Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 wrzesień 2021 14:15

Mezoterapia - rodzaje, wskazania i przeciwwskazania

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Mezoterapia Mezoterapia pixabay

Niezwykle piękna i gładka skóra jest marzeniem wielu osób. Niestety upływ czasu jest nieubłagany. Wśród wielu sposobów pielęgnacji, kremów, masek i peelingów, salony kosmetyczne oferują wiele zabiegów, które w jeszcze lepszy sposób mogą przywrócić młodzieńczy blask skóry.

Takim zabiegiem jest mezoterapia, coraz chętniej wybierana w celu przywrócenia jędrności, usunięcia przebarwień czy spłycenia zmarszczek. Czym jest mezoterapia, jakie są jej rodzaje oraz wskazania i przeciwskazania do jej wykonania? Dowiesz się z naszego artykułu

Czym jest mezoterapia?

Mezoterapia jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do skóry leczniczych substancji. Najczęściej są to substancję takie jak: kwas hialuronowy, witaminy, glutation, krzemionka organiczna, kofeina, aminokwasy, sole mineralne oraz pierwiastki śladowe. Celem zabiegu jest zahamowanie procesów starzenia skóry oraz jej nawilżenie i przywrócenie blasku. Składniki, które są wykorzystywane podczas zabiegu, mają zadanie odmładzać bez wykorzystania skalpela czy innych narzędzi chirurgicznych. Poprawiają mikrokrążenie skóry oraz wpływają na jej napięcie, dzięki czemu skóra staje się nawilżona, a zmarszczki spłycone. 

Rodzaje mezoterapii

W gabinetach medycyny estetycznej można wyróżnić zabieg mezoterapii igłowej i bezigłowej. Na czym polegają oba zabiegi? Mezoterapia igłowa bardzo często nazywana jest iniekcją. Wszystko przez wzgląd na sposób dostarczania substancji leczniczych. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry cienkimi igłami za pomocą specjalistycznego urządzenia. Dzięki temu preparaty trafiają bezpośrednio w głąb skóry i rozpoczynają swoje działanie naprawcze. Skuteczność tej metody opiera się na pobudzaniu skóry do regeneracji, za pomocą wykonanych nakłóć. Mezoterapia bezigłowa to zabieg wykonywany bez użycia igieł. Może być wykonywana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest sonoforeza, dzięki której za pomocą ultradźwięków aplikowane są substancję odżywcze w głąb skóry. Drugą jest elektroporacja, która polega na wprowadzaniu substancji leczniczych do skóry przy użyciu prądu o dużej częstotliwości. 

Jakie są wskazania do mezoterapii? 

Mezoterapia jest zabiegiem, który może okazać się niezwykle pomocny w wielu problemach skórnych. Jest to przede wszystkim utrata elastyczności, napięcia i jędrności skóry oraz zmarszczki mimiczne i te związane z wiekiem. Zabieg ten okazuje się niezwykle pomocny w przypadku przebarwień i plam starczych oraz blizn, zastosowanie w zabiegu substancji leczniczych pomaga przywrócić zdrowy koloryt skórze o naturalny blask. Jest to również zabieg, który służy regeneracji skóry, dlatego jest polecany dla osób o wrażliwej skórze, zanieczyszczonej o rozszerzonych porach i naczynkach. Mezoterapia świetnie radzi sobie również z cellulitem i rozstępami oraz pomaga zatrzymać naturalne procesy starzenia się skóry oraz te związane z promieniowaniem UV. 

Jakie są przeciwskazania do zabiegu mezoterapii?

Wśród przeciwskazań należy wyróżnić ciąże i karmienie piersią oraz alergie. Zabiegowi nie powinny być poddane również osoby, u których występuje opryszczka, są po długotrwałym opalaniu, poddane są terapii Roaccutanem oraz mają zdiagnozowaną chorobę nowotworową.