Jedni kochają lub nienawidzą zlewy jednokomorowe; inni mają takie same odczucia jeśli chodzi o zlewozmywaki z ociekaczem lub pół komorą. Jeśli nie jesteś w stanie wybrać zlewu do swojej kuchni, poznaj zalety i wady każdego z nich!
Zalety i wady zlewozmywaków kuchennych z podwójną komorą
Dwie komory zapewniają wszechstronność i więcej opcji wykorzystania zlewozmywaka. Główną zaletą jest to, że z obu komór możesz korzystać jednocześnie i to w zupełnie innych celach. Dzięki zlewozmywakowi dwukomorowemu możesz:
- używać jednej strony do przygotowywania potraw, a drugiej do mycia lub do przechowywania brudnych naczyń,
- moczyć naczynia z jednej strony, myjąc w drugiej,
- w jednej z komór myć, a drugiej suszyć naczynia lub np. warzywa,
- oddzielać cięższe, brudne talerze od delikatniejszych przedmiotów, takich jak kruche, szklane kieliszki,
- nie martwić się, że przez brudne naczynia w zlewie nie masz gdzie rozmrozić mięsa na obiad, bo… przecież masz wolną drugą komorę!
Mimo wielu zalet, są posiadacze zlewów dwukomorowych, którzy przeklinają dzień ich zakupu i przysięgają, że następnym razem zdecydują się na jedną komorę. Główne wymienione przez nich wady to:
- żadna strona zlewu nie jest wystarczająco duża, aby namoczyć lub bez problemu pozmywać duże naczynia, takie jak blachy do ciast lub garnki,
- podwójne zlewozmywaki zajmują zbyt dużo miejsca,
- najczęściej używasz i tak tylko jednej komory, która jest mniejsza niż ta w zlewie jednokomorowym.
Zalety i wady zlewozmywaków jednokomorowych
Posiadacze podwójnych zlewów często nie mogą się doczekać, aby zmienić swoje obecne zlewy w „starszym stylu” na nowoczesny zlew pojedynczy (w eleganckiej kuchni doskonale sprawdzą się zlewozmywaki ceramiczne), który:
- jest wystarczająco duży, aby w nim swobodnie myć lub namaczać duże garnki, patelnie i blachy. Trzeba jednak pamiętać, że zlewy granitowe (i te jedno i dwukomorowe) mają tendencję do zacieków dlatego w po zakończonym zmywaniu ważna jest odpowiednia pielęgnacja,
- zajmuje mniej miejsca na blacie, dzięki czemu idealnie nadaje się do mniejszych kuchni.
Zwolennicy zlewów dwukomorowych, opcję z jedną misą odbierają jako ograniczenie, a jako powody przeciwko pojedynczemu zlewowi podają:
- brak możliwości oddzielenia brudnych od czystych naczyń,
- delikatne naczynia są bardziej narażone na uszkodzenia, ponieważ jedna komora to „tłok” w zlewie,
- brak możliwości suszenia naczyń po jednej stronie zlewu.
zlewozmywaki ceramiczne
To w końcu pojedynczy czy podwójny?
Podsumowując, zarówno zlewozmywaki jedno-, jak i dwukomorowe mają swoje wady i zalety. To samo dotyczy materiałów, z których mogą być wykonane - jedni uwielbiają lekkie zlewozmywaki stalowe inni wolą trwałe i niezniszczalne zlewozmywaki ceramiczne lub granitowe.
Przed zakupem musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką dysponujesz, wielkość zabudowy, a czasem nawet materiał blatu. Zlewozmywaki dwukomorowe były na pewno bardziej popularne przed spopularyzowaniem zmywarek, gdyż ich konstrukcja pozwalała na łatwiejsze mycie naczyń. Obecnie pojedyncze zlewy dają więcej możliwości konfiguracji baterii, mniej kosztują i zajmują stanowczo o wiele mniej miejsca.
Ostateczny wybór oczywiście należy do Ciebie. Warto jednak pamiętać, że będzie on wyborem na lata.