Wydrukuj tę stronę
środa, 16 wrzesień 2020 10:14

Wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Każdy przedsiębiorca odpowiedzialny jest za wybór formy opodatkowania swojego biznesu. Należy, jednak pamiętać, że wybór ten podyktowany jest nie tylko rachunkiem ekonomicznym ale także rodzajem wykonywanej działalności, dla której przepisy prawne przewidują określone formy opodatkowania. W zależności od formy prawnej przedsiębiorca płaci albo podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), albo poda­tek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

Podstawową formą opodatkowania podatkiem PIT jest skala podatkowa (tzw. zasady ogólne), gdzie obecnie stosowane są dwie stawki - 17% oraz 32%. W ramach podatku CIT wyróżnia się z kolei stawkę podstawową - 19% oraz preferencyjną - 9%.

Niewątpliwym plusem skali podatkowej jest prawo do pomniejszania przychodów o ponoszone koszty oraz stosowanie różnego rodzaju ulg. Ponadto rozwiązanie to pozwala na wspólne rozliczanie z małżonkiem lub prawo do rozliczania, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Niestety, po przekroczeniu dochodu na poziomie 85 528 zł, przedsiębiorca zmuszony jest do zapłaty podatku według stawki 32%, co sprawia, że forma ta staje się niekorzystna dla lepiej zarabiających.

Inną formą pozwalającą na odliczenie kosztów uzyskania przychodów jest podatek liniowy. Ze względu na stałą stawkę w wysokości 19% niezależną od osiąganego dochodu, rozwiązanie to może okazać się korzystniejsze dla dużej części podatników, których zarobki "wpadają" w II próg. Niestety forma ta nie daje prawa do skorzystania z większości ulg oraz nie pozwala na rozliczanie z partnerem, ponadto nie stosuje się w niej kwot wolnych.

Specyficzną formą opodatkowania jest ryczałt. Stawka podatku uzależniona jest, bowiem od rodzaju prowadzonej działalności, a podatek oblicza się nie od dochodu, a od przychodu. W związku z powyższym, forma ta może się okazać niekorzystna dla przedsiębiorców, którzy generują wysokie przychody, ale działają w oparciu o niską marżę. Dodatkowo, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym wymienia katalog działalności wykluczonych z możliwości opodatkowania ryczałtem, a więc nie jest to forma dla każdego.

Ciekawym rozwiązaniem jest opodatkowanie w formie karty podatkowej, której wysokość ustalana jest w oparciu o rodzaj i rozmiar prowadzonej działalności, wielkość zatrudniania oraz wielkość miejscowości, w której firma działa. Podobnie jak w przypadku ryczałtu, nie jest to, jednak forma przeznaczona dla każdego, a katalog usług objęty kartą podatkową został szczegółowo określony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Korzystanie z karty podatkowej nie wymaga prowadzenia skomplikowanej dokumentacji, przez co jest rozwiązaniem mniej czasochłonnym i tańszym. Opodatkowanie to może być, jednak niekorzystne dla tych. których działalność jest sezonowa ponieważ nawet w przypadku niższych zysków firma będzie zmuszona zapłacić podatek w pełnej wysokości.

Przed wyborem formy rozliczenia warto przeprowadzić symulację i zastanowić się nad plusami i minusami każdego z tych rozwiązań. Właściwy wybór formy opodatkowania może, bowiem przyczynić się do znacznych oszczędności. W podjęciu takiej decyzji powinno pomóc dobre biuro rachunkowe - np. Cube Account (https://cube-account.pl). Więcej informacji na temat firmy znajdziecie Państwo pod adresem: https://cube-account.pl/o-firmie.