Wydrukuj tę stronę
wtorek, 01 marzec 2022 17:31

Kiedy psychiatra może pomóc?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Psychiatra Gdańsk Psychiatra Gdańsk fot. materiały prasowe

Każdy z nas doświadcza większych lub mniejszych problemów. Większość z nich można rozwiązać samodzielnie. Czasem jednak problemy zaczynają przybierać na sile, co negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu i zdrowiu.

W takim przypadku warto poszukać profesjonalnej pomocy i rozpocząć leczenie farmakologiczne. W diagnozowaniu i leczeniu schorzeń na tle psychicznym specjalizuje się psychiatra.

Czym dokładnie zajmuje się psychiatra?

Praca psychiatry polega na diagnozowaniu i leczeniu chorób oraz zaburzeń psychicznych. Psychiatria jest dziedziną medycyny. Lekarz psychiatrii może wprowadzać leczenie farmakologiczne swoim pacjentom, wypisywać recepty na leki, a także - w uzasadnionych przypadkach - wystawiać zwolnienia lekarskie. 

Psychiatra, jak każdy inny lekarz, musi bezwzględnie przestrzegać Kodeksu Etyki Lekarskiej. Ponadto powinien posługiwać się specjalnym zestawem kryteriów diagnostycznych, służących do rozpoznawania chorób i trudności psychicznych. W Polsce od 1996 roku obowiązuje Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (w najbliższym czasie w życie wejdzie nowa jej edycja: ICD-11). 

Kiedy wybrać się do psychiatry?

Leczenie farmakologiczne może stanowić ogromne wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Do psychiatry zwykle udają się osoby, u których rozpoznano lub podejrzewa się na przykład depresję, zaburzenia lękowe (tzw. nerwicę), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół stresu pourazowego. Psychiatra może również pomóc osobom, które:

  • zmagają się z przewlekłą chorobą, która negatywnie odbija się na ich psychice,
  • czują się przytłoczeni codziennością, bezsilni, nieustannie towarzyszy im smutek,
  • mają trudności ze skupieniem uwagi na codziennych zadaniach w pracy, szkole czy domu,
  • nadmiernie zamartwiają się,
  • mają ataki paniki,
  • cierpią na bezsenność,
  • zmagają się z różnymi dolegliwościami bólowymi i innymi objawami ze strony ciała, mimo prawidłowych wyników badań.

Jak wygląda leczenie psychiatryczne?

Psychiatra przeprowadza z pacjentem wywiad i na jego podstawie dobiera odpowiednie leczenie farmakologiczne. Specjalista jest zobowiązany do tego, żeby poinformować pacjenta o dawkowaniu, działaniu i ewentualnych skutkach ubocznych przepisanych leków. Pacjent uczestniczy w cyklicznych spotkaniach kontrolnych z psychiatrą, których celem jest ocena działania leków, omówienie samopoczucia i stanu psychicznego pacjenta oraz ewentualne zmniejszenie/zwiększenie dawki leków bądź ich całkowita zamiana. Leczenie farmakologiczne może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Jak znaleźć odpowiedniego psychiatrę? Psychiatra Gdańsk

Lekarz psychiatra przede wszystkim powinien być odpowiednio wykształcony – musi mieć ukończone sześcioletnie studia medyczne, odbyć praktyki oraz posiadać doświadczenie zawodowe. Plusem będzie nieustanne poszerzanie kompetencji na specjalistycznych szkoleniach i konferencjach. 

Do psychiatry można udać się na NFZ lub prywatnie. Aby skorzystać z usługi refundowanej przez NFZ nie potrzeba skierowania, jednak warto mieć na uwadze, że czas oczekiwania na wizytę może wynieść nawet kilka miesięcy. U lekarzy prywatnych nie ma tak długich kolejek. Wizytę można umówić nawet na następny dzień. 

Psychiatra w klinice PsychoMedic oferuje profesjonalną pomoc psychiatryczną dla osób zmagających się z rozmaitymi problemami na tle psychicznym. Lekarz wystawia recepty, zaświadczenia lekarskie i L4. Ponadto oferuje wizyty domowe dla osób, które z pewnych przyczyn nie są w stanie dotrzeć do kliniki. Sieć poradni ma swoje placówki na terenie całej Polski (głównie w miastach wojewódzkich), a ostatnio otwarta siedziba mieści się w Gdańsku. PsychoMedic oferuje również pomoc w formule online.