Wydrukuj tę stronę
wtorek, 15 luty 2022 18:47

Nietrzymanie moczu – kogo dotyka to schorzenie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Nietrzymanie moczu Nietrzymanie moczu pixabay

Nietrzymanie moczu to krępująca dolegliwość, która sama w sobie nie jest chorobą, a objawem różnego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Rzadko się o niej mówi, gdyż uważana jest za wyjątkowo wstydliwy problem, natomiast występuje bardzo powszechnie. Warto dowiedzieć się, kto należy do grup najwyższego ryzyka, by móc wyeliminować czynniki sprzyjające pojawieniu się tego schorzenia.

Nietrzymanie moczu u kobiet

Według statystyk, nietrzymanie moczu dotyczy około 10-20% kobiet w przedziale od 30 do 39 lat. Z wiekiem skala jego pojawiania się stopniowo rośnie do ponad 20% u kobiet po czterdziestce, 30% po ukończeniu 50 roku życia i nawet 50% pań po sześćdziesiątce. Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na wysiłkowe czy kropelkowe nietrzymanie moczu ze względu na różnice w budowie anatomicznej (słabsze mięśnie miednicy, krótsza cewka moczowa).

Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się dolegliwości są przebyte ciąże i porody, zmiany hormonalne w okresie menopauzy, częste infekcje dróg moczowych czy predyspozycje genetyczne. Wpływ mają również nadwaga i otyłość, zaparcia, palenie tytoniu, alkohol, a także cukrzyca czy choroby neurologiczne. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców wskazują, że intensywne uprawianie sportów związanych z bieganiem, skakaniem i ruchami obrotowymi również zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu u kobiet.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Szacuje się, że mężczyźni dwa razy rzadziej niż kobiety cierpią z powodu nietrzymania moczu. Schorzenie to dotyka głównie mężczyzn starszych (11-34%), często pojawia się po operacji gruczołu krokowego (prostaty). Najczęstszymi czynnikami ryzyka są wiek, zakażenia dróg moczowych i pęcherza, udar, demencja starcza, problemy z poruszaniem się, a także, podobnie jak u kobiet, otyłość, zaparcia, alkohol, palenie papierosów, ciężka praca fizyczna oraz choroby neurologiczne czy cukrzyca.

Nietrzymanie moczu u dzieci

Problemy z nietrzymaniem moczu dotykają również dzieci, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Szacuje się, że dolegliwość ta występuje u około 6-9% siedmiolatków, 1-4% dzieci w wieku 11-13 lat i u około 1-3% nastolatków od 15 do 17 lat. Wraz z wiekiem występuje częściej u dziewcząt niż u chłopców. Główną przyczyną nietrzymania moczu w dzień są zaparcia, lęk, stres i problemy z koncentracją.

Moczenie nocne dotyka około 7-16% siedmiolatków, 2-5% dzieci w wieku 11-12 lat oraz 0,5-2% młodzieży w wieku 16-17 lat. Częściej zdarza się u chłopców, niż u dziewczynek, często ma podłoże dziedziczne. Czynnikami ryzyka w moczeniu nocnym są niska masa urodzeniowa, opóźnienie umysłowe, zdarzenia okołoporodowe, takie jak toksemia, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i drobne dysfunkcje neurologiczne, a także trudności w budzeniu się.

Problemy z trzymaniem moczu znacząco obniżają jakość życia, dlatego jeśli się pojawią, warto szukać pomocy lekarskiej i wyeliminować tę przykrą dolegliwość.