęcią do budowania i pielęgnowania relacji. Dzieci mogą więc nie rozumieć uczuć innych osób, a także nie chcą dzielić się swoimi rzeczami, co może powodować kłótnie podczas zabaw. 

Natomiast czynniki behawioralne związane są z powtarzalnością przeżywanych doświadczeń. Dzieci z takimi zaburzeniami trudno znoszą zmiany i bardzo przywiązują się do mało istotnych rzeczy. Wsparcie psychologa dziecięcego przy każdego rodzaju zaburzeniach będzie wręcz nieocenione. 

Spektrum autyzmu – terapia

Przed wizytą gabinecie psychologicznym warto przygotować się do rozmowy ze specjalistą i wypisać wszystkie niepokojące objawy. Dzięki temu ekspert dużo szybciej określi rodzaj zaburzeń i na tej podstawie zaproponuje skuteczną terapię. Po pewnym czasie dziecko będzie mogło osiągać sukcesy edukacyjne, a w przyszłości również pracować i rozwijać umiejętności. 

Psycholog dziecięcy może zaproponować zajęcia, które mają na celu poprawę zdolności komunikacyjnych, koordynacji wzrokowo-przestrzennej oraz percepcji otoczenia. W przypadku występowania lęków czy znacznych zaburzeń nastroju może być zalecane wsparcie farmakologiczne.